Bendl ne, řekl soud po přepočítání hlasů ve středních Čechách. Do sněmovny nastoupí za ODS Kupka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 11. 2017 15:56
Špatné započítávání preferenčních hlasů vyneslo za ODS do sněmovny exministra Bendla. Místo něj bude poslancem Martin Kupka, řekl po přepočítání hlasů Nejvyšší správní soud. Podobné chyby udělaly volební komise i na Plzeňsku, ale tam volby neovlivnily.
Martin Kupka
Martin Kupka | Foto: Economia

Brno - Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní soud při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině kraje, tedy ve více než 900 okrscích.

Kupka ve sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce.

Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na druhé straně volebního lístku na 31. pozici a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. ODS ve středních Čechách získala čtyři mandáty z celkových 25 pro ODS z celé ČR. Rozložení sil ve sněmovně se rozhodnutím soudu nezmění.

Podobně chybovalo při sčítání hlasů i komise několika volebních okrsků na Plzeňsku. Jenže tam byly odstupy hlasů pro jednotlivé kandidáty natolik velké, že to volby neovlivnilo a Nejvyšší správní soud ponechal výsledky v platnosti. Komise například automaticky přičítaly preferenční hlasy čtyřem prvním kandidátům na hlasovacím lístku, i když volič nikoho nezakroužkoval. 

Přepočítání 915 okrsků

Pro Kupku, který je starostou Líbeznic u Prahy a po "převratu" ve Středočeském kraji před několika týdny přišel o post radního, je podle jeho slov dodatečný zisk mandátu závazkem, aby jej vykonával co nejlépe. Rozhodnutí soudu má podle něj i nepříjemný osobní rozměr, měsíc po oznámení výsledku voleb se změní situace pro Bendla. "Je to horší, než když vás ve sportu měsíc po skončení zápasu připraví o původní umístění z důvodu chyby rozhodčích. To byl také důvod, proč jsem přepočet neinicioval," uvedl Kupka.

"Samozřejmě není to příjemné, ale takový je život a doufám, že to spočítali spravedlivě," reagoval Bendl.

Přepočet hlasů ve středních Čechách

Soud zjistil pochybení bezmála v 200 z 915 okrsků, které přepočítával. Ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Zásadní rozdíly tak vznikly u kandidátů na předních místech i u samotného Martina Kupky, který měl původně jen 4168 preferenčních hlasů. "Jan Skopeček měl obdržet o 475 hlasů méně, Veronika Vrecionová o 485 hlasů méně, Vojtěch Munzar o 482 hlasů méně a Petr Bendl o 466 hlasů méně. Martin Kupka měl naopak získat o 152 hlasů více," uvedl soudce zpravodaj Petr Mikeš. ODS dostala ve Středočeském, kraji přes 85 000 hlasů, pětiprocentní hranice tak činila necelých 4300 hlasů. Získali je pouze Skopeček a po přepočtu soudu i Kupka. Naopak úbytkem téměř 500 hlasů se pod hranici propadli Vrecionová, Munzar i Bendl, který se stal prvním náhradníkem.

Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Poslanecké sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli na čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar.

Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. V důsledku kontroly soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.

Soud zkontroloval preferenční hlasy na základě podnětu Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Po volbách zjistil, že v daném okrsku není jeho preferenční hlas pro Kupku zohledněn.

Stejnou informaci měl Novák i z dalších pěti okrsků na základě svědectví jiných lidí. Soud proto rozhodl o rozsáhlejší kontrole v 915 okrscích. Bral přitom v úvahu, že problémy mohly spočívat v nezapočítaných preferenčních hlasech z druhé strany hlasovacího lístku, ale i v chybném připočítávání preferenčních hlasů pro první čtyři kandidáty i na těch lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

Celkem 78 podnětů na platnost voleb

Kupka je politik a novinář, je místopředsedou ODS a starostou Líbeznic. Donedávna byl i v radě Středočeského kraje, ale dva dny po volbách vypověděla hejtmanka Jaroslava Pokorná - Jermanová koaliční smlouvu ODS a Starostům a oznámila, že sestaví novou krajskou vládu s ČSSD a KSČM. V minulosti působil Kupka jako mluvčí ODS a krátce i vlády.

Nejvyšší správní soud obdržel celkem 78 podnětů týkajících se voleb. Ostatní zamítl po věcném projednání, odmítl z procesních či formálních důvodů, případně odložil, protože nesplňovaly základní náležitosti. Chyby zjistil například ve čtyřech okrscích v Plzeňském kraji, výsledky a pořadí kandidátů to ale neovlivnilo, proto stížnost zamítl.

Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádné. Výjimečné je i to, že soud rozhodoval v neděli. Důvodem byla snaha rozhodnout před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.

Ministerstvo musí reagovat

Předseda senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek při vyhlášení rozhodnutí řekl, že ministerstvo vnitra i zákonodárce musí reagovat na chyby ve volbách, které při přezkumu volebních výsledků ODS v polovině Středočeského kraje soud odhalil.

Langášek upozornil na budoucí rizika. "Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. Nejvyšší správní soud by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku," zdůraznil Langášek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy