Rodiče i Pankáč věří Karlovi, odbory stojí za Zemanem

Domácí Domácí
21. 1. 2013 15:30
Sjednotí národ, říkají o Schwarzenbergovi. Ozdraví ekonomiku, tvrdí o Zemanovi
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volební kampaň před druhým kolem prezidentské volby vrcholí. Na stranu obou kandidátů se přidávají další osobnosti či sdružení, vyrojily se i nové volební spoty. V nich vede Karel Schwarzenberg.

Před druhým kolem vyrukoval s novým volebním spotem, v něm se tentokrát jen neusmívá, ale i sebeironicky promlouvá, třeba o zpěvu či vaření, vážně pak hovoří o roli prezidenta nikoho nevylučovat ze společnosti.

Objevila se i další videa na jeho podporu. Spot "Rodiče věří Karlovi" je iniciativou známých českých osobností - rodičů. Vznikl jako spontánní reakce na výrok otce Karla Schwarzenberga, který řekl: "Když nevíš, koho máš volit, vyber si toho, komu bys svěřil své děti, kdybys těžce onemocněl."

Svoje děti by Schwarzenbergovi svěřili třeba herec Ivan Trojan s manželkou Klárou, herečky Jitka Schneiderová, Daniela Kolářová či Jitka Čvančarová (ta ovšem s podmínkou, že by dceři nezpíval na dobrou noc hymnu). Důvěru v prezidentského kandidáta projevují také bývalý zlatý olympionik a nynější lékař Lukáš Pollert, chirurg Pavel Pafko či herečka a zpěvačka Bára Hrzánová.

Herec a moderátor Petr Rychlý zase vystupuje v klipech "Milošovi od Pankáče". O hudební složku se postaral sám Schwarzenberg, video totiž doprovází jeho zpěv hymny z první volební soboty.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na síti je hojně sdíleno také video Jana Urbana "Milošku, žaluj", v němž tento disident a spoluzakladatel Občanského fóra připomíná  některé sporné kauzy Zemanovy éry a vyzývá tohoto prezidentského kandidáta, ať ho žaluje, jestli něco z jmenovaných údajů není pravda. V pondělí po poledni mělo video na YouTube již 233 840 zhlédnutí.

Zemanův tým burcuje Dejdarem a Pecinou, přidaly se i odbory

Miloše Zemana podle očekávání podpořila v pondělí i Českomoravská konfederace odborových svazů. Uvedla to na svém brífinku v prohlášení k prezidentským volbám.

Oficiální web pro prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana "Zeman na Hrad" zase v pondělí zveřejnil reakci herce Martina Dejdara na kritiku své deklarované podpory tomuto uchazeči o post prezidenta. Voliče se rovněž snaží přesvědčit komentářem exministra vnitra Martina Peciny "Miloš Zeman je správnou volbou pro tuto zemi".

Pecinův názor (možná na rozdíl od toho Dejdarova) nikoho nepřekvapí. Kvůli tomu, že v počátcích boje o Hrad ČSSD nepodpořila Miloše Zemana, ze sociální demokracie vystoupil. O to příjemněji byl překvapen, když Sobotka a spol. vyjádřili mírnou podporu tomuto kandidátovi před 2. kolem.

Mezi hlavními důvody, proč je podle něj důležité, aby právě on byl po dalších pět let reprezentantem České republiky, uvedl "Zemanův vliv na ekonomiku, vliv na podnikatelské prostředí, vliv na český export".

Volba Miloše Zemana bude podle jeho slov "krok pro uzdravení naší nemocné společnosti".

Podporovatelé Schwarzenberga: Sjednotí národ

Karel Schwarzenberg je osobnost, která by jako hlava státu občany sdružovala, nikoliv rozdělovala. V další výzvě za jeho zvolení to v pondělí uvedly dvě desítky veřejně známých podporovatelů.

Mezi autory akce na Schwarzenbergovu podporu jsou mimo jiné sociolog Ivan Gabal, hudebník Michael Kocáb či někdejší politici Jan Ruml a Fedor Gál.

Před prvním kolem prezidentské volby se asi 130 osobností podepsalo pod dokument Výzva tříkrálová za zvolení Schwarzenberga. Nynější akci její organizátoři označili za "druhou výzvu tříkrálovou" na podporu jejich favorita.

Domnívají se, že prezidentský úřad má zastávat člověk, jenž se dokáže povznést nad rozdělení české politiky na pravici a levici, bude občany sdružovat, nikoli rozdělovat a "zároveň respektovat všechny bez ohledu na jejich politický názor". Autoři výzvy se vymezují proti Miloši Zemanovi, když tvrdí, že Česko potřebuje státníka, nikoli politika, více hospodáře než ekonoma, více zdvořilého gentlemana než ironického samotáře".

"Potřebujeme člověka, který dokáže spolupracovat se širokým odborným i názorovým zázemím a dokáže si jej vyhledat. Potřebujeme člověka, který dokáže naslouchat také slabým, těm, kdo nebyli tak úspěšní, i těm, kdo hospodaří s málem. Chceme státníka, který by českou společnost opět a znovu stmelil a Českou republiku budoval jako vlast všech, kdo v ní žijí, ať již se jim daří lépe nebo hůře," končí své prohlášení.

V call centru budou pracovat známé osobnosti

V pondělí také začne fungovat telefonické centrum Schwarzenbergova týmu. Jeho příznivci z řad známých osobností z něj budou telefonovat voličům a přesvědčovat je, aby do čela státu volili předsedu TOP 09.

Schwarzenberga podpořili mimo jiné režisér Miloš Forman, herec Jan Tříska, herec a sceárista Zdeněk Svěrák, hudebníci David Koller, Ondřej Soukup nebo Michal Pavlíček, olympionička Věra Čáslavská, dirigent Libor Pešek, biskup Václav Malý, diplomat Martin Palouš a další. Míní, že je mezi uchazeči o Hrad jediným pokračovatelem někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla.

Ve druhém kole první přímé volby prezidenta se koncem týdne střetnou ministr zahraničí a předseda vládní TOP 09 Schwarzenberg s bývalým premiérem a někdejším šéfem sociální demokracie Milošem Zemanem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy