Šéf Lán chce v sídle prezidenta otevřít kamenolom. Za prodej kameniva je už stíhaný

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
11. 6. 2020 12:19
Je to dva měsíce, co elitní detektivové obvinili ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka z toho, že v letním sídle prezidenta tajně vytěžil mnoho tun kamene. Skončily u firmy, která je s ním obžalovaná už za manipulaci jiné stamilionové zakázky. Balák, kterého dosadil a odmítá odvolat kancléř Vratislav Mynář, nyní zahájil snahy otevřít v Lánech rovnou oficiální kamenolom.
Foto: Hrad

Na zámku v Lánech tráví volné chvíle nebo přijímá důležité audience prezident Miloš Zeman. Stejně jako například jeho dávný předchůdce Tomáš Garrigue Masaryk.

Dle plánu šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka by ale už brzy měl areál, do kterého zasahuje také chráněná krajinná oblast, sloužit ještě jako kamenolom. Za zpronevěru v podobě tajné těžby kamene v Lánech je přitom v současnosti stíhán.

Aktuálně.cz má k dispozici smlouvu z oficiálního registru, která plán otevřít kamenolom popisuje. Balák ji na začátku června za Lesní správu uzavřel s pražskou advokátní kanceláří Těmín. Za pomoc s prosazením lomu u úřadů slíbil právníkům odměnu 2200 korun za hodinu. 

"Advokát se zavazuje poskytovat právní služby klientovi spočívající v právním poradenství a dalších úkonech směřujících ke znovuotevření původního lomu v lánské oboře pro zpracování stavebního kamene pro vlastní potřebu klienta," píše se v dokumentu.

Zda taková argumentace obstojí u úřadů, ovšem není jisté. V minulosti totiž experti vyvrátili to, že v Lánech těžený kámen sloužil pro vlastní potřebu obory, i to, že má jít o pouhou obnovu historického lomu.

Aktuálně.cz zjišťuje vyjádření Baláka i Mynáře. Zatím na dotazy nereagovali.

Tajná těžba kamene pro stíhanou firmu

Policisté už Baláka stíhají za to, že část kamene, který vytěžil v Lánech dříve a také o něm tvrdil, že je pro potřebu budování v oboře, tajně skončila u firmy Energie - stavební a báňská. Tedy stejné firmy, která je společně s Balákem obžalovaná už za manipulaci stamilionové zakázky na zpevnění vodní nádrže Klíčava v Lánech. A zároveň sponzorovala strakonický basketbalový klub, který vedl.

Balák s Energií sice uzavřel dvě smlouvy na odkup celkem dvou a půl tisíce tater kamene, dle detektivů a znaleckých posudků ovšem ve skutečnosti vytěžil kameniva více a způsobil tak Hradu škodu nejméně 1,3 milionu korun.

Je to už podruhé, co se Balák o otevření kamenolomu pokouší. V minulosti před úřady argumentoval právě tím, že jen usiluje o obnovení historického lomu, který v Lánech vznikl při stavbě vodní nádrže Klíčava. A tlačil na blízkou obec Běleč, která by musela změnit územní plán, aby lom legalizovala. To ale v roce 2017 spadlo pod stůl. Běleč schválila dokument bez zanesené těžby kamene.

Těží se tam i teď, tvrdí starosta blízké obce

Nyní o kamenolomu bude obec s třemi sty obyvateli znovu jednat. "V Lánech k tomu sestavili komisi, do které jsme byli přizvaní. Čekáme na první schůzku a pak to samozřejmě chceme veřejně probírat na zastupitelstvu. Za sebe ale můžu říct, že mi to nedává žádný smysl. Nedovedu si představit, že by lesní správa potřebovala tolik kamene, který si nedokáže zajistit jiným způsobem, aby byl třeba kamenolom," řekl Aktuálně.cz starosta obce Běleč Lukáš Kocman. 

Podle něj není příliš pravděpodobné, že by zastupitelstvo tentokrát se změnou územního plánu souhlasilo. Proti jsou dle něj všichni zastupitelé. "Je otázka, zda to mohou legalizovat jiným způsobem. V tom lomu se navíc stejně těží už teď. Měl jsem před časem možnost se tam podívat," dodal Kocman.

Foto: Jakub Plíhal

Experti odboru životního prostředí města Kladna, který územní plán obce Běleč dozoruje, v minulosti jednoznačně rozporovali, že projekt jde nazývat obnovením historické těžby.

"V prostoru se dříve nacházel pouze malý, jasně ohraničený lom otevřený jen pro potřeby stavby vodní nádrže Klíčava. Historický lom byl vytěžen při zabezpečovacích pracích (sanaci svahů) prováděných v posledních dvou letech," píše se ve stanovisku, které má redakce k dispozici.

Tam, kde Balák chtěl vytvořit lom, podle nich těžba kamene nikdy neprobíhala a je tam sto padesát let starý les ve velmi dobrém stavu.

Úředníci si přitom dle dokumentace všimli, že organizace podřízená Hradu usiluje o lom velikosti 4,95 hektaru. Podle zákona přitom lom větší než pět hektarů musí projít procesem EIA zkoumajícím vliv na životní prostředí.

Baláka drží ve funkci kancléř Mynář

Dle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dipozici, odborníkům vadilo třeba i to, že Balák chtěl odstřelovat skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti. A navíc by tatrovky naložené kamením jezdily přímo v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

Právě to, že se nádrž nesmí znečistit, byl přitom argument, proč Balák s Mynářem odstartovali stamilionové zpevňování břehů nádrže, za které Balák stane před soudem. "Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili třeba na odposleších policisté, jak se manažer Energie Libor Tkadlec chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun.

Jak už dříve upozornila společná investigace Aktuálně.cz a týdeníku Respekt, policisté z řízení plánu na vyvedení desítek milionů z rozpočtu Hradu podezřívali i samotného Mynáře. Kvůli činnosti ochranky prezidenta se jim to ale nepodařilo dokázat.

Do soudní síně, kde bude vysvětlovat manipulace, které dle detektivů Hrad připravily o miliony, bude Balák s největší pravděpodobností docházet stále jako jeden z jeho nejvyšších manažerů. Kancléř Mynář totiž opakuje, že ho s odkazem na presumpci neviny neodvolá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy