reklama
 
 

Němečka ve vládě nahradí šéf Motola Ludvík, za Dienstbiera nastoupí poslanec Chvojka

Aktualizováno 11. 11. 2016 16:04
Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ve vládě nahradí šéf FN Motol Miloslav Ludvík a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera poslanec Jan Chvojka. Potvrdil to v Lidovém domě premiér Bohuslav Sobotka. Do čela resortu zdravotnictví hledal premiér Bohuslav Sobotka nového šéfa nejdéle. Ředitel nemocnice Motol Ludvík mu potvrdil až v pátek, že se funkce ujme. Premiér už telefonoval prezidentu Miloši Zemanovi s tím, že se v nejbližší době setkají. "Pan ministr Němeček a pan ministr Dienstbier neodchází proto, že by měli nějaké problémy a skandály," podotkl Sobotka.

Praha – Šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka ve funkci vystřídá šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera pak nahradí poslanec Jan Chvojka. V Lidovém domě to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že o navrhovaných jménech informoval prezidenta Miloše Zemana telefonicky, osobně se sejdou v neděli.

"Sociální demokracie nemůže být pasivní, nemůže sedět s rukama v klíně," řekl Sobotka, podle nějž občané dali ČSSD v krajských a senátních volbách najevo, že se musí změnit. "Především se sociální demokracie nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn," upozornil premiér.

Předseda vlády zdůraznil, že ani jeden z ministrů nebyl odvolán kvůli problémům či skandálům. "Premiéři zpravidla měnili ministry až tehdy, kdy je k tomu dohnaly nějaké problémy, skandály nebo nedej bože trestní stíhání členů vlády. Já jsem se rozhodl postupovat jinak," vysvětlil předseda vlády. "Ale prostě chci, aby kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní, abychom byli schopni jednoznačně profilovat klíčová sociálně demokratická témata a chci aby vláda jako celek byla výkonná do samého konce volebního období," dodal.

Hlavním úkolem nastupujícího ministra Ludvíka je podle něj zabránit privatizaci nemocnic. "Působí 16 let jako ředitel FN v Motole, je to dobrý ekonom, může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné. Jeho hlavním úkolem bude zabránit privatizaci zdravotnictví," sdělil premiér.

Chvojka pak je podle Sobotky "dlouholetým členem ústavněprávního výboru a podílel se v minulých letech na celé řadě legislativních iniciativ sociální demokracie a spolupracoval také s ministerstvy při prosazování vládních návrhů zákonů".

Končící ministr Dienstbier uvedl, že premiérovo rozhodnutí respektuje, ale mrzí jej. "Zvolit složení svého vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v parlamentu," napsal. 

autor: Kateřina Frouzová | 11. 11. 2016 15:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama