Vydržely staletí. Příběhy nejstarších českých hradů, které stojí dodnes

Vydržely staletí. Příběhy nejstarších českých hradů, které stojí dodnes
Nejstarším dochovaným hradem Česka je Přimda. Na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městem v severní části Českého lesa stojí už jen pár trosek, jejichž příběh začal podle prvních dochovaných zmínek v roce 1121. Hrad nejspíš postavil německý markrabě Děpolt II. z Vohburgu. Netrvalo však dlouho a hrad připadl českým panovníkům. Stala se z něj pohraniční pevnost, která střežila obchodní cestu z Prahy a Plzně do Horní Falce. Mimo to byla i královským vězením, ve kterém drželi i pozdějšího krále Přemysla Otakara II.
Do roku 1135 proběhla přestavba Pražského hradu, v tu dobu byl však pořád pouze opevněným sídlem. Podobné úpravy postihly také Vyšehrad a Mělník. Už ve 12. století byl však pražským biskupem vystavěn hrad v Roudnici nad Labem. Pražským biskupům a arcibiskupům sloužila stavba v románském slohu jako letní sídlo. Pojí se s ním také některé významné historické události. Právě odtud arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka v červenci roku 1410 vydal na Jana Husa a jeho následovníky klatbu, tedy je úplně vyloučil z účasti na církevním životě.
Za druhého pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, ve druhé polovině 14. století, u hradu vystavěli válcovou věž s kaplí a novou obytnou budovou. V roce 1421 se hrad dostal do vlastnictví šlechty a téměř o 50 let později ho oblehla a dobyla vojska Jiřího z Poděbrad, který se v roce 1458 stal českým králem. Roudnice nad Labem se tak proměnila ve zříceninu. Opravy proběhly v první polovině 16. století, v polovině 17. století byl starý hrad zbořen a na jeho místě postaven barokní zámek.
V první třetině 13. století se mezi stavby v románském slohu přidalo několik dalších. Mezi nimi například Landštejn, Strakonice, Blatná nebo Loket. Masiv poslední zmíněné historické stavby, pod kterou se rozkládá stejnojmenné město, stojí na meandru řeky Ohře. V Lokti často pobýval i král Karel IV. Panovník dokonce v nevydaném zákoníku Maiestas Carolina zařadil Loket mezi města, která nesmějí být zcizena od české koruny. Podle pověsti Karel IV. při lovu v loketských lesích objevil horké léčivé prameny a založil město Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenovány na Karlovy Vary. Zobrazit 19 fotografií
Foto: Shutterstock
Michaela Prešinská Michaela Prešinská
28. 9. 2023 9:09
Třinácté století představuje v českých dějinách završení dlouhodobého vývoje, ale také dobu radikální přeměny společnosti. Změnou prošla i česká architektura. Vzhled doposud řídce osídlené krajiny se začal přibližovat dnešní podobě. Nad městy se čím dál častěji tyčily mohutné hrady, které jsou nyní už neodmyslitelnou součástí historie. Některé z těch nejstarších mohou turisté navštívit až dodnes.
 

Právě se děje

Další zprávy