Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová prolomila mediální mlčení, které dodržovala po publikaci materiálu LN o využívání VIP salonků a kritice kvůli fotografii jejího psa na hrobu Neznámého vojína.
Při setkání s novináři dala v poměrně emotivním vystoupení najevo, že navzdory kritice hodlá o svou funkci dál bojovat a nemíní z resortu sama odejít. Podotkla, že letos plánuje zadání zakázek za 90 miliard korun, včetně bojových vozidel pěchoty a víceúčelových vrtulníků.
Pozornost přitom v poslední době ministryně budila spíše kvůli sporům, které její působení ve vládě provázejí. Tohoto střetu se dotkla také, oznámila například, že už zná informace o využívání vládní letky jednotlivými ministry a chce je předat premiérovi Andreji Babišovi. Závěry ministryně nesdělila, působila ale dojmem jistoty, že z tohoto srovnání sama vyjde dobře.
Šlechtová také oznámila, že ji přibližně pět týdnů kdosi sleduje. "Má ochranka musela zasáhnout," řekla ministryně, která ale odmítla upřesnit, o koho by mělo jít. "Jediné, co mohu říct, je to, že to nejsou fanoušci," uvedla Šlechtová.
Ochranku ministryně zajišťují vojenští policisté, kteří podle Šlechtové mají případ už zaprotokolovaný. Údajné sledování však komentovat nechtějí. "Vojenská policie v souladu se zákonem o Vojenské policii trvale zajišťuje ochranu a doprovod ministryně obrany. Součástí ochrany je, mimo jiné, i ochrana proti sledování. Další informace Vojenská policie nebude sdělovat," napsala Aktuálně.cz bez dalších podrobností mluvčí VP Lenka Haberová.
Ministryně rovněž dostala předvolání na Vojenskou policii ke svědecké výpovědi v záležitosti nákupu mobilních armádních radarů. Kontrakt na izraelskou techniku vznikl za jejího předchůdce Martina Stropnického, ten ho ale nepodepsal, údajně z časových důvodů. Šlechtová tvrdí, že od ledna má k dispozici informace o závažných pochybnostech provázejících nákup a že o nich informovala i premiéra Andreje Babiše. Reakci od něj nemá.
Zakázka za více než čtyři miliardy nyní fakticky stojí, protože dosud není ke spokojenosti Šlechtové vyřešené propojení radarů se systémy NATO. Ministryně ale zároveň řekla, že její kroky nejsou namířeny proti jejímu předchůdci Martinu Stropnickému, který podle Šlechtové o problematických stránkách radarového kontraktu vůbec nemusel vědět.
Po svém nástupu na ministerstvo se nicméně ministryně nechala slyšet, že kdyby ona bývala na Stropnického místě, měla by odvahu podepsat kontrakty, které vyjednala.
Už delší dobu se spekuluje o tom, že Karla Šlechtová na resortu obrany skončí. Přitížilo jí mimo jiné nevysvětlené odvolání šéfa Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře, kladené do souvislosti s jeho vyjádřením v novičokové aféře. Po publikaci několika kritických materiálů v Lidových novinách si Šlechtová postěžovala, že čelí mediálnímu lynči, navíc ze strany deníku patřícího do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše.
V následujících dnech by se Šlechtová měla setkat s prezidentem Milošem Zemanem, který dosud platil za obhájce jejího angažmá ve vládě. Projednat s ním chce možné nasazení českých vojáků v misi OSN v Libanonu či velké armádní zakázky. Je nicméně pravděpodobné, že dojde i na otázku jejího působení ve vládě.