České ministerstvo už zamítlo čtyři žádosti zahraničních firem, které chtějí dovážet odpadky do českých spaloven.
Jedna z nich, firma Münchner recycling, která chtěla dovézt asi pět tisíc tun do liberecké spalovny, se rozhodla k protitahu - odvolala se k soudu.
A další spory jsou na obzoru. Ministerstvo právě posuzuje další dvě žádosti společností, které chtějí v pražských Malešicích spálit 80 tisíc tun odpadu. Úředníci předpokládají, že ani tyto firmy povolení nezískají a mohou se obrátit na soud.
Infobox
NĚMECKÉ ODPADKY
V Německu od poloviny loňského roku platí přísnější zákon, který nutí zpracovatele více odpadu třídit, což je dražší.
Pro mnohé německé firmy je proto výhodnější se odpadu "zbavit" tak, že ho vyvezou do ciziny. Od druhé poloviny loňského roku se začaly objevovat na různých místech republiky nelegální skládky německého odpadu. Přečtěte si: Ilegální skládka u obce hořela celou noc
Kromě ilegálního dovozu se ale německé firmy snaží i o legální cestu - nabízejí odpad českým spalovnám.
Liberec měl zájem
Právě pře mnichovské firmy s českým ministerstvem životního prostředí může dát debatě o dovozu odpadků směr. Pražský městský soud ovšem tuto kauzu dosud nezačal projednávat.
Samotná liberecká spalovna přitom měla o odpad zájem. Její ředitel Pavel Bernát uvedl, že zhruba pět tisíc tun odpadu od mnichovské firmy představuje přibližně pět procent celkové kapacity zařízení: "Kotlem bychom ho prohnali za osmnáct dní provozu."
Ještě před naplněním transakce však Bernátovi lidé požádali německého dovozce o příslušná potvrzení českých úřadů. A ministerstvo obchod zamítlo.
Spor o Evropu
Ředitel spalovny Bernát si přitom myslí, že v soudní při nejde ani tak o dovoz konkrétních 5000 tun odpadu, jako o výklad evropské směrnice o odpadech.
"O odpadech se teď debatuje v celé Evropské unii," souhlasí Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha.
Podle Kropáčka se německý odpad vozí například i do švýcarských nebo holandských spaloven. Odpadky vyvážejí i další země. "Některé země jsou proti dovozu do svých spaloven, jiným nevadí," řekl Kropáček.
Exportem odpadů se už dvakrát zabýval i Evropský soudní dvůr, z jehož rozsudků vychází i české ministerstvo životního prostředí.
Česko trvá na tom, že odpad z ciziny může být přivezen jen za účelem jeho energetického využití, nikoli pouhé likvidace. "Navíc musí být splněna podmínka, že za odpad platí provozovatel spalovny, a nikoli firma, která ho dovezla," říká mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Poslanci neuspěli
Prosadit novelu zákona o odpadech, která by umožnila dovážet odpady ze zahraničí, se v minulosti pokoušeli poslanci ODS Tomáš Hasil a Jiří Drda, který byl zároveň primátorem Liberce.#reklama
"Existuje řada odpadů, které mohou posloužit i jako surovina," vysvětloval svůj záměr v Mf Dnes poslanec Hasil, původem také z Libereckého kraje. Poslanci však pro svůj návrh nesehnali ve sněmovně dostatečnou podporu.
K radosti nevládních organizací, které byly vždy proti otevření hranic pro dovoz odpadů. "Toxická škvára a popílek - tři sta kilogramů z každé spálené tuny - by zůstala u nás," upozorňuje Kropáček z Hnutí Duha.