Z pětiny českých nemocnic budou neziskové. Hrozí korupce, varují kritici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 10. 2015 18:56
Ministerstvo zdravotnictví sepsalo zákon o neziskových nemocnicích. Část českých špitálů se podle něj automaticky překlopí na neziskovky. Podle šéfa resortu zdravotnictví Svatopluka Němečka začnou díky němu nemocnice hospodařit průhledněji a efektivněji. Jenomže kritici před zákonem varují. Norma podle nich nepřinese transparentnost, ale pravý opak - skrývá v sobě obrovský korupční potenciál. O tom, které nemocnice se dostanou mezi ty privilegované neziskové s automatickým právem na smlouvu s pojišťovnami a daňovými výhodami, totiž rozhodne jediný člověk – ministr zdravotnictví. Proti jeho verdiktu přitom nebude odvolání. Ostatní špitály ale žádné výhody mít nebudou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České nemocnice čeká revoluční změna, ministerstvo zdravotnictví dokončilo zákon o neziskových nemocnicích. Čtyři desítky z dvou set českých špitálů se podle něj automaticky překlopí na neziskovky, další o to budou moci požádat. Šéf resortu Svatopluk Němeček slibuje, že budou díky nové normě hospodařit průhledněji a efektivněji. Doposud je v tom prý často brzdili zřizovatelé.

"Změna nemocnicím přinese moderní právní formu, podle níž se budou moci skutečně efektivně řídit," řekl Svatopluk Němeček. Nemocnice, které se přemění na neziskovky, se navíc dostanou k zajímavým výhodám: automaticky dostanou smlouvy s pojišťovnami a nebudou muset platit daň z příjmu.

Jenomže kritici před zákonem varují. Norma podle nich nepřinese transparentnost, ale pravý opak. "Návrh zákona v sobě skrývá obrovský korupční potenciál, a to z několika důvodů," upozorňuje například specialista na zdravotní právo Ondřej Dostál.

O tom, které nemocnice se dostanou mezi vyvolená zařízení s obrovskými výhodami, totiž rozhodne jediný člověk – ministr zdravotnictví. Proti jeho verdiktu přitom nebude odvolání. "Zákon dokonce nepřipouští, aby bylo rozhodnutí ministra přezkoumatelné soudem," vypichuje problematická opatření Ondřej Dostál.

Záleží jen na libovůli ministra

Žádná přesně stanovená kritéria, na jejichž základě by ministerstvo souhlas udělovalo, přitom zákon neobsahuje. Odpadne také povinnost pojišťoven uspořádat před podpisem smlouvy s nemocnicí veřejnou soutěž, ze které by vzešel nejlepší a nejlevnější poskytovatel.

Navíc pokud bude muset pojišťovna šetřit, začne škrtat u nemocnic, které se neziskovou nestaly. A to i tehdy, pokud bude jejich provoz efektivnější. "U neziskovek to totiž nebude moci udělat," uzavírá Dostál. Připravovaná norma proto podle něj může být v rozporu se soutěžním právem Evropské unie i právem na ochranu investic.

"Nechtěné dítě"

Podobné výhrady má k novele i Česká lékařská komora. "Vadí nám hlavně fakt, že by měla síť neziskovek určovat jen libovůle ministerstva. Jsem přesvědčen, že taková právní úprava by před Ústavním soudem neobstála," zhodnotil normu prezident komory Milan Kubek.

Ministerstvo tím podle něj potvrdilo, že je pro něj zákon jen "nechtěným dítětem", které se sice vláda zavázala předložit, ve skutečnosti ho ale nikdo schválit nechce.

Zákon o neziskových nemocnicích

1,3 miliardy

  • Tolik korun v minulých deseti letech zaplatily fakultní nemocnice na daních. Tuto sumu by si mohly příště nechat třeba na nákup nových přístrojů nebo na opravy nemocničních oddělení. Návrh zákona o neziskových nemocnicích totiž část nemocnic daňově zvýhodňuje.

450 tisíc

  • Tolik korun bude stát přeměna jedné státní (fakultní) nemocnice na neziskovku.

Komora už podle něj loni na jaře vládě nabízela vlastní návrh zákona, který nechával na nemocnicích, jestli do sítě neziskovek vstoupí. "Návrh obsahoval vyváženou kombinaci povinností a výhod, která by tuto moderní právní formu učinila pro nemocnice dostatečně atraktivní," popsal Kubek.

Komora tehdy předpokládala, že by mohla vzniknout asi stovka neziskových nemocnic. "Společně by vytvořily základní a nezcizitelnou síť lůžkových zařízení," uzavřel Kubek. Ministerstvo se ale návrhem vůbec nezabývalo.

Spokojené fakultní nemocnice

Mluvčí resortu zdravotnictví Jan Štoll možnosti reagovat na kritiku expertů nevyužil. "Na kritiku či připomínky odborné veřejnosti reagujeme jen prostřednictvím připomínkových řízení, případně jednání," vysvětlil Štoll.

Kladně naopak zákon přijímají ředitelé fakultních nemocnic, které se neziskovkami stanou automaticky. Zákon s nimi počítá, o povolení si žádat nemusejí. "Ministerstvo odvedlo dobrou práci," řekl šéf pražského Motola Miloslav Ludvík. Nemocnice podle něj získá větší samostatnost, která by se měla odrazit i na kvalitě péče o pacienty.

Norma totiž podle něj odstraní celou řadu současných nedostatků – dnes si nemocnice nemohou brát bankovní úvěry nebo měnit účel a předmět svých aktivit. Nemocnice jsou také omezeny při nakládání s majetkem, požehnání ke každé investici musí dát zřizovatel. To skončí.

Žádat mohou i řetězce

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo zákon o neziskových nemocnicích s ročním zpožděním. Pokud norma projde, přemění se část nemocnic na neziskovky v lednu 2017.

Zákon už nyní počítá s 39 nemocnicemi, které se na neziskovky přemění automaticky - jejich seznam obsahuje příloha zákona. Je na něm všech 9 fakultních nemocnic, psychiatrické kliniky, specializované ústavy nebo pražský Ústav pro péči o matku a dítě.

Další nemocnice prozatím žijí v nejistotě. Zákon ale pamatuje na to, že si může o statut neziskovky zažádat jakýkoliv zřizovatel – církev, obec, kraj i soukromník. O účast v síti neziskových nemocnic tak může usilovat i ocelářský koncern Agel. Jestli tak ale učiní, to mluvčí Agelu Radka Miloševská neprozradila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy