Nečas: Dá mi zabrat zachovat klid, když mluví Paroubek

Kateřina Eliášová
14. 4. 2010 14:40
Pověřený předseda a volební lídr strany byl hostem online rozhovoru Aktuálně.cz
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanští demokraté se necelé dva měsíce před volbami snaží proměnit svou stranu. Změna lídra, kdy do čela postavili Petra Nečase místo Mirka Topolánka, přinesla také nové poměry v rozdělení sil v ODS.

Ukázalo se to mimo jiné zpočátku tohoto týdne, kdy výkonná rada jen těsně nevyškrtla z voleb místopředsedu Ivana Langera a pražského primátora Pavla Béma.

Místopředsedové Petr Bendl, Petr Gandalovič a David Vodrážka se otevřeně postavili proti Langerovi, Petr Nečas, jehož stejné jednání oficiálně potvrdilo jako dočasného lídra, naopak zastával stanovisko, aby se strana další personálním změnám vyhnula.

"Nepostavil jsem za konkrétní lidi, ale za dodržování principu vnitrostranické demokracie. Kandidátní listiny do sněmovních voleb byly schváleny v prosinci na kongresu ODS s tím, že případné změny může dělat výkonná rada pouze na základě návrhu příslušného regionálního sněmu ODS. Pokud bychom postupovali jinak, porušili bychom tím vlastní pravidla i stanovy ODS," řekl v onlinu rozhovoru Petr Nečas.

Mohou pro Nečase rozdílné postoje členů ve vedení ODS znamenat problém? Kdo za ním dnes ve straně stojí? I na tyto otázky odpovídal lídr v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:12Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den. Nic proti Vašemu nástupu do funkce nemám a přeji vám vítěztví ve volbách, ale nebylo by pro vás jako pro stranu lepší, kdyby převzala otěže nějaká žena? Byla by to pro ČR premiéra a na preference by to mohlo mít značný vliv.

Petr Nečas: Dobrý den, děkuji všem za dotazy a omlouvám za pozdější začátek, ale Poslanecká sněmovna hlasovala o loterijním zákonu. Na dobu, kdy v čele ODS bude stát předsedkyně a stane se českou premiérkou se těším a jsem si jist, že jednou ta doba přijde.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:15Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den.
Opravdu chcete s lidma jako je Langer,Bém,Jančík a ostatní vyhrát volby?ODS jsem volil ale tentokrát nebudu protože tam tito lidé zůstávají.

Petr Nečas: Pan Langer a pan Bém byli zvoleni na kandidátky v demokratických a tajných vnitrostranických volbách. Pan Jančík je komunální politik, do Sněmovny na jaře nekandiduje, kandidovat případně bude až v podzimních komunálních volbách. Je na nich samých, aby své kroky obhájili před občany.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:16Autor: Jax

Otázka: Dobrý den pane Nečasi, na výzvu "aktuállně dnes" se vás ptám. "Jak se vám vládne ODS".
P.S. Jen je škoda, že tento dotaz nemohu správně češtinsky formulovat, případně položit i jiný dotaz.

Petr Nečas: ODS nevládnu, jsem volební lídr a jsem pověřen pravomocemi předsedy. Naše politická strana není monokratickou strukturou, ale demokratickou stranou. Klíčové je rozhodování kolektivních orgánů jako je Grémium a výkonná rada.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:19Autor: Karel Novotný

Otázka: Dobrý den pane Nečasi. Je sice chvályhodné že ODS vedete do voleb Vy, ale jak přesvědčíte pravicového konzervativního voliče, že ODS - s lidmi jako jsou Langer, Bém, Jančík, Bendl, Gandalovič, Šnajdr, Řebíček, Oulický a další kmotři - má dát svůj hlas aniž by se musel stydět? Děkuji za odpověď.

Petr Nečas: Řada z těchto pánů vůbec ve volbách do Sněmovny nekandiduje, např. pan Jančík, Řebíček či Oulický. Navíc velmi prosím, abychom nepodléhali laciným nálepkám. Vážně si myslíte, že v jiných stranách, které se ucházejí o pravicového voliče, to vypadá jinak? Já takovou stranu, která by měla právo se v tomto slova smyslu vyvyšovat nad ODS, na české politické scéně nevidím.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:20Autor: Jiří

Otázka: Chtěl bych se zeptat, zda současné daňové úniky v prodeji alkoholu dosáhnou hodnot daňových úniků z 90. let, kauza LTO. Tehdy politikové zámerně šili zákony na míru, aby mohly daňové úniky vznikat. Co je příčinou současných daň. úniků? Je po letech už lepší vůle politiků s tím něco dělat?

Petr Nečas: Určitě ano, jsme připraveni v této věci akceptovat všechny návrhy odborníků z ministerstva financí a patřičným způsobem upravit legislativu.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:21Autor: Josef Orel

Otázka: Co kdyby jste vážený pane se s celou ODS sešikovali za Topolánkem, který by jako Krysař s píšťalou v čele vyvedl ten váš povedený ansábl z Česka někde do Amazonie !!!

Petr Nečas: Děkuji za námět. A Paroubka Vám tady necháme.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:23Autor: David

Otázka: Dobry den,co rikate kauze Harrachov?Libilo se mi jak pan Necas brzdil ulhaneho Paroubak v otazkach Vaclava Moravce.

Petr Nečas: Pan předseda Sněmovny Vlček má hodně co vysvětlovat a zatím se k tomu nemá. A to vysvětlení musí přijít rychle. Za pochvalu děkuji.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:28Autor: Ondra

Otázka: Dobrý den,

velice jste mě zklamal, když se ukázala, jaké lidi jsou Vám blízko. Viz. Ivan Langer, kde jste se narozdíl od jiných místopředsedů proti němu nepostavil. Copak nevidíte, že ten, kdo nejvíce poškozuje ODS je Langer a Bém?

Petr Nečas: Nepostavil jsem za konkrétní lidi, ale za dodržování principu vnitrostranické demokracie. Kandidátní listiny do sněmovních voleb byly schváleny v prosinci na kongresu ODS s tím, že případné změny může dělat výkonná rada pouze na základě návrhu příslušného regionálního sněmu ODS. Pokud bychom postupovali jinak, porušili bychom tím vlastní pravidla i stanovy ODS. Pravidla se mají dodržovat a ne účelově ohýbat, kdy se nám to hodí jen proto že se to týká mého vnitrostranického soupeře.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:28Autor: jardik z Ostravy

Otázka: Kdy už konečně naplno řeknete, že dobře bude, až polovina národa bude bydlet pod mosty, až se zruší zákaz práce dětí a volební právo budou mít jen občané s majetkem nad milion dolarů?

Petr Nečas: Považuji to Váš svérázný humor, který s Vámi nesdílím.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:35Autor: Milda

Otázka: Co ODS udělala pro občany. Né pro sebe, ale pro lidi, kteří nemají víc jak 10.000 měsíčně? Co jste udělal pro invalidy? Osobně vám mohu říci, že jste se na nás vykašlal i přes topolánkovu smlouvu s občany. Udělal jste z nás žebráky a my vám máme ještě věřit?

Petr Nečas: Zaprvé jsme snížili daně, nízkopříjmovým skupinám nejvýrazněji, tady bych chtěl připomenout, že pracovník s minimální hrubou mzdou 8.000 Kč bral před našimi reformami 6.760 Kč a po našich reformách dnes bere 7.120 Kč čistého. Pokud má jedno dítě, tak bral v roce 2007 7.260 Kč čistého a dnes bere 8.010 Kč čistého, tj. o 750 Kč více. Pokud má dvě děti, tak bral 7.760 Kč, a dnes bere 8.900 Kč čistého, tzn. o 1.140 Kč více. Dále daňový poplatník s jedním dítětem neplatí žádnou daň z příjmu až do výše 14.400 Kč hrubého, pokud má dvě děti je to až do 19 tisíc Kč hrubého. Za naší vlády se finanční částky směřované do sociálních služeb zvýšily z 13 miliard Kč v roce 2006 na 24 miliard Kč v roce 2008 a 2009. Na dvojnásobek vzrostl počet pracovních míst s podporovaným zaměstnanáním. Fakta jsou podle mého názoru zřejmá.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:37Autor: Petr M.

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli Vám přijde férové, že dva lidé, kteří měli příjmy rozdílné v řádech desítek tisíc mají pak rozdíl v důchodu v řádech stovek, maximálně tisícikoruny? Děkuji za odpověď

Petr Nečas: Určitě to dlouhodobě udržitelné není. Právě proto musíme pokračovat v důchodové reformě a vedle státem organizovaného průběžného systému zavést i další doplňkové důchodové nástroje, jako je důchodové spoření, investiční spoření na důchod apod. Pak by se měl i více posílit tzv. princip ekvivalence. Na druhé straně ale náš stávající důch. systém velmi dobře plní úlohu ochrany důchodců před pádem do chudoby.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:38Autor: pavel

Otázka: nechybí vám předsednictví v SSM?

Petr Nečas: Nechybí a nikdy nechybělo, koneckonců jsem žádnou funkci v SSM neměl.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:41Autor: GEN-

Otázka: Dobrý den,
mohl byste se, prosím, vyjádřit k nenávistné kampani socialistů, a k tomu jakým způsobem se již několik let snaží rozdělit společnost? Mně osobně připadá jejich předvolební kampaň od té doby co stranu vede Paroubek čistě negativní, nenabízí nic nového a lepšího, jen straší poplatky.Děkuji

Petr Nečas: S příchodem pana Paroubka, a musím dodat také pana Ratha, pana Tvrdíka a pana Dimuna, došlo k dalšímu velkému úpadku české politické kultury. Tito představitelé ČSSD změnili politiku v neurvalý boj o moc, ve kterém základními prostředky jsou negativní kampaně, osobní útoky, špinění a podpásové údery. I proto chci ČSSD a Jiřího Paroubka porazit. Abych porazil tento špinavý způsob politiky. Jsem si jist, že slušní lidé těmto mým slovům rozumí.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:42Autor: Janošik

Otázka: Pane Nečas ! Co nebo -kdo drží na takovém místě Libereckého Sobotku. Hlavního prosazovatele a ochránce všech zlodějských účastníků Lib. MS v lyžování ? Jeho svědomí je černé jako NOC ! Gandalovič to samé . Vždyť to víte tak dobře jako každý druhý v tomto nestátě.

Petr Nečas: S Vaším expresivně vyjádřeným názorem nesouhlasím.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:43Autor: Míla

Otázka: Dobrý den pane Nečasi,nezdá se vám,že způsob vašeho vládnutí zapříčinil nástup populisty Paroubka a spol.?
Vám osobně fandím a věřím v úspěch.

Petr Nečas: Jiří Paroubek nastoupil v době, kdy ODS byla v opozici a Jiří Paroubek byl předsedou vlády. Těžko mohl způsob našeho vládnutí zapříčinit jeho nástup. A děkuji za podporu.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:45Autor: Michal

Otázka: Jinak Vám osobně (byl jste v obouch) byla bližší vláda ODS pod vedením Václava Klause či Mirka Topolánka? (ano, tuším, že každý má plus i mínusy, jak se pokusíte vysvětlit, ale pokud byste musel říct jen jedno jméno, byť by toho druhého převýšil jen o málo).

Petr Nečas: Ve vládě Václava Klause jsem nebyl, členem vlády jsem se stal teprve v roce 2006 ve vládě Mirka Topolánka. Těžko tedy mohu srovnávat. Ale osobnostně oba premiéři byli rozdílní a rozdílná byla také doba, ve které vládli.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:47Autor: mulat

Otázka: nekecejte tady a radeji makejte:-) intelektualní poslanec(všichni) bez charakterovych chyb(nikdo) se z vas určitě nestane :-D

Petr Nečas: Makám, makám:-) Zda jsem intelektuální poslanec, ponechám na jiných, a jako každý v této zemi mám i určité charakterové vady. To přiznávám.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:48Autor: Tom

Otázka: Dobrý den,

rád bych se optal, co říkáte na kauzy Pavla Béma

Petr Nečas: Určitě neprospívají ODS a ani pověsti samotného Pavla Béma. To nemá význam popírat. Ale vysvětlovat a objasňovat musí tyto kauzy Pavel Bém.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:49Autor: GEN-

Otázka: Když už jste (ODS) dle Paroubka zavinili téměř celosvětovou ekonomickou krizi, zaviníte i téměř celosvětový růst, který přijde po této krizi?

Petr Nečas: To bezesporu nikoliv, dle ekonomického experta Jiřího Paroubka za růst je zodpovědný pouze on osobně:-)

Odpovězeno: 14. 04. | 13:51Autor: Ivča

Otázka: Srdečně Vás zdravím a držím pěsti do voleb.Jen malinká otázečka:je asi hodně těžké zachovat klid a rozvahu v debatě s arogantně řvoucím a do řeči stále skákajícím JP, navíc plácajícím nesmysly,co?

Petr Nečas: Dá to zabrat, ale zvládám to. Alespoň měl celý národ možnost se přesvědčit, jak diskutuje podle vlastních slov nejlepší řečník v této zemi.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:52Autor: vlastazvany

Otázka: Dobrý den, přijal byste zpět do ODS ty členy, kteří odešli na protest proti způsobu, jakým vedl stranu Mirek Topolánek?

Petr Nečas: ODS je otevřená demokratická strana. O přijetí jednotlivých členů rozhodují místní sdružení ODS. Každý pravicově smýšlející člověk je v ODS vítán.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:56Autor: ing. Klofera

Otázka: Proč soudci dávají 30 000 dětí ročně do péče žen a jen 500 dětí do střídavé resp. 1000 dětí do vlastní péče mužů??? Proč muž nemá u opatrovnického soudu stejná práva jako žena??? Tento "business" soudní mafie stojí stát při odvolacích řízeních 1 mld. Kč ročně a min 300 000 hodin. Kdy se to napraví?

Petr Nečas: Vím, jak v mnoha případech je tato záležitost bolestivá pro otce i jejich děti. Je nezbytné výchovou a metodickým vedením posilovat v soudcích jejich komptetentnost a odvahu nerozhodovat mechanicky a automaticky či stereotypně ve prospěch matek, ale nebát se používat hlavně častěji střídavé péče. Bude to trvat dlouho a dá to zabrat, ale musíme se touto cestou vydat. Vždy však na počátku musí být vůle obou rodičů udělat v případě rozpadu jejich vztahu to nejlepší společně pro jejich děti. Není možné všechno svádět jen na soudy.

Odpovězeno: 14. 04. | 13:57Autor: Jirka

Otázka: Proč tak často lžete lidem, proč ODS neříká pravdu.
Ono je to už směšné.

Petr Nečas: ODS říká pravdu a protože nedává lživé sliby, má to mezi českými voliči těžší než levicové strany.

Odpovězeno: 14. 04. | 14:04Autor: Aleš

Otázka: Dobrý den, souhlásíte s tím, že největší současný problém ODS je personální? Jednak ve smyslu tom, kdo ovládá komunální politiku (Jančík, Janoušek..) a jednak např. v absenci schopných ekonomů? Máte sice k dispozici schopné externí poradce (Schwarz, Zámečník), ale přímo v ODS prakticky nikdo...

Petr Nečas: Málokde ve vyspělém světě najdete mezi politiky renomované ekonomy. O to důležitější je obklopit se špičkovými ekonomy a dát na jejich názory. ODS se touto cestou vydala a velmi úzce spolupracuje s Ekonomickou skupinou odborníků (ESO). Co se týče personálních problémů, ODS má více než 30 tisíc členů a drtivá většina z nich jsou schopní a slušní lidé. Věřím, že právě takoví se ve vnitrostranické konkurenci demokratickým způsobem prosadí a chci tomu velmi napomáhat. Suše jen konstatuji, že v ostatních stranách to z personálního hlediska není o nic lepší, ale spíše horší. Mnohokrát jsem již řekl, že nejsme stranou složenou z andělů. Jsme však jedinou reálnou politickou silou schopnou zastavit populistickou českou levici, zastavit Jiřího Paroubka v jeho nezodpovědném hazardování s budoucností naší země.

Děkuji všem za vaše dotazy a omlouvám se těm z vás, na které se nedostalo. Přeji hezký den a hodně úspěchů. S pozdravem Petr Nečas.

 

Právě se děje

Další zprávy