Brno - Nejvyšší soud s definitivní platností potvrdil trest pro Fatona Gašiho, kterého soudy za organizaci mezinárodního obchodu s heroinem poslali na 12,5 roku do vězení.
Nejvyšší soud odmítl zpochybnění telefonních odposlechů a také výpovědi klíčového svědka.
Ve prospěch muže označovaného za narkobarona a jednoho ze šéfů obchodu s drogami v Česku podal stížnost bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.
Každý si zaslouží spravedlnost
"I jakkoliv sprostému vrahovi je potřeba, aby se dostalo spravedlivého procesu. A pokud jsou zjištěny chyby v řízení, tak nezbývá než podat stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu, aby svým rozhodnutím takováto pochybení napravil," uvedl po podání stížnosti bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.
Ten se kvůli stížnosti stal terčem kritiky, měl podat stížnost aniž by on nebo jeho podřízení celý případ prostudovali. Soudy vydaly písemné verdikty v případech drogových bossů více než týden poté, kdy ministr odeslal stížnost.
Gašiho kauza patří mezi asi třicet kauz, ve kterých Němec podal stížnost a které na základě podnětu Nejvyššího státního zastupitelství prověřovali žalobci.
Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 ale nezjistil nic, co by nasvědčovalo, že byl při podávání stížností spáchán trestný čin.
Ministerskou stížnost ohledně Gašiho, který podle obžaloby patřil k významným bossům evropského drogového podsvětí a byl podezřelý i z přípravy vražd, obdržel Nejvyšší soud už loni v září. Dovolání přijal letos v lednu.
Odposlechy rozhodly
Gaši byl zadržen v roce 2003 při rozsáhlém protidrogovém zátahu s názvem Titánium. Odsouzen byl za organizování vývozu 250 kilogramů heroinu z Česka do Itálie, důkazem byly především telefonní odposlechy.
Ze zadržených drog by se dalo podle znalců vyrobit 2,5 milionu dávek heroinu a 200 000 dávek kokainu. Gašiho advokát Tomáš Sokol stavěl obhajobu na tvrzení, že odposlechy jednoznačně neprokazují obchod s narkotiky.
Gaši pochází z Kosova. V České republice žije od roku 1991. Založil si tu firmu, oženil se a koupil v Praze dům.
V hlavním městě měl dvě zlatnictví, ale už je prodal. Byl podezřelý z přípravy vraždy dvou tureckých podnikatelů, pražský soud ho v roce 2003 zprostil kvůli "naprosté důkazní nouzi" obžaloby.
Při domovních prohlídkách u Gašiho a jeho spolupracovníků policisté našli zbraně, finanční hotovost přes 2,1 milionu korun a cenné papíry v hodnotě přes 144 milionů korun. Podařilo se jim zajistit i pět neprůstřelných vest a množství padělaných dokladů.