Nejsme monarchie. Na amnestii míří další stížnosti

Tomáš Fránek
6. 3. 2013 13:30
Ústavní soudci se budou muset znovu zabývat amnestií Václava Klause
Foto: Jan Langer

Brno - Amnestie Václava Klause a především bod, v němž zastavil příliš dlouhá trestní stíhání, neujde dalšímu soudnímu prošetřování.

Na Ústavní soud totiž dorazily dvě nové stížnosti. A na rozdíl od politiků, jejichž podnět soud v úterý odmítl, je tentokrát podávají konkrétní lidé, které amnestie a zastavení trestních řízení měly skutečně poškodit.

Další dvě stížnosti od lidí poškozených amnestií dostanou správní soudy v krajích.

Amnestie musí mít mantinely

Právníci navrhují, aby soud určil, že druhý článek amnestie, který zastavil kauzy trvající déle než osm let, je nezákonný. Důvodem je zásah do vlastnického práva poškozených a také práva na spravedlivý proces.

"Amnestie nemůže být bezbřehý akt, to by pak v Česku fungovala určitá forma monarchie," uvedl právník Ekologického právního servisu Pavel Franc, který poškozené zastupuje.

V úterý ústavní soudci odmítli návrh senátorů. Jejich stížnost ale byla koncipována jinak a směřovala proti amnestii jako právnímu předpisu. Podle soudců je totiž právo prezidenta amnestii vyhlásit.

"Vyhlášení amnestie považuje Ústavní soud za výsadní právo prezidenta republiky, jde o ústavně zakotvený akt milosrdenství, na nějž není právní nárok a který neobsahuje odůvodnění. Takový akt je ze své podstaty z právního i soudního přezkumu vyloučen," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

To, že prezident má velmi volně stanoveno, jakou amnestii vyhlásit, právníci nezpochybňují. Podle nich ale nesmí dojít k zásahu do základních práv konkrétních lidí.

Prezident není monarcha

"Prezident nepochybně má při vyhlášení amnestie velice širokou možnost volného uvážení. I v tomto případě prezident musí, jako kterýkoli jiný orgán veřejné moci, respektovat základní ústavní principy, mimo jiné zákaz libovůle a zneužití svých pravomocí," uvedl Franc.

"Amnestii, a zejména její článek II., považujeme za mimořádně devastující počin pro hodnoty právního a demokratického státu," dodal Franc.

O všech stížnostech proti amnestii bude rozhodovat plénum soudu. Když soudci hlasovali o odmítnutí senátorského návrhu, měli čtyři z nich odlišné stanovisko. Většina je však přehlasovala. Předseda soudu Pavel Rychetský, soudci Ivana Janů a Vojen Güttler nesouhlasili s výrokem, soudce Miloslav Výborný uplatnil odlišné stanovisko pouze k odůvodnění.

Amnestie podle údajů z února zastavila 327 trestních stíhání včetně závažných kauz hospodářské kriminality. Prezidentovo rozhodnutí vedlo k propuštění téměř 6500 vězňů. Amnestie se stala jedním z důvodů pro podání ústavní žaloby na Klause, kterou podatelna soudu přijala v úterý.


 

Právě se děje

Další zprávy