Neziskové nemocnice u ledu, Babiš je zablokoval. Klesá šance, že je vláda stihne, říká Němeček

Luboš Kreč Markéta Šrajbrová Luboš Kreč, Markéta Šrajbrová
19. 6. 2016 20:05
Vláda se zavázala, že prosadí zákon, který by nemocnicím umožnil stát se neziskovými. Takové špitály by například měly garantovanou smlouvu s pojišťovnami a nemusely by platit daně. Norma ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) ale nedošla ani do Sněmovny, narazila hned u jednoho z členů vlády - ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. "Ministerstvo financí zpochybňuje úplně všechny základní principy neziskových nemocnic, kterými se úprava odlišuje od toho, co je teď. Zákon je teď zablokován," řekl Němeček v rozhovoru s Hospodářskými novinami.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Proměna podstatné části českých nemocnic v neziskové uvázla na bodu mrazu. Zákon je sice hotov, na vládu ani do Sněmovny ale v dohledné době nezamíří.

Ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) se nepodařilo o podobě normy přesvědčit šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše. Podle Němečka je teď zákon zablokován.

„Ministerstvo financí zpochybňuje úplně všechny základní principy neziskových nemocnic, kterými se úprava odlišuje od toho, co je teď. Včetně toho, že by neziskové nemocnice neplatily daně,“ řekl Němeček v rozhovoru s Hospodářskými novinami.

Kabinet Bohuslava Sobotky se při nástupu k moci zavázal, že zákon, který by některým nemocnicím odpustil daně a garantoval smlouvu s pojišťovnou, předloží už během roku 2015. Teď hrozí, že ho nestihne prosadit vůbec. „Šance pořád je, ale samozřejmě se s přibývajícím časem zmenšuje,“ podotkl Němeček.

Proměna by se týkala všech přímo řízených nemocnic, další by o to mohly požádat bez ohledu na zřizovatele. Neziskovými nemocnicemi by se tak mohly stát i ty krajské, městské, církevní nebo soukromé. Zákon by mimo jiné měl být nástrojem, jak sjednotit odměňování personálu ve státních a soukromých nemocnicích.

První verzi normy kritizovala Česká lékařská komora i někteří právníci. Nelíbilo se jim, že by o převodu do neziskového režimu rozhodoval pouze sám ministr zdravotnictví. Fakultní nemocnice, které by se neziskovými staly automaticky, si naopak návrh pochvalovaly. Podoba zákona se v reakci na kritiku ještě měnila.

"Myslím si, že je zákon tentokrát napsán docela dobře. Když to vezmu z manažerského pohledu, tak podle něj nemocnice může dobře a efektivně fungovat," je přesvědčen Němeček.

Němeček chce přes negativní postoj ministerstva financí požádat vládu, aby k budoucnosti normy zaujala jasné stanovisko. „Teď jsou sice jiné starosti na politické scéně, ale myslím si, že bude třeba rozhodnout, co s tím, protože pustit návrh na tak zásadní změnu do Poslanecké sněmovny bez koaliční shody není úplně dobré,“ řekl Němeček.

Stabilitou koalice v posledních několika týdnech otřáslo několik sporů. Hned dva se týkaly zdravotnictví – nejprve ANO nepodpořilo pro Němečka zásadní protikuřácký zákon, následně sociální demokraté i přes Babišův odpor odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce o 3,6 miliardy. Tento týden Babiš dokonce hrozil odchodem z vlády poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsal reformu policie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy