Němečka ve vládě nahradí šéf Motola Ludvík, za Dienstbiera nastoupí poslanec Chvojka

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 11. 2016 16:04
Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ve vládě nahradí šéf FN Motol Miloslav Ludvík a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka. Potvrdil to v Lidovém domě premiér Bohuslav Sobotka. Do čela resortu zdravotnictví hledal premiér Bohuslav Sobotka nového šéfa nejdéle. Ředitel nemocnice Motol Ludvík mu potvrdil až v pátek, že se funkce ujme. Premiér už telefonoval prezidentu Miloši Zemanovi s tím, že se v nejbližší době setkají. "Pan ministr Němeček a pan ministr Dienstbier neodchází proto, že by měli nějaké problémy a skandály," podotkl Sobotka.
Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK

Praha – Šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka ve funkci vystřídá šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera pak nahradí poslanec Jan Chvojka. V Lidovém domě to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že o navrhovaných jménech informoval prezidenta Miloše Zemana telefonicky, osobně se sejdou v neděli.

"Sociální demokracie nemůže být pasivní, nemůže sedět s rukama v klíně," řekl Sobotka, podle nějž občané dali ČSSD v krajských a senátních volbách najevo, že se musí změnit. "Především se sociální demokracie nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn," upozornil premiér.

Předseda vlády zdůraznil, že ani jeden z ministrů nebyl odvolán kvůli problémům či skandálům. "Premiéři zpravidla měnili ministry až tehdy, kdy je k tomu dohnaly nějaké problémy, skandály nebo nedej bože trestní stíhání členů vlády. Já jsem se rozhodl postupovat jinak," vysvětlil předseda vlády. "Ale prostě chci, aby kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní, abychom byli schopni jednoznačně profilovat klíčová sociálně demokratická témata a chci aby vláda jako celek byla výkonná do samého konce volebního období," dodal.

Hlavním úkolem nastupujícího ministra Ludvíka je podle něj zabránit privatizaci nemocnic. "Působí 16 let jako ředitel FN v Motole, je to dobrý ekonom, může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné. Jeho hlavním úkolem bude zabránit privatizaci zdravotnictví," sdělil premiér.

Chvojka pak je podle Sobotky "dlouholetým členem ústavněprávního výboru a podílel se v minulých letech na celé řadě legislativních iniciativ sociální demokracie a spolupracoval také s ministerstvy při prosazování vládních návrhů zákonů".

Končící ministr Dienstbier uvedl, že premiérovo rozhodnutí respektuje, ale mrzí jej. "Zvolit složení svého vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v parlamentu," napsal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy