"Ne zpronevěra, ale jiný trestný čin." Šéf Lán uspěl se stížností proti svému stíhání

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 27. 8. 2020 14:21
Nejvyšší žalobci vyhověli stížnosti šéfa Lán Miloše Baláka proti jeho trestnímu stíhání za zpronevěru související s prodejem kamene z prezidentova sídla. Konec kauzy to ale není. NCOZ má jen změnit v obvinění trestný čin, kterého se dle nich Balák dopustil. Dále je obžalován za manipulaci další stamilionové zakázky. Hrad, který dle policistů poškodil, na jeho obhajobu svolal tiskovou konferenci.
Foto: Hrad

To, že šéf Lesní správy Lány Miloš Balák v sídle prezidentů nechal vytěžit tisíce náklaďáků kamene a měl ho prodat pod cenou firmě, která je spolu s ním nyní obžalovaná v jiné kauze, vyšlo najevo už před rokem a půl. Kancléř Vratislav Mynář se proti zjištěním tvrdě ohradil, podával trestní oznámení za pomluvu a žaloby. Letos v dubnu Aktuálně.cz informovalo, že policie za prodej Baláka obvinila.

Nyní si Mynářův muž Balák může připsat drobné vítězství proti policii. Nejvyšší státní zastupitelství po Balákově stížnosti jeho trestní stíhání zrušilo. Zatím to ale vypadá, že dočasně. Zdůvodnění totiž neříká, že se v souvislosti s prodejem kamene žádný trestný čin nestal. Pouze požaduje, aby policie překvalifikovala trestný čin a lépe ho zdůvodnila.

"Důvodem zrušení byla skutečnost, že policejním orgánem zvolený popis skutku a právní kvalifikace neodpovídaly dosavadním skutkovým zjištěním. Po vyhodnocení všech relevantních skutečností tak bude muset policejní orgán ve věci znovu rozhodnout," vysvětlil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Zatímco vyšetřovatelé Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) určili, že se Balák dopustil zpronevěry, dle nejvyšších žalobců má detektivy popisovaná činnost spíš charakteristiku porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství ve svém rozhodnutí vyjádřil názor, že v dané věci nejde o trestný čin zpronevěry, ale mohlo by se jednat případně o jiný trestný čin," potvrdil Zdeněk Štěpánek, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Baláka policisté viní z toho, že tisíce nákladních Tater plných kamene vytěžených v sídle prezidenta prodával pod cenou, a navíc ho dle znaleckých posudků vytěžil výrazně více, než oficiálně vykázal. Škodu, kterou Hradu dle nich způsobil, mu sečetli na 1,3 milionu korun.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotazy ohledně vývoje v kauze nereagoval. Na odpoledne ovšem na Hrad svolal tiskový briefing za přítomnosti Baláka a Mynáře. "Vedoucí KPR oznámí aktuální informace a změny v reakci na aktuální vývoj v záležitosti 'kauzy Lány'," avizoval Ovčáček.

Mynář pak na Hradě na tiskové konferenci označil texty, v nichž Aktuálně.cz i Respekt popisují zacházení s veřejnými penězi v Lesní správě Lány, za "choré konspirace novodobých inkvizitorů", kteří se podle něj snaží ovlivňovat policii a soudy.

"Jsem velmi rád, že se zase jednou spravedlnost ukázala," uvedl k rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství.

V druhé kauze už Mynářův muž míří před soud

Kancléř Vratislav Mynář se Baláka, kterého po nástupu Zemana na Hrad osobně vybral a bez výběrového řízení dosadil do čela Lesní správy Lány, zastává dlouhodobě. Za to, aby kauzu "torpédoval", lobboval dle Radiožurnálu u tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Respekt zase popsal, jak chtěl případ probírat s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem, který rozhodoval jinou stížnost proti ní.

Aktuálně.cz a Respekt navíc popsaly, že z podílu na lánských manipulacích původně policisté podezřívali i samotného Mynáře. I kvůli ochrance, které má v popisuje práce Hrad strážit, se jim to ale dokázat nepodařilo.

Baláka Mynář z funkce odmítá odvolat. S odkazem na to, že ctí presumpci neviny. Nicméně v druhé kauze už jeho podřízený míří před soud. I v tomto případě ho policie viní, že svým postupem Hrad připravil o miliony korun při manipulaci zakázky na zpevňování břehů vodní nádrže Klíčava v Lánech.

Obsah obžaloby Aktuálně.cz a týdeník Respekt už dříve detailně popsaly. Desítky milionů korun z dle policie zmanipulované zakázky v sídle prezidenta plynuly do firem spřízněných s Balákem. Právně tendr zaštítila kancelář, která předtím Mynářovi pomohla s nákupem jeho vily od advokáta Romana Janouška. Přítel Mynáře dělal i stavební dozor.

Nejvyšší státní zastupitelství přitom samo upozorňuje, že jeho rozhodnutí v kauze prodeje kamene Baláka od soudu - kvůli zpevňování břehů - neuchrání. "Toto rozhodnutí státního zástupce NSZ nemá žádný vliv na trestní věc, jež se týká některých stejných obviněných a která se nachází ve fázi řízení před soudem po podání obžaloby," doplnil mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Lánský kámen pro sponzora Balákova basketbalového klubu

Dle policie nelegálně prodávaný kámen i stamilionová zmanipulovaná zakázka na zpevnění břehů lánské nádrže přitom zamířily do firmy Energie - stavební a báňská.

Společnost Energie má k Balákovi blízko. Sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, jemuž v minulosti šéfoval. Podobně jako další společnosti, které v Lánech získávají v posledních letech zakázky. Policistům Balák přiznal, že s ní spolupracoval i jako soukromý podnikatel.

Balák s firmou oficiálně uzavřel dvojici smluv na koupi v přepočtu dvou a půl tisíce náklaďáků kamene, které jsou k dohledání v registru smluv. Tu první měsíc potom, co v červnu v Lánech zasahovala policie a Baláka poté obvinila z manipulace zakázky na zpevnění břehů.

Ve smlouvách se píše, že jde o kamenivo, které dříve ta samá firma vytěžila při nezbytném rozšiřování cesty kolem nádrže Klíčava. V jednom případě si odtěžení kamene měla kontrolovat sama společnost, v té době stíhaná za manipulaci jiné zakázky v Lánech. Ve druhém pak nakoupené kameny dle smlouvy měla Energie použít na ono zpevňování břehů a zkontrolovat to měl stavební dozor - firma, jejíž spolumajitel je blízkým známým kancléře Mynáře.

Celkem 17 tisíc krychlových metrů kamene stíhaný šéf Lán obviněné firmě navíc přiklepl velmi výhodně - za méně než čtvrtinu běžné prodejní ceny. Za 30 tisíc tun zaplatila v součtu ani ne dva miliony korun. Balákův nadřízený, kancléř Mynář, ale dlouhodobě argumentuje, že je materiál levný proto, že firma na vlastní náklady kámen musela například odstřelit či nadrtit a vytřídit.

"Účelový a lživý pokus poškodit kancelář prezidenta"

Nic z toho ale ve smlouvách není. Za obdobné práce při rozšiřování cesty, při kterých měl kámen vzniknout, dostala Energie separátně zaplaceno. Balák s ní na to uzavřel dodatek smlouvy.

"Došlo k účelovému a lživému pokusu poškodit Kancelář prezidenta republiky," napsal Mynář v oficiálním vyjádření na stránkách Hradu v listopadu 2018. A následně prezidentská kancelář podala na autora tohoto textu trestní oznámení za pomluvu. To ovšem policie po čase odložila s tím, že texty, které lánský "kamenolom" popisovaly, byly pravdivé.

Balák chce v Lánech těžit ještě více kamene

Na zámku v Lánech tráví volné chvíle nebo přijímá důležité audience prezident Miloš Zeman. Stejně jako například jeho dávný předchůdce Tomáš Garrigue Masaryk. Dle plánu Baláka by ale už brzy měl areál, do kterého zasahuje také chráněná krajinná oblast, sloužit ještě jako oficiální kamenolom. I tento záměr už Aktuálně.cz popsalo. 

Redakce má k dispozici smlouvu z oficiálního registru, která plán otevřít kamenolom popisuje. Balák ji na začátku června za Lesní správu uzavřel s pražskou advokátní kanceláří Těmín. Za pomoc s prosazením lomu u úřadů slíbil právníkům odměnu 2200 korun za hodinu.

Nejspíš by ale bylo nezbytné změnit územní plán obce Běleč, do jejíhož katastru lom spadá.  

"Advokát se zavazuje poskytovat právní služby klientovi spočívající v právním poradenství a dalších úkonech směřujících ke znovuotevření původního lomu v lánské oboře pro zpracování stavebního kamene pro vlastní potřebu klienta," píše se v dokumentu. 

Zda taková argumentace obstojí u úřadů, ovšem není jisté. Balák se o otevření lomu totiž už jednou pokoušel. A na odposleších manažera zmiňované firmy Energie - stavební a báňská Libora Tkadlece, který je dnes obžalovaný, policisté zachytili, že by ho dle plánu měla provozovat právě stavební firma Balákovi blízká.

Experti odboru životního prostředí města Kladna, který územní plán obce Běleč dozoruje, se ale postavili proti. V minulosti jednoznačně rozporovali, že projekt lze nazývat obnovením historické těžby. 

"V prostoru se dříve nacházel pouze malý, jasně ohraničený lom otevřený jen pro potřeby stavby vodní nádrže Klíčava. Historický lom byl vytěžen při zabezpečovacích pracích (sanaci svahů) prováděných v posledních dvou letech," píše se ve stanovisku, které má redakce k dispozici.

Tam, kde Balák chtěl vytvořit lom, podle nich těžba kamene nikdy neprobíhala a je tam 150 let starý les ve velmi dobrém stavu.

Úředníci si přitom dle dokumentace všimli, že organizace podřízená Hradu usiluje o lom velikosti 4,95 hektaru. Podle zákona přitom lom větší než pět hektarů musí projít procesem EIA, zkoumajícím vliv na životní prostředí.

Dle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dipozici, odborníkům vadilo třeba i to, že Balák chtěl odstřelovat skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti. A navíc by tatrovky naložené kamením jezdily přímo v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

Právě to, že se nádrž nesmí znečistit, byl přitom argument, proč Balák s Mynářem odstartovali stamilionové zpevňování břehů nádrže, za které Balák stane před soudem. "Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili třeba na odposleších policisté, jak se manažer Energie Libor Tkadlec chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy