Němečka ve vládě nahradí šéf Motola Ludvík, za Dienstbiera nastoupí poslanec Chvojka

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 11. 11. 2016 16:04
Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ve vládě nahradí šéf FN Motol Miloslav Ludvík a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka. Potvrdil to v Lidovém domě premiér Bohuslav Sobotka. Do čela resortu zdravotnictví hledal premiér Bohuslav Sobotka nového šéfa nejdéle. Ředitel nemocnice Motol Ludvík mu potvrdil až v pátek, že se funkce ujme. Premiér už telefonoval prezidentu Miloši Zemanovi s tím, že se v nejbližší době setkají. "Pan ministr Němeček a pan ministr Dienstbier neodchází proto, že by měli nějaké problémy a skandály," podotkl Sobotka.
Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK

Praha – Šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka ve funkci vystřídá šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera pak nahradí poslanec Jan Chvojka. V Lidovém domě to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že o navrhovaných jménech informoval prezidenta Miloše Zemana telefonicky, osobně se sejdou v neděli.

"Sociální demokracie nemůže být pasivní, nemůže sedět s rukama v klíně," řekl Sobotka, podle nějž občané dali ČSSD v krajských a senátních volbách najevo, že se musí změnit. "Především se sociální demokracie nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn," upozornil premiér.

Předseda vlády zdůraznil, že ani jeden z ministrů nebyl odvolán kvůli problémům či skandálům. "Premiéři zpravidla měnili ministry až tehdy, kdy je k tomu dohnaly nějaké problémy, skandály nebo nedej bože trestní stíhání členů vlády. Já jsem se rozhodl postupovat jinak," vysvětlil předseda vlády. "Ale prostě chci, aby kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní, abychom byli schopni jednoznačně profilovat klíčová sociálně demokratická témata a chci aby vláda jako celek byla výkonná do samého konce volebního období," dodal.

Hlavním úkolem nastupujícího ministra Ludvíka je podle něj zabránit privatizaci nemocnic. "Působí 16 let jako ředitel FN v Motole, je to dobrý ekonom, může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné. Jeho hlavním úkolem bude zabránit privatizaci zdravotnictví," sdělil premiér.

Chvojka pak je podle Sobotky "dlouholetým členem ústavněprávního výboru a podílel se v minulých letech na celé řadě legislativních iniciativ sociální demokracie a spolupracoval také s ministerstvy při prosazování vládních návrhů zákonů".

Končící ministr Dienstbier uvedl, že premiérovo rozhodnutí respektuje, ale mrzí jej. "Zvolit složení svého vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v parlamentu," napsal. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy