Nehoda komisaře: Topolánek dal od Füleho ruce pryč

Kateřina Eliášová
14. 11. 2009 16:30
Nikdo z politiků, kteří vyslali Štefana Füleho do Bruselu, neprojevuje zájem prověřit, zda má český eurokomisař čistý štít.
Štefan Füle míří do Bruselu, jeho minulost je však tajná
Štefan Füle míří do Bruselu, jeho minulost je však tajná | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V minulosti budoucího českého eurokomisaře Štefana Füleho se objevil vážný problém, avšak nikdo z politiků, kteří se  na jeho nominaci do Evropské komise shodli, neprojevuje zájem jej objasnit.

Štefan Füle zavinil před téměř deseti lety jako velvyslanec v Litvě vážnou dopravní nehodu. Její přesné okolnosti se objevily až nyní a lidé, kteří s informacemi o nehodě přišli do styku, neoficiálně hovoří o tom, že při ní sehrál roli alkohol.   

Na vyslání Štefana Füleho k Evropské komisi se dohodli lídři ČSSD a ODS a vláda premiéra Jana Fischera to odhlasovala. 

Ani Jiří Paroubek, ani Mirek Topolánek v prvních reakcích nedali najevo, že by chtěli výše uvedená podezření z minulosti českého komisaře prověřit. 

Sám Štefan Füle podezření, že by před zmíněnou nehodou pil, odmítá. "Měl jsem nehodu, ale nebyl tam žádný alkohol," řekl Aktuálně.cz.

Prověrku má, tak co

Jiří Paroubek se odvolává na to, že Štefan Füle jako někdejší velvyslanec u NATO má nejvyšší možnou bezpečnostní prověrku, Mirek Topolánek pak říká, že za Füleho minulost neručí.   

"Na všechny otázky muselo být odpovězeno už tehdy, kdy se stal velvyslancem u NATO. Tam musel NBÚ zvážit eventuální bezpečnostní riziko," sdělil Aktuálně.cz  Paroubek a připomíná: "A pokud vím, pan Füle má bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň." 

Já ho nenominoval

Na nejvyšší prověrku u NBÚ se odvolává také Mirek Topolánek.

"Nevěděl jsem o tom," říká o nových informacích o Füleho havárii, "a u člověka, který má nejvyšší možnou prověrku, mě to ani nezajímalo."

Přestože byl jedním z aktérů dohody o Füleho nominaci do Bruselu, nyní předseda ODS naznačuje, že s tím nemá nic společného.  

"Navíc jsme jej nenominovali," sdělil Aktuálně.cz na adresu Füleho. "Za námi nominovaného Alexandra Vondru jsme ručili," zdůrazňuje svůj náhlý odstup od příštího komisaře.

Na tahu je premiér

Na otázku, zda jsou pravdivá podezření, že Füle před dávnou nehodou v Litvě pil a že to mělo být zameteno pod koberec, by mohly odpovědět dokumenty, které o mimořádné události sepsala inspekce ministerstva zahraničí, nebo materiály, jež má k dispozici Národní bezpečnostní úřad.

Profil: Kariéra Štefana Füleho 

Žádné však nejsou veřejnosti přístupné automaticky. Informace z ministerstva zahraničí byly podle zákona skartovány a složka, kterou má NBÚ, je zase přísně tajná.

Předseda Strany zelených, která má vedle ODS a ČSSD také své lidi v kabinetu, v této souvislosti připomíná zásadní roli premiéra Jana Fischera.

"Zakládají-li se tyto informace na pravdě, je odpovědností pana premiéra prověřit, zda nemohou být poškozeny zájmy České republiky," říká lídr zelených Ondřej Liška, který se proti cestě Füleho do Evropské komise postavil už při vyjednávání.  

"Jen premiér může požádat o informace NBU a posoudit to," připomíná Liška.

Premiér Fischer se ve Füleho případu zatím pouze omezil na konstatování, že o ničem takovém v minulosti svého ministra (a nyní zřejmě českého eurokomisaře) nevěděl.  

 

Právě se děje

Další zprávy