Soud přepočítá preferenční hlasy pro ODS ve středních Čechách, mohlo by to změnit složení sněmovny

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 11. 2017 16:23
Nejvyšší správní soud si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje, bude kontrolovat preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Jde o první podobné rozhodnutí soudu. Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání. O den později má poprvé zasednout sněmovna. Soud rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není započítaný a podobné problémy zaznamenali jeho známí. Nelze vyloučit, že chyby ovlivnily zvolení některých poslanců za ODS v kraji. Proto soud provede rozsáhlejší kontrolu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nejvyšší správní soud (NSS) si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje, bude kontrolovat preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků.

"V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával," řekl  novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se zapojí stovka zaměstnanců.

Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno a vyřešit všechny volební stížnosti.

Soud o přepočtu ve Středočeském kraji rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není zohledněný. Podobné problémy zaznamenali i jeho známí. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS v kraji.

Šance pro Kupku?

Zejména jde o nezapočítané hlasy z rubové strany hlasovacího lístku a chybné připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

Za ODS v kraji získali mandát Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Podle voličské stížnosti některé okrskové volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo.

Sám Kupka nechtěl spekulovat, co by dělal, pokud by se po přepočtu do sněmovny dostal. "Já jsem takový podnět nedával. Moje role byla spíše pomoci kandidátce. Jsem na plný úvazek starostou a mám tady opravdu hodně práce," řekl Aktuálně.cz Martin Kupka.

Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

 

Právě se děje

Další zprávy