Krize ODS pokračuje, ve volbách by skončila čtvrtá

Domácí Domácí
19. 3. 2013 16:10
Podle stranických preferencí by strana získala ve sněmovně jen 22 křesel
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Strmý pád ODS stále nebere konce. Pokud by se v březnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, ODS by skončila čtvrtá za ČSSD, TOP 09 a KSČM.

Celkově by se do sněmovny dostalo šest stran, včetně Zemanovců. Vyplývá to z průzkumu stranických preferencí agentury STEM, do kterého jsou zahrnuti i nerozhodnutí voliči, získaná čísla tak nelze interpretovat jako výsledky voleb.

Druhá pravicová strana, TOP 09, naopak stále potvrzuje příliv přízně po prezidentské volbě - volilo by ji 14,3 procenta všech oslovených respondentů.

Žebříček stranických preferencí ale jasně vede ČSSD s 25,6 procenta příznivců. "Má stabilní podporu mezi pravděpodobnými voliči, trochu ale ztrácí mezi nepevnými příznivci," upozorňují autoři průzkumu.

Upozorňují navíc na fakt, že dotazování proběhlo před sjezdem ČSSD.

Práh volitelnosti překročily i SPOZ a KDU-ČSL, obě strany ovšem velmi těsně.

Při přepočtu preferencí na mandáty by volby dopadly následovně - ČSSD by získala 84 mandátů, KSČM, která v současnosti voliče nezískává, ale ani neztrácí, by obsadila 36 křesel.

Druhý největší počet by získala TOP 09 - obsadila by hned 44 mandátů, ODS by pak získala pouze polovinu, tedy 22 křesel. Zbytek by si rozdělily SPOZ (6 křesel) a KDU-ČSL (8 křesel).

Po oživení politických nálad kolem prezidentské volby dochází v březnu ke zřetelnému ochlazení. Pokud by se příští týden konaly volby, zúčastnilo by se jich 55 procent občanů.

Průzkum probíhal od 28. 2. do 8. 3 a zúčastnilo se ho 1091 lidí starších 18 let.

Stranické preference v březnu 2013.
Stranické preference v březnu 2013. | Foto: STEM

 

Právě se děje

před 3 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy