Nejdůvěryhodnějším politikem je Babiš, v závěsu pak Bartoš, ukazuje průzkum CVVM

ČTK ČTK
28. 6. 2021 18:46
Z představitelů parlamentních stran lidé nejvíc věří předsedovi ANO a premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Babiš má důvěru 26 procent lidí, Bartoš 25 procent. Shodně 24 procent lidí důvěřuje předsedovi Starostů Vítu Rakušanovi, šéfovi SPD Tomiu Okamurovi a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Babiš a Hamáček oproti září zaznamenali výrazný pokles důvěry veřejnosti.
Politikem s nejvyšším podílem důvěry je premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Politikem s nejvyšším podílem důvěry je premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Aktuálně.cz

Data vyplývají ze zveřejněných závěrů červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Účastníci průzkumu hodnotili 19 čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. U všech nedůvěra převažovala ve větší či menší míře nad podílem vyjadřované důvěry. "Pořadí z hlediska velikosti podílu důvěřujících se přitom velmi silně nivelizovalo a nikdo ze zařazených představitelů stran v důvěře výrazně nepřekročil úroveň jedné čtvrtiny," shrnuje výsledky CVVM.

Politikem s nejvyšším podílem důvěry je premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kterému důvěru vyjadřovalo 26 procent dotázaných. Zároveň mu ale 69 procent respondentů nedůvěřovalo, což byl nejvyšší podíl mezi politiky zařazenými do průzkumu.

Na druhém místě skončil předseda Pirátů Bartoš. Důvěru mu vyjádřila čtvrtina respondentů, nedůvěru 62 procent dotázaných.

Hamáček důvěru ztrácí

"V porovnání s předchozím výzkumem výrazně poklesla důvěra a zvýšila se nedůvěra u Jana Hamáčka a Andreje Babiše," uvádí CVVM. Předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček zaznamenal oproti zářijovému průzkumu pokles důvěry o 19 procentních bodů na 24 procent a zároveň nárůst nedůvěry o 21 bodů na 66 procent. Podobný, i když méně výrazný posun sociologové zaznamenali u Babiše, u něhož důvěra poklesla o 13 bodů a nedůvěra vzrostla oproti září o 16 procentních bodů.

Statisticky významný vzestup nedůvěry sociologové zaznamenali ale i u dalších politiků. V případě předsedy Pirátů Bartoše stoupl podíl nedůvěřujících o osm procentních bodů na 62 procent. "Podíl důvěry se u Ivana Bartoše snížil sice jen nevýrazně o tři procentní body, což je změna na hranici statistické významnosti, ale důvěra se v jeho případě dostala na své historické minimum, které představuje významný posun v porovnání s většinou starších šetření," konstatuje CVVM.

O osm procentních bodů stoupl od září podíl nedůvěřujících také předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové. Zatímco Pekarové Adamové současně mírně stoupl podíl důvěry, u Richterové stagnoval.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června. Zúčastnilo se ho 957 lidí ve věku od 15 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy