Následník si bere Cikánku, komentoval politik z ODS královskou svatbu. Fiala: Nechutné, omluvte se

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 21. 5. 2018 15:12
Výrok na Facebook napsal člen oblastní rady ODS a ředitel zoologické zahrady ve středočeských Chlebech René Franěk. Na dotazy redakce odmítl reagovat.
René Franěk.
René Franěk. | Foto: ČTK

Praha - "Když si následník bere Cikánku, co by tam dělal?" komentoval člen nymburské oblastní rady ODS René Franěk na Facebooku otázku, proč na sobotní královskou svatbu prince Harryho a nyní už vévodkyně ze Sussexu nepozvali prezidenta Miloše Zemana.

Později na Facebooku sklidil kritické reakce od lidí, kteří ho označovali za rasistu. Franěk, který je ředitelem zoologické zahrady ve středočeských Chlebech, se pro Aktuálně.cz odmítl ke svým slovům vyjádřit s tím, že nemá čas, protože je na přednášce.

Už předtím se ale před výtkami bránil na svém Facebooku. "Já napsal slovo Cikánka. Vy a vám podobní z toho vyvozujete rasistické předsudky," uvedl a dodal: "Já to myslel v kontextu následovníka multikulturního obohacení, které rezonuje ve veřejném prostoru."

Předseda nymburského oblastního sdružení, pod které Franěk spadá, a zastupitel města Lysá nad Labem Hynek Fajmon Fraňkovy výroky údajně neviděl. "Předpokládám, že se jedná o nepovedený pokus o vtip," řekl na dotaz redakce. "Za své výroky je odpovědný každý sám. Svůj postoj k věci mu sdělím osobně," dodal.

Podstatně ostřeji reagoval předseda ODS Petr Fiala. "Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem ODS," napsal redakci Fiala.

Fraňka kritizuje i předseda krajské organizace ODS Jan Skopeček. "Tyto výroky pana Fraňka samozřejmě neprezentují program a hodnoty ODS. Měl by je vzít zpět a ze svého facebookového profilu stáhnout," napsal redakci a dodal: "Svůj ostrý názor na zmíněné výroky mu určitě řeknu i osobně."

Skopeček prý Fraňka zná jako "slušného a pracovitého člověka", který měl vždy ostré názory. "Ale nikdy jsem u něj nezaznamenal náznaky rasismu," doplnil. Spolustraníka vyzval, aby se "k těmto neakceptovatelným komentářům postavil čelem".

Matka Meghan Markleové, která se v sobotu sňatkem s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu, je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

Franěk také v komentáři pod jedním ze svých příspěvků sdílel fotografii britské královny Alžběty ze svatby a komentoval ji slovy: "Koukněte, jak se Bětka na svatbě tváří, je mi jí lidsky líto."

Staník, Rozner nebo komunista Komínek

V poslední době není Franěk zdaleka jediným politikem, který čelí kritice za rasistické výroky. Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník je stíhán za to, že ve sněmovní restauraci prohlašoval, že "Židi, homosexuálové i Cikáni by měli jít do plynu". Policie prošetřuje i výrok poslance za SPD Miloslava Roznera, který koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku označil za "neexistující pseudokoncentrák".

Komunistický náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav Komínek na Facebooku označil Egypťany za opice.

Aktuálně soud podmíněně zastavil stíhání bývalého náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Karla Novotného (dříve ČSSD), který na Facebooku napsal, že "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". Čelil kvůli tomu obžalobě za hanobení národa.

René Franěk sdílel fotografii britské královny Alžběty a komentoval ji slovy: "Koukněte, jak se Bětka na svatbě tváří, je mi jí lidsky líto."
René Franěk sdílel fotografii britské královny Alžběty a komentoval ji slovy: "Koukněte, jak se Bětka na svatbě tváří, je mi jí lidsky líto." | Foto: Facebook Reného Fraňka
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy