Večer bude na obloze maximum Perseid. Noční podívané však nepřeje počasí ani Měsíc

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 8. 2019 15:03
Ti, kdo měli o uplynulém víkendu štěstí a nacházeli se v místě, kde nebyla zatažená obloha nebo příliš umělého světla, mohli v noci vidět populární meteorický roj Perseidy. Maximum těchto zářících meteorů nastává v noci z 12. na 13. srpna, tedy tuto noc z pondělí na úterý. Šance, že bude nad Českem tato podívaná k vidění, je však letos kvůli počasí minimální.
V roce 2018 byly podmínky ke sledování Perseid takřka ideální, letos lidem tolik nepřeje počasí ani Měsíc.
V roce 2018 byly podmínky ke sledování Perseid takřka ideální, letos lidem tolik nepřeje počasí ani Měsíc. | Foto: Shutterstock

Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze skrze ledoprachový proud částic rozptýlených za kometou Swift-Tuttle. "Prachové částice zvané meteoroidy se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory," vysvětluje astrofotograf Petr Horálek. Roj se nazývá podle souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vylétají. Jde však o pouhé zdání vlivem perspektivy.

Maximum tohoto roje nastává z 12. na 13. srpna. Tuto noc by měl být úkaz nejčetnější. Jenže letos nepřeje pozorování oblohy počasí.

"Podmínky k pozorování Perseid budou v noci z 12. na 13. srpna špatné, ve večerních a nočních hodinách očekáváme převážně zataženou oblohu, jen zpočátku noci by ještě na krajním východě území mohlo být oblačnosti méně. Později odpoledne a večer se navíc od jihozápadu rozšíří na většinu území déšť, ve východní polovině území se budou objevovat i bouřky," říká meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu Martin Tomáš. 

Podle něj existuje jen velmi malá šance, že by lidé na nejvýchodnějším cípu Česka stačili ještě zahlédnout Perseidy před příchodem srážek. Hypotetická šance je pak v druhé polovině noci na druhém konci republiky, kde již v tu dobu bude fronta pryč. "V západní polovině Čech se k ránu začne protrhávat oblačnost a mohlo by zde již být polojasno," konstatuje a dodává: "Jenže jak bude vlhko a vyjasní se, mohou se k ránu dělat mlhy, což opět pozorování nepřeje."

Jasné ani polojasné oblohy se podle dlouhodobé předpovědi navíc nedočkáme ani v následujících dvou dnech.

Proti je i Měsíc

Kvalita pozorování Perseid a kvantita meteorů, které je možné spatřit, nezávisí jen na počasí a míře potemnělosti oblohy, ale také na tom, v jaké fázi se nachází Měsíc v den, kdy nastane maximum roje. A ani ten pozorovatelům nepřeje - dorůstá a 15. srpna se ocitne ve fázi úplňku, čímž meteorickou podívanou přesvítí.

"V noci na 13. srpna nad ránem Měsíc zapadne, ale v dalších dnech bude  zapadat stále později, takže bude rušit celou noc," upozorňuje popularizátor astronomie a publicista Petr Kubala. 

V případě štěstí na počasí, které však v následujících dnech bude velmi vzácné, doporučuje co nejvíce temnou oblohu dál od města, lehnout si a sledovat oblohu v podstatě v jakémkoliv místě. Dalekohled není potřeba.

Veřejnost si možná ještě pamatuje na loňské ideální podmínky, kdy se měsíc 11. srpna, v době kulminujících Perseid, ocitl v novu, kdy je k Zemi natočen neosvětlenou stranou. Podobně dobré podmínky nastanou podle Petra Horálka až v srpnu 2023, kdy nov nastane jen tři dny po maximu roje. 

Kdo letos Perseidy zmeškal, má šanci v polovině prosince na jiný meteorický roj, tzv. Geminidy, kdy se v době maxima může dočkat až sta meteorů v hodině. Jenže i tentokrát bude Měsíc v nepříznivé fázi úplňku.

Název roje Geminidy pochází z latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Ledoprachové částice, které svým hořením při průletu zemskou atmosférou vytvářejí toto nebeské divadlo, pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon. 

Video: Na Slovensku v roce 2018 spatřili nejjasnější meteor. Byl na nebi vidět přes hodinu

Na Slovensku letos spatřili nejjasnější meteor. Byl na nebi vidět přes hodinu. | Video: Petr Horálek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy