Neměl jsem čas na koně, to se možná změní. Chybovost při sčítání je obrovská, říká vyškrtnutý Bendl

Martin Ťopek Martin Ťopek
20. 11. 2017 12:45
Měsíc po sněmovních volbách přišel poslanec za ODS Petr Bendl o mandát. Důvodem byly chyby při sčítání preferenčních hlasů, ve sněmovně ho nahradí místopředseda strany Martin Kupka. Po dvou volebních obdobích nyní Bendl přemýšlí, kudy dál.
Foto: Ludvík Hradilek

Kladno - Bývalý starosta, hejtman, ministr a nyní i poslanec za ODS  Petr Bendl říká, že pád z výšky během dne může zažít každý. Mluví přitom o svém poslaneckém mandátu, který mu v neděli zrušil Nejvyšší správní soud. Bendl se ze svého zvolení předčasně radoval kvůli chybě při sčítání preferenčních hlasů. 

Co říkáte na chybu, kvůli níž zvolený poslanec přijde o mandát?

To musí být překvapení nejen pro mě, ale i pro lidi, kteří se pohybují kolem volebních systémů. Ukázalo se, že chybovost je asi opravdu obrovská, a zabývat se způsobem sčítání hlasů, který by těmhle chybám zamezil, určitě stojí za úvahu.

Je to podle vás důvod k revizi celého systému sčítání hlasů?

Určitě ano. Je třeba se podívat zgruntu na systém sčítání hlasů a hledat, jak zamezit chybám, které se prokazatelně staly, a to ne v jednotkách, ale ve stovkách případů.

Do jaké míry už jste byl připraven na další volební období, jak jste si už v tomto směru uspořádal život?

Snažil jsem se ho uspořádat, a když vám měsíc po volbách řeknou, že poslanec nejste, tak je to složité. Musím se s tím nějak poprat, nejsem určitě sám v této zemi, kdo ze dne na den takhle spadne, takže to není nic, s čím bych se neměl poprat.

Jak se díváte do budoucnosti, co bude náplní vaší práce a vašeho života?

Já vůbec nevím, zatím zjišťuji možnosti.

Spekulovalo se o vás, zda se nestanete farmářem, když jste před lety skupoval zemědělské pozemky.

Ještě uvidíme. Mám svoje koně, ale neměl jsem čas se jim věnovat. Věnoval jsem se hlavně poslanecké práci a na jiné aktivity mi nezbyl čas.

To by se nyní mohlo změnit.

Možná bude muset.

Jak to bude s vaším dalším politickým působením? Uvažujete jako bývalý starosta či hejtman o návratu do komunální politiky?

Nevím, proberu to se svými kolegy, bude to záležet také na tom, co budu dál dělat, zda z politiky úplně odejdu, nebo v ní v nějaké formě dál zůstanu. Uvidím.

A vy sám byste chtěl být znovu starostou nebo hejtmanem?

Tohle není jenom otázka mého přání. Mě práce hejtmana vždycky naplňovala, to je pravda, strávil jsem tam osm let v úžasném týmu lidí. Kraj je pro mě hodně srdeční záležitost, ale do jaké míry to tak cítí moji kolegové, to já nevím. Určitě s nimi o tom budu mluvit, s kým jsem o tom zatím hovořil, tak všichni vyslovovali slova podpory, možná trochu i lítosti, že to dopadlo, jak to dopadlo. Takže uvidíme.

Jak se podle vás změní názorová kompatibilita poslaneckého klubu ODS tím, že se poslancem stal pan Kupka? Ten je například více proevropský než jiní členové strany. Cítíte názorové rozdíly?

Martin Kupka je člověk, který dlouhá léta vyrůstal vedle mě a teď už je na vlastní dráze. Neřekl bych, že mezi námi je nějaký superpropastný rozdíl ve vnímání. Věřím, že bude týmovým hráčem a že nebude žádnou individualitou, která by tým dělila.

Vy sám se považujete za stejně "evropsky" smýšlejícího politika, jak se prezentuje poslanec Kupka?

My jsme o tom s Martinem do detailu nikdy moc nemluvili, myslím, že bychom se nakonec určitě shodli na nějakém názoru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy