Stíhání pokusu o podvod s akciemi Kotvy u soudu končí

ČTK ČTK
4. 3. 2013 20:41
Žalobci stíhání čtyř mužů na základě amnestie zastavili
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Žalobci na základě prezidentské amnestie zastavili trestní stíhání údajného pokusu o podvod s akciemi pražského obchodního domu Kotva v hodnotě téměř 385 milionů korun.

Hlavním aktérem kauzy je bývalý šéf investičního fondu Trend Miroslav Hálek, jemuž již dříve zastavil stíhání také královéhradecký soud. V Hradci Králové se muž zpovídal z toho, že spolu s několika dalšími muži vytuneloval fondy Trend a Mercia, a způsobil tak škodu 1,4 miliardy Kč.

"Rozhodnutí o zastavení stíhání je pravomocné," uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Jeden z obviněných však podle ní trvá na projednání kauzy, čemuž musí státní zastupitelství a soudy vyhovět.

Zenklová nesdělila, o koho se jedná, Hálek se však již dříve ohledně své druhé kauzy vyjádřil v tom smyslu, že amnestii nepřijme. V takovémto případě se již rozhoduje pouze o vině, neukládá se však žádný trest.

Údajný podvod s akciemi se měl odehrát v roce 2003. Hálek a další čtyři muži - Martin Vlček, Miroslav Vlastník, Luboš Zlatohlávek a Libor Páv - se údajně pokusili ovládnout společnost Kotva.

Podvodně prý chtěli získat téměř 385 tisíc zaknihovaných akcií firmy, což bylo zhruba 56 procent. Současné rozhodnutí o zastavení trestního stíhání se netýká Vlastníka, protože byl několik let stíhán jako uprchlý.

Případ se již projednával u soudu. Pražský městský soud uznal muže vinnými z pokusu o podvod, Vlčka také z padělání. Hálek, podle předsedy senátu mozek celé operace, dostal pětiletý trest vězení. Vlčkovi uložil soud šestileté vězení, zbylé trojici podmíněné tresty.

Odvolací Vrchní soud v Praze ale tento verdikt na konci roku 2011 zrušil a případ vrátil až do přípravného řízení, tedy žalobcům k došetření. Muži s obžalobou od počátku nesouhlasili.

V kauze Trend a Mercia vinil žalobce manažery včetně Hálka, který byl údajně hlavou celé skupiny, z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Obžalovaní podle spisu od poloviny 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem.

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii letos 1. ledna. V jejím rámci nařídil zastavit veškerá trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nižší než deset let vězení. Rozhodnutí vyvolalo nebývalou vlnu kritiky.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy