Policie dále prověřuje kupčení s byty za vlády ODS. Opět jsou na radnici Brno-střed

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
17. 3. 2021 20:41
Detektivové NCOZ podle zjištění HN a Aktuálně.cz opět zasahují na radnici největší a nejbohatší brněnské městské části Brno-střed. Jak již redakce před časem informovaly, policie prověřuje vysoce postavené brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s městským majetkem a brali milionové úplatky. Dle několika zdrojů si detektivové nyní z radnice odnášejí související materiály. Již podruhé.
Radnice městské části Brno - střed
Radnice městské části Brno - střed | Foto: Pavel Švec

Radnice Brno-střed, která pracuje s ročním rozpočtem půl miliardy korun, je i nadále ve středu zájmu policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Detektivové v budově opět operují. A to v době probíhajícího soudu s někdejším vlivným místostarostou této městské části za hnutí ANO Jiřím Švachulou, který se brání obžalobě za manipulace stamilionových zakázek radnice v kauze Stoka.

Přítomnost detektivů ve středu večer potvrdila mluvčí Brno-střed Kateřina Dobešová. Už nyní je jasné, že personál radnice jim bude asistovat do noci. "Na radnici skutečně probíhá předávání doplňujících materiálů. O příjezdu policie jsme dopředu věděli. Dělá se seznam věcí, razítkuje se. Poskytujeme maximální součinnost," uvedla po sedmé večer Dobešová s tím, že k podrobnostem se vyjadřovat nemůže.

Podle několika zdrojů Hospodářských novin a Aktuálně.cz se policisté zaměřili na aktivity nikoliv hnutí ANO Andreje Babiše, ale vysoce postavených členů brněnské ODS. Materiály o jejich činnosti si vyšetřovatelé z radnice odnášeli podruhé za posledního půl roku. Reportéři oslovili i státní zástupkyni Petru Lastoveckou z olomouckého vrchního státního zastupitelství, která případ dozoruje. Ta zatím na dotazy neodpověděla.

ODS na radnici Brno-střed vládla před hnutím ANO a ovládá ji i v současnosti. Jak už redakce popsaly dříve, detektivové prověřují výpověď někdejšího blízkého spolupracovníka občanských demokratů Pavla Hubálka. Ten je obviněný z podvodu, protože dle původní konstrukce vyšetřovatele, který je dnes sám stíhaný Generální inspekcí bezpečnostních sborů, sliboval lidem za úplatky městské byty, aniž to mohl splnit.

Hubálek ovšem před detektivy NCOZ vypověděl, že byl součástí rozsáhlého systému ovlivňování privatizací a pronájmů městského majetku, který podle něj řídili členové brněnské ODS. Mezi nimi i exministr spravedlnosti Pavel Blažek, nynější brněnská primátorka Markéta Vaňková či její náměstek Robert Kerndl, dobrý známý Hubálka.

Občanští demokraté cokoliv nelegálního popírají

Jmenovaní to společně důrazně popírají a Hubálka označují za lháře, který usiluje o nižší trest, když se stane spolupracujícím obviněným. Vloni ve společném prohlášení prověřování označili za komplot před krajskými volbami. "Průběh celé aféry až do dneška v nás zanechává pocit, že kauza má politický podtext. V současné době před krajskými volbami to poslouží politické konkurenci," uvedli tehdy primátorka Markéta Vaňková s náměstkem Robertem Kerndlem.

Aby Hubálkovi státní zastupitelství status spolupracujícího obviněného přiznalo, musel by pravdivými výpověďmi dopomoci vyšetřovatelům k odhalení dalších spolupachatelů.

HN a Aktuálně.cz již před několika měsíci popsaly, že pro nynější primátorku Vaňkovou Hubálek zařizoval rekonstrukci velkých městských bytů. Redakce také získaly výpověď podnikatele Miroslava Wagnera, který tvrdí, že v Brně za statisícové úplatky s městskými byty kupčil také. A částečně potvrzuje Hubálkovy výpovědi. Ukazuje přitom i na politiky koaliční ČSSD, kteří se dle jeho tvrzení manipulací účastnili. I ti to ovšem odmítají. 

Policisté už ze stejného důvodu byli na radnici Brno-střed vloni v létě. HN a Aktuálně.cz zjistily, že detektivové NCOZ si tehdy odnesli záznamy o privatizacích domů, které obývají vlivní politici brněnské ODS, a také obsah jejich e-mailové komunikace. Pozvání na podání vysvětlení dostala primátorka Vaňková i její náměstek Robert Kerndl. 

E-mailovou poštu policisté získali i ze schránek dvou úředníků - nyní již bývalého technika Správy nemovitostí za Brno-střed Marka Slováka a také jeho někdejšího šéfa Petra Kosmáka. I ty Hubálek označil jako spolupracovníky v případu privatizace bytů. Oba muže už detektivové dříve obvinili z manipulace zakázek radnice Brno-střed, jejíž ústřední postavou je podle vyšetřovatelů právě bývalý vlivný politik hnutí ANO Jiří Švachula. Ovlivňování zakázek se dle detektivů dopouštěli poté, co vládnoucí ODS vystřídalo v roce 2014 na radnici ANO (vládlo mimo jiné v koalici s hnutím Žít Brno, jež mělo starostu).

Obviněný vypovídá. Kdo je Pavel Hubálek?

  • Až do roku 2015 byl Pavel Hubálek starostou jihomoravské vesnice s osmdesáti obyvateli Rojetín. Působil také na jihomoravském krajském úřadě, kde se staral o přidělování bytů azylantům.
  • S elitou jihomoravské ODS se dle svých slov seznámil přes dnešního náměstka primátorky Roberta Kerndla. V minulosti se přátelili, Kerndl byl Hubálkovi za svědka na svatbě. Kerndlovi i šéfovi krajské ODS a nynějšímu ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi Hubálek zprostředkoval v Rojetíně nákupy pozemků. Na stejném místě je vlastní i brněnská primátorka Markéta Vaňková. 
  • V polovině roku 2018 Hubálka jihomoravská policie obvinila, že lidem podvodně nabízel zajištění městských bytů a falšoval přitom úřední listiny.
  • Na jaře roku 2021 naopak obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů kriminalistu Vladimíra Machalu, který Hubálka začal stíhat, že se kauzu pokusil zmanipulovat. Machala nyní míří před soud.
  • Případ převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu a Hubálek začal vypovídat. Argumentuje, že byl členem organizované skupiny, která přidělování bytů v Brně manipulovala a účelně privatizovala. Poskytl o tom rozsáhlou výpověď. Za hlavu celé skupiny označuje Blažka. Dle něj se ale manipulací účastnila i Vaňková či Kerndl.
  • Jeho výpověď podporuje i výpověď podnikatele Miroslava Wagnera. Pro Aktuálně.cz a HN ale promluvil. Oba muži vypovídali, že za úplatky zájemcům slibovali pronájem městského bytu, který později politici pošlou do privatizace. Nájemníci měli dle pravidel magistrátu přednostní právo si byt výhodně koupit. Za zlomek tržní ceny. To, že sliby budou moci splnit, dle nich zajišťovali vysoce postavení politici ODS a ČSSD, kteří se výhodně k městskému majetku dostávali rovněž. 
  • Aktuálně.cz a HN se na základně radničních listin podařilo ověřit, že minimálně část Hubálkem popisovaných transakcí s městským majetkem se skutečně odehrála. Hubálek mimo jiné zajišťoval i opravy dvou městských bytů pro nynější primátorku Markétu Vaňkovou (ODS), která je nakonec nevyužila. Potvrdil to na nahrávce architekt projektu i Hubálek. 
  • Vrcholní představitelé ODS Hubálka dlouhodobě označují za lháře a jakékoliv manipulace s městským majetkem popírají. "Opakujeme, že při výsleších může Pavel Hubálek, jako obviněný, v zájmu své obhajoby beztrestně lhát a jenom soud v jeho trestní věci se znalostí celého případu může objektivně posoudit věrohodnost Pavla Hubálka a vyhodnotit pravdivost jeho tvrzení, nikoliv novináři," uvedli například Blažek s Kerndlem.
 

Právě se děje

Další zprávy