Praha - Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) se odmítl přidat k doporučení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), aby zaměstnanci volili na Hrad Miloše Zemana.
Obchodnické odbory jsou sice členem této odborové centrály, s jejím postupem ale nesouhlasí. Podle nich mají být odbory nestranné. Žádné rady, komu by v prezidentské volbě měli odboráři dát hlas, tedy dávat nebudou.
Stanovisko OSPO poskytla ve středu jeho mluvčí Aneta Bednářová. Svaz má asi 10 000 členů.
"Myslíme si, že odbory by měly být nestranné, proto nás projevená podpora (Miloši Zemanovi) velice zaskočila. Volba prezidenta navíc není volbou politických stran, ale osobností," uvedl svaz ve svém stanovisku.
Vedení obchodnických odborů prohlásilo, že svým členům žádného kandidáta radit nebude.
"Členové našeho odborového svazu mají totiž různorodé politické názory a doporučením konkrétního kandidáta bychom popírali samotnou odborovou nadstranickost," uzavřel OSPO.
ČMKOS: Zeman zlepší ekonomickou situaci
ČMKOS, která zastřešuje 29 odborových svazů včetně obchodnického, své doporučení ke druhému kolu prezidentských voleb zveřejnila v pondělí.
Schválila ho rada centrály, kterou tvoří její vedení a předáci členských svazů. Uvedla, že místopředseda vlády a šéf koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg je jako prezidentský kandidát nepřijatelný, naopak Zeman se přihlásil k návrhům ČMKOS ke zlepšení ekonomické situace Česka.
Centrála ho tak prakticky doporučila volit. Proti stanovisku v radě hlasovali zástupci dvou svazů, jedním z nich byl právě představitel OSPO.
Odborová konfederace dříve výslovná doporučení, jaké strany či kandidáty by lidé měli nebo neměli volit, nedávala. Hodnotila hlavně programy stran a posuzovala, co by přinesly zaměstnancům.
Z její analýzy vítězně vycházela levice. S konkrétní radou přišli předáci až loni na podzim před senátními a krajskými volbami.
Odborářům i ostatním voličům tehdy přímo doporučili, aby nedávali svůj hlas koaličním stranám a jejich kandidátům.