Je po volbách, policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale zřejmě i státní zástupci a Nejvyšší soud ožili. Toto je v podstatě strašná věta, ale podle informací, které jsou k dispozici, sedí.
Viditelné byly nyní dva akty: 1. zadržení Víta Bárty (VV, kandidoval neúspěšně za Úsvit Tomia Okamury a necelé dvě stovky hlasů neuspěl) a šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, který dříve pracoval v BIS. Akce proběhla minulý čtvrtek. 2. Usnesení Nejvyššího soudu, jež se týkalo případného dalšího stíhání bývalých „rebelujících", údajně uplacených poslanců ODS, tedy Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy.
Neviditelné jsou kroky, které se podle zpráv z policie nyní chystají. V brzké době má proběhnout zatýkání související s vyvedením firmy I&C Energo ze skupiny ČEZ v roce 2008 do rukou maďarské skupiny MOL. A podle dalších zdrojů se chystají nové akce související se skoro dva roky starým vyšetřováním bývalého špičkového státního zástupce Libora Grygárka a některých jeho kontaktů.
Bártovi muži
Případ Víta Bárty se zdá celkem jasný. Z dostupných informací to vyhlíží tak, že analytik a bývalý agent BIS Petržílek předal Bártovi odposlechy telefonních hovorů pražského exprimátora Pavla Béma s lobbistou a kmotrem Romanem Janouškem. Loni na jaře záznamy zveřejnila MF Dnes. Podle deníku je civilní tajná služba pořídila v roce 2007 a v roce 2009 „unikly" do bezpečnostní agentury ABL, dnes přejmenované na Mark2 Corporation Czech.
Petržílek odešel z BIS a stal se bleskově klíčovou postavou, šífem analytiky v protikorupční policii (ÚOKFK). Musel mít pořádnou tlačenku. Také je známo, že Petry Lessy, bývalý policejní prezident, byl Bártou a jeho lidmi protlačen do čela policie. - Pak by vše zapadalo: Bártův kůň Petržílek, který mu zřejmě dodal ony odposlechy (a kdoví co ještě) byl tlačen Bártovým koněm Lessym vzhůru. Tak to prostě v české policii vypadalo a možná dál vypadá.
Směšné je, jak se teď advokáti i dozorující státní zástupci zaklínají, že věc je strašně tajná a oni nesmějí o ničem ani ceknout. Ano, odposlechy z BIS jsou samozřejmě tajné, zjevně tedy utekly z bisky, což je tragické a opět ilustrativní. Trestní řízení je však ze své podstaty veřejné a jistě není tajné usnesení o tom, proč Bártu sbalili. Jinak sdílní advokáti teď mlčí, zřejmě to s jejich klienty nevypadá nijak růžově.
Souvisí nějak zatčení Bárty s prací antimafiánské policie (ÚOOZ) na spojení kmotrů, žalobců a politiků, jež známe jako kauzu Nagyová-Nečasová? Ne. Případ Petržílek-Bárta vyšetřuje GIBS. A, jak víme, „gibsovým hlavám" Robert Šlachta, šéf ÚOOZ nevěří. Jednak kvůli jejímu hlavnímu šéfovi, jednak kvůli tomu, že vedení GIBS chodí dokladovat premiérovi a je známo, že dokladovalo Janě Nagyové. Dělat s nimi něco dohromady bylo asi jako to pustit do věstníku ODS.Nevíme, jestli i inspekce čekala, až bude po volbách. Bylo by to skandální.
Nevyklouznou zase? U nás to nepochybně hrozí
Zato u policie to víme skoro s jistotou. Podle více informací skutečně ÚOOZ s dalšími kroky čekal, až bude odvoleno. Také na státní zástupce prý byly z ministerstva spravedlnosti vyvíjeny tlaky, aby raději počkali. Úplně stejně se zřejmě zachoval Nejvyšší soud se svým (mimochodem skandálním) verdiktem ke třem pseudorebelům. I ten se objevil až „po".
Justice i policie, pokud mají smysl, musejí být nezávislé na politice. Na stranách. Odkládat zatýkání po volbách, to je Bantustan jak vyšitý. Bohužel.
Policie dál žije ve strachu, aby se nedostala do střetu s politiky, aby jim nepřekážela, nevadila. Státní zástupci o bitku s politickými partajemi taky nestojí. A usnesení Nejvyššího soudu ke třem exposlancům? Vyvolává hluboké zklamání. Jejich indemnitu (nestíhatelnost) vyložil NS tak, že poslanec může klidně vzít úplatek za to, aby nějak hlasoval. Pokud tak pak bude hlasovat, není stíhatelný. Je imunní. A je fuk, kde si úplatek domlouvá, jestli ve sněmovně nebo mimo sněmovnu. Prostě se na něj právo nevztahuje a nazdar. Lepší lidi, vyšší kasta. Nechat se uplatit (a teď netvrdím, že se tři modří exposlanci nechali uplatit, jen vím, že to policie a žaloba nesmí dotáhnout do konce) je pro poslance zákonem chráněno.
Představte si, že pracujete jako detektiv a děláte na korupci poslanců. Nebo na korupci u nás obecně. Po takovém jasně prokorupčním verdiktu NS máte dvě možnosti. První je odejít. Druhá je přidat se ke korupčníkům (jak se to dnes zatím jeví, to byla Petržílkova volba).
Bylo divné, proč policie před volbami nepokračovala v rozplétání kauzy Nagyová-politici-kmotři. Teď už to takřka s jistotou víme. Zpomalení mělo zřejmě tři základní příčiny. 1. Policie má málo profesionálů. Vše po ní musí dozorující státní zástupci pečlivě kontrolovat; mají proti sobě nejlepší advokáty. 2. Materiálů zabavených u kmotrů, jejich právníků, lobbistů, politiků, stejně jako odposlechů, bylo strašně moc. Jejich analýza trvá dlouho. 3. Policie i státní zástupci čekali, až bude po volbách. Aby někomu nevhodně nešlápli na kuří oko. Smutné.
A teď ještě musíme čekat, jak to všecko dopadne, jestli Bárta a další čeští dobrodějové zase nevyklouznou.