Průzkum: Volby by vyhrála ČSSD, ODS zůstává čtvrtá

ČTK ČTK
20. 3. 2013 23:05
Na druhém místě by skončila TOP 09, těsně ji následuje KSČM
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Volby do sněmovny by podle březnového modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála opět s velkým náskokem ČSSD.

Proti únoru si mírně pohoršila o jeden procentní bod. Na druhém místě by skončila TOP 09 těsně následovaná KSČM. Čtvrtá zůstala ODS, do dolní komory by se dostala ještě strana SPOZ.

Sociální demokracie by získala 40 procent hlasů. TOP 09 si proti únoru pohoršila také o procentní bod, volilo by ji 16 procent lidí. O půl procenta méně by získali komunisté, což je meziměsíční pokles o 1,5 procentního bodu.

Čtvrtá ODS si naopak o 1,5 procentního bodu polepšila na 13,5 procenta hlasů. Strana práv občanů - zemanovci zaznamenala nárůst o dva procentní body, volilo by ji 5,5 procenta lidí.

Do sněmovny by se nedostali se čtyřprocentním ziskem lidovci. Parlamentní Věci veřejné by dostaly 1,5 procenta hlasů stejně jako Strana zelených. Hranice pro vstup do sněmovny je pět procent.

Volební model zahrnuje jen respondenty, kteří se voleb chtějí zúčastnit a uvedli některou ze stran. K urnám by přišlo 59 procent voličů. Při posledních parlamentních volbách v květnu 2010 byla volební účast 62,6 procenta.

Ve stranických preferencích vede také ČSSD, s níž sympatizuje 25,5 procenta lidí. TOP 09 preferuje 10,5 procenta dotázaných, komunisty o půl procenta méně. ODS má podporu 8,5 procenta lidí.

Preference zahrnují i respondenty, kteří by k volbám nešli nebo nevědí, komu by dali hlas.

Průzkum se uskutečnil od 4. do 11. března a zúčastnilo se ho 1059 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy