Neziskové nemocnice u ledu, Babiš je zablokoval. Klesá šance, že je vláda stihne, říká Němeček

Luboš Kreč Markéta Šrajbrová Luboš Kreč, Markéta Šrajbrová
19. 6. 2016 20:05
Vláda se zavázala, že prosadí zákon, který by nemocnicím umožnil stát se neziskovými. Takové špitály by například měly garantovanou smlouvu s pojišťovnami a nemusely by platit daně. Norma ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) ale nedošla ani do Sněmovny, narazila hned u jednoho z členů vlády - ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. "Ministerstvo financí zpochybňuje úplně všechny základní principy neziskových nemocnic, kterými se úprava odlišuje od toho, co je teď. Zákon je teď zablokován," řekl Němeček v rozhovoru s Hospodářskými novinami.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Proměna podstatné části českých nemocnic v neziskové uvázla na bodu mrazu. Zákon je sice hotov, na vládu ani do Sněmovny ale v dohledné době nezamíří.

Ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) se nepodařilo o podobě normy přesvědčit šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše. Podle Němečka je teď zákon zablokován.

„Ministerstvo financí zpochybňuje úplně všechny základní principy neziskových nemocnic, kterými se úprava odlišuje od toho, co je teď. Včetně toho, že by neziskové nemocnice neplatily daně,“ řekl Němeček v rozhovoru s Hospodářskými novinami.

Kabinet Bohuslava Sobotky se při nástupu k moci zavázal, že zákon, který by některým nemocnicím odpustil daně a garantoval smlouvu s pojišťovnou, předloží už během roku 2015. Teď hrozí, že ho nestihne prosadit vůbec. „Šance pořád je, ale samozřejmě se s přibývajícím časem zmenšuje,“ podotkl Němeček.

Proměna by se týkala všech přímo řízených nemocnic, další by o to mohly požádat bez ohledu na zřizovatele. Neziskovými nemocnicemi by se tak mohly stát i ty krajské, městské, církevní nebo soukromé. Zákon by mimo jiné měl být nástrojem, jak sjednotit odměňování personálu ve státních a soukromých nemocnicích.

První verzi normy kritizovala Česká lékařská komora i někteří právníci. Nelíbilo se jim, že by o převodu do neziskového režimu rozhodoval pouze sám ministr zdravotnictví. Fakultní nemocnice, které by se neziskovými staly automaticky, si naopak návrh pochvalovaly. Podoba zákona se v reakci na kritiku ještě měnila.

"Myslím si, že je zákon tentokrát napsán docela dobře. Když to vezmu z manažerského pohledu, tak podle něj nemocnice může dobře a efektivně fungovat," je přesvědčen Němeček.

Němeček chce přes negativní postoj ministerstva financí požádat vládu, aby k budoucnosti normy zaujala jasné stanovisko. „Teď jsou sice jiné starosti na politické scéně, ale myslím si, že bude třeba rozhodnout, co s tím, protože pustit návrh na tak zásadní změnu do Poslanecké sněmovny bez koaliční shody není úplně dobré,“ řekl Němeček.

Stabilitou koalice v posledních několika týdnech otřáslo několik sporů. Hned dva se týkaly zdravotnictví – nejprve ANO nepodpořilo pro Němečka zásadní protikuřácký zákon, následně sociální demokraté i přes Babišův odpor odsouhlasili navýšení plateb za státní pojištěnce o 3,6 miliardy. Tento týden Babiš dokonce hrozil odchodem z vlády poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsal reformu policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy