Německo pomůže Česku s odpadem

Pavel Baroch
4. 5. 2006 14:36
Praha - Českou snahu změnit chystanou směrnici EU o odpadech, která by zemi ohrozila, podpoří kromě Německa také státy Visegradu. Uvnitř: ANKETA

Německá delegace během jednání česko-německé komise o životním prostředí slíbila, že Berlín podpoří návrh Prahy, aby převážení odpadu do spaloven v cizích zemích nadále podléhalo schválení státu, kam odpadky směřují.

O den později vyjádřili podpou i ministři životního prostředí Visegrádské čtyřky.

"Považuji výsledky jednání V4 za jednoznačný úspěch," řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Současná verze plánované odpadové směrnice Evropské směrnice zatím počítá se změnou současné hierarchie nakládání s odpady tak, že na stejnou úroveň dává materiálové a energetické využití odpadu.

Zároveň návrh nové směrnice mění definice spaloven komunálních odpadů ze zařízení na odstraňování odpadů na zařízení k jejich energetickému využití.

Tyto změny by podle ministra Libora Ambrozka přinesly riziko, že se bohatští země EU budou zbavovat svého komunálního odpadu tak, že ho vyvezou do spaloven ke svým sousedům, především do Česka, Polska či Maďarska.

"Jde o to, aby nebylo umožněno využití odpadu k energetickým účelům bez povolení," řekl podle ČTK Ambrozkův náměstek Tomáš Novotný (ČSSD) po skončení zasedání česko-německé komise, která se dohodla i na metodě, jak budou úřady obou zemí postupovat v případě, že se objeví další ilegální dovoz z Německa jako v Libčevsi.

Evropská rada se novou odpadovou směrnicí bude zabývat 26. června.

Z odpadu vzniká další odpad

Při spalování jedné tuny komunálního odpadu vznikne na tři sta kilogramů nebezpečných odpadů.

Ekologická organizace Friends of the Eart den před zasedáním česko-německé komise zveřejnila studii, z níž vyplývá, že exhalace oxidu uhličitého z výroby energie ve spalovnách komunálního odpadu jsou srovnatelné s elektrárnami na zemní plyn.

Hasiči hasí odpad v Libčevsi
Hasiči hasí odpad v Libčevsi | Foto: čtk

Studie, kterou pro britské sdružení zpracovala konzultační společnost Eunomia Research and Consulting zároveň upozorňuje, že v příštích desetiletích škodlivin ze spaloven přibude, protože se bude zvyšovat podíl plastů v komunálním odpadu.

"Takzvané energetické využití odpadu ve spalovnách ve skutečnosti z velké části není nic jiného než spalování fosilních paliv s vysokými exhalacemi oxidu uhličitého," řekl Ivo Kropáček z Hnutí Duha, které je partnerskou organizací britského sdružení Friends of the Eart.

"Výsledky studie znovu potvrzují, že spalování odpadů představuje nejen mrhání cennými surovinami, ale představuje také značný zdroj skleníkových plynů. Evropská komise by měla změnit návrh nové odpadové legislativy tak, aby upřednostnila recyklaci odpadů před spalováním," dodal Miroslav Šuta, předseda plzeňské pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život.

Němci mají o české spalovny zájem

Německé firmy mají o spalování svého odpadu v českých spalovnách dlouhodobě zájem. Ministerstvo životního prostředí už zamítlo několik žádostí zahraničních firem, které se chtěly zbavit stovek tisíc tun odpadu ve spalovně v Liberci nebo v Praze.

Jedna z nich - firma Münchner recycling -, která chtěla dovézt asi pět tisíc tun do liberecké spalovny, se rozhodla k protitahu a odvolala se k soudu. Ten zatím nerozhodl.

Exportem odpadů se v minulosti už dvakrát zabýval i Evropský soudní dvůr, z jehož rozsudků vychází při posuzování zahraničních žádostí české ministerstvo životního prostředí.

Česko trvá na tom, že odpad z ciziny může být přivezen jen za účelem jeho energetického využití, nikoli pouhé likvidace. "Navíc musí být splněna podmínka, že za odpad platí provozovatel spalovny, a nikoli firma, která ho dovezla," vysvětlila mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Prosadit novelu zákona o odpadech, která by umožnila dovážet odpady ze zahraničí, se v minulosti pokoušeli poslanci ODS Tomáš Hasil a Jiří Drda, který byl zároveň primátorem Liberce.

"Existuje řada odpadů, které mohou posloužit i jako surovina," vysvětloval svůj záměr v MF Dnes psolanec Hasil, původem také z Libereckého kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy