Nečas hraje o sebe, místo voličů zacílil na straníky

Jakub Novák
20. 4. 2013 16:05
Premiér Petr Nečas svým vystupováním bojuje za sebe, ne za ODS, shodují se politologové
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Reuters

Praha - Zostřená rétorika, častější mediální výstupy a téměř "opoziční" kritika koaličního partnera, taková je současná tvář premiéra Petra Nečase.

Podle politologa Romana Chytilka z brněnské Masarykovy univerzity tímto způsobem Nečas hraje, spíše než o voliče, o svou pozici uvnitř ODS.

"Současnou aktivitu Nečase bych chápal jako důležitou zejména vzhledem k členské základně ODS, rozhodně více než k voličům," míní Chytilek s poukazem na okolnosti, za kterých se tak děje.

"Veškeré pokusy o změnu komunikace i témat ze strany ODS vyznívají pouze jako nesmělá vykročení a zjevně nejsou implementovány důsledně ani koncepčně," myslí si zase ředitel Institutu politologických studií FSV UK Petr Jüptner.

Jüptner je stejně jako Chytilek přesvědčen, že například stupňující se kritika projektu sKarty je gestem směřujícím spíše ke spolustraníkům než k voličům.

"Vůči voličům tato kritika nebude mít vliv, dovnitř ODS v omezené míře. Vůči voličům by straně spíše pomohla pozitivní témata jako ceny elektřiny, bankovní poplatky a ceny za volání," dodává.

Koalice není na programu dne

"Z chování vedoucích představitelů jak ODS, tak i TOP 09 lze vyčíst, že koaliční vládnutí není - a nejspíš až do budoucích voleb nebude - na pořadu dne," hodnotí současnou situaci vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK Martin Potůček.

Potůček zároveň pochybuje, že by podobná kritika mohla Nečasovi - ať už ve straně nebo před voliči - pomoci.

"Nesouhlasím s těmi politickými komentátory, kteří klesající preference Petra Nečase a jeho ODS přičítají nedostatečně zvládnuté komunikaci o obsahu a cílech prosazovaných reforem," tvrdí.

Problém podle něj leží v ignoraci negativních důsledků, kterými se reformy podepisují na životní úrovni a kvalitě života lidí.

"Jinými slovy řečeno, aby ODS u občanů zabodovala, musela by výrazně změnit své programové cíle," konstatuje Potůček.

Dotlačen do kouta

Ke změně pozic dohnala Nečase i samotnou ODS podle Chytilka souhra tří faktorů - tlak veřejného mínění, významný pokles preferencí strany a změny, k nimž se uchylují ostatní strany.

Zatím poslední "kopance" dostali občanští demokraté v podobě březnových průzkumů veřejného mínění.

V průzkumu stranických preferencí - tedy i se zařazením voličů, kteří ještě nejsou rozhodnuti, zda volit vůbec půjdou - agentury STEM skončila ODS až na čtvrtém místě se ziskem 8,6 % preferenčních hlasů. Volební průzkum CVVM odhalil, že by občanským demokratům dalo hlas 13,5 % rozhodnutých voličů, i přesto by však strana obsadila ve volebním výsledku až čtvrté místo.

Stranické preference v březnu 2013.
Stranické preference v březnu 2013. | Foto: STEM

Udrží se kapitán Nečas u kormidla ODS?

Další tlak je na Nečase vyvíjen zevnitř samotné strany. Jak již na konci února napsal deník Insider, uvnitř ODS krystalizuje myšlenka, jak současného předsedu strany "upozadit".

Jednou z takových možností by bylo ponechání Nečase v obou předsednických postech a voličům nabídnout "volebního lídra".

Nečase by také mohla smést náhlá změna kurzu strany, k níž však doposud občanští demokraté nenašli sílu.

ODS zbyl už jen antikomunismus

"ODS působí jako strana, která je doslova zdecimována dlouhodobým vládnutím a není schopna nových přístupů - hlavním tématem zůstal již pouze antikomunismus. Odchod do opozice po příštích parlamentních volbách se tak jeví jako nevyhnutelný, pokud nedojde k nečekanému úspěchu malých středových stran a zároveň k pnutí na levé straně politického spektra," kritizuje stav strany Jüptner.

Kromě obhajoby vlastní pozice musí Nečas reagovat také na třetí významný faktor vedoucí podle Chytilka ke změnám postojů - tedy změny u ostatních stran.

"Je jasné, že se i ODS musí - v momentě, kdy TOP 09 například navrhuje úlevy pro pacienty - zamyslet nad nějakými inovacemi v oblasti politik," konstatuje Chytilek.

Právě jedním z kroků v této oblasti je Agenda 2014, o níž již Aktuálně.cz psalo a kterou označilo za "starší plány ODS v novém kabátě".

Nejhorší nepřítel? Koaliční partner

Dalším z kroků je nebývale ostrá kritika momentálně nejbolestivějšího místa konkurenční TOP 09 - projektu sKarty.

Proti projektu, který vláda pod jeho vedením schválila, se Nečas vymezuje již několik týdnů a žádá ministryni práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou (TOP 09), která tuto agendu zdědila po Jaromíru Drábkovi, aby projekt zastavila.

"Působí to jako reakce na propad voličské podpory ODS a s ní související ohrožení pozice nejsilnější pravicové strany. Aktuální kritikou se premiér snaží z případné odpovědnosti vyvázat," míní Jüptner.

Otázka Nečasovy odpovědnosti za sKarty je podle oslovených politologů nejasná.

Může Nečas za sKartu? Záleží, co o ní Drábek řekl

"Politická odpovědnost není pevně definována a může se vyvíjet v závislosti na politické diskusi, ke které aktuálně dochází," říká k tomu Jüptner, zatímco podle Chytilka je "pro posouzení problému klíčové, zda byl projekt sKaret skutečně schválen s parametry, které se nyní realizovaly. ODS říká, že ne, TOP 09 neříká v této věci nic. Tato okolnost souvisí i s Nečasovou odpovědností".

A podobně situaci hodnotí také Potůček.

"Jeho odpovědnost vyplývá ze znění Ústavy ČR, která praví, že vláda rozhoduje ve sboru. Takže odpovědnost za projekt mají všichni členové vlády, kteří pro něj zvedli ruku. Bylo by ovšem zajímavé zjistit, zda byli před hlasováním ostatní členové vlády - včetně premiéra - dostatečně informováni o povaze projektu, jeho nákladech a smluvních podmínkách mezi státem a Českou spořitelnou. Pan premiér tvrdí, že nikoliv," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy