Němeček chce zvýšit odvody pojistného za děti a důchodce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2014 16:39
Peníze mají vykompenzovat zrušené zdravotnické poplatky.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje navýšit od 1. července platby za státní pojištěnce.

Měsíční odvod za důchodce, děti či nezaměstnané by se měl zvýšit ze 787 korun na 845 korun. Podle Němečka by to v druhém pololetí mělo přinést 2,1 miliardy korun.

Finance by pojišťovny měly přerozdělit lůžkovým zařízením a vykompenzovat jim tak zrušené poplatky za pobyt v nemocnici.

V roce 2015 by změna měla přinést za celý rok přes čtyři miliardy, které budou sloužit jako kompenzace zrušených poplatků u ambulantních specialistů, praktických lékařů a lékáren.

Stokorunový poplatek za den v nemocnici zrušil Ústavní soud. Koalice ho už neobnovila. Podle Babiše to byla chyba. Také šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek míní, že by se o obnovení nemocničního poplatku mělo jednat. Němeček k tomu uvedl, že zrušení poplatků je v koaliční dohodě, kterou považuje za závazný dokument.

Němečkův návrh vláda projedná příští pondělí. Němeček chce peníze vzít z rozpočtové rezervy, s tím nesouhlasí ANO.

"Musíme si uvědomit, že zdravotnická péče má své limity. Pod jistou úroveň financí už nelze kvalitu péče zachovat," řekl ministr.

Jako další krátkodobé opatření by chtěl ministr prosadit zmenšení rezervního fondu pojišťoven. Povinný odvod do něj by činil místo 1,5 procenta jen 0,75 procenta.

Na péči by se tak dalo použít dalších 600 milionů korun, uvedl ministr. Počítá také s případným odkupem pohledávek či s valorizací odvodu za děti, nezaměstnané či penzisty. Pravidelné zvyšování této platby státu do zdravotního pojištění by rád viděl od roku 2016, a to podle růstu průměrné mzdy.

"Zdravotnictví v uplynulých letech utrpělo poměrně velké výpadky příjmů, celkem ta kumulovaná ztráta činí 28 miliard. Nemyslíme si, že by byl systém sám schopen se s tím vypořádat," podotkl Němeček.

Bělobrádek: Poplatky mají svou logiku

Šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek si myslí, že by vláda měla otevřít debatu o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. Zrušení tohoto poplatku označil už ve středu za chybu i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Myslím, že bychom měli znovu otevřít debatu o tom, jestli by se poplatky za hospitalizaci neměly vrátit," řekl ČTK Bělobrádek. Podle vicepremiéra většina občanů je ochotna tento poplatek akceptovat.

Placení poplatků by podle něj bylo možné u dlouhodobě nemocných omezit například tak, aby platili maximálně měsíc ročně. "Je to poplatek, který má svoji logiku," poznamenal Bělobrádek.

Lidovečtí ministři podle Bělobrádka nynější plán na stabilizaci zdravotnictví, kterým by se měla v pondělí zabývat vláda, podpoří. "Nezbývá nic jiného, než do toho tekoucího sudu, kterým zdravotnictví je, nalít peníze, aby se nám nezhroutila zdravotnická zařízení," řekl Bělobrádek.

Debata ale ještě bude o tom, odkud chybějící peníze vzít. Ministr financí Babiš ve čtvrtek v deníku Právo s odkazem na dřívější informace o předražených zakázkách v nemocnicích uvedl, že "současný stav zdravotnictví umožňuje nekontrolovatelný odtok veřejných peněz mimo veřejné zdravotnictví".

Požaduje, aby ministerstvo zdravotnictví udělalo systémové změny, které povedou mimo jiné ke zprůhlednění hospodaření zdravotních pojišťoven.

Němeček v reakci na to plánuje zveřejňování smluv, které mají zdravotní pojišťovny se zdravotníky.

Babiš uvedl, že pokud má uvažovat o uvolnění peněz, musí zdravotnictví projít systémovými změnami. Zmínil centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony.

Babiš řekl při čtvrtečních sněmovních interpelacích, že nemá problém uvolnit 2,1 miliardy korun pro potřeby zdravotnictví. "Já říkám Němečkovi: máte tam 3,5 miliardy rezervy a máte na SÚKLu (Státního úřadu pro kontrolu léčiv) na účtu 2,1 miliardy, tak si je vemte," prohlásil.

Vláda podle něj uvolní ihned peníze na platby za státní pojištěnce ve výši ztráty z regulačních poplatků pro letošní rok. Pro příští roky bude chtít vědět, jak se rozdělují peníze do zdravotnictví.

Přísnější dohled

Němeček podotkl, že kroky ke zvýšení efektivity už dělá. S pojišťovnami vyjednal, že přestanou zbytečně dávat peníze na přetahování pojištěnců. Do dvou týdnů zřídí přístrojovou komisi, v níž budou zástupci ministerstva, pojišťoven, lékařské komory a odborných společností posuzovat nákupy drahých přístrojů pro nemocnice.

Zpřísní také dohled nad státními nemocnicemi, bude požadovat od ředitelů pravidelný přehled hospodaření.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek potvrdil, že se zveřejněním rámcových smluv včetně aktuálních úhradových dodatků počítá.

Má právní analýzy, že to je možné, předloží je 31. března správní radě. VZP má 23 tisíc smluvních partnerů, informace budou na portálu veřejné správy, nejprve tam budou smlouvy velkých nemocnic, postupně i těch nejmenších ambulancí.

Od příštího roku chce ministr také zlepšit přístup k informacím pro pojištěnce. Předpokládá, že všechny zdravotní pojišťovny umožní pacientům, aby se on-line dostali ke svým účtům vykázané péče.

 

Právě se děje

Další zprávy