Nechci dopadnout jako Bém, říká primátor Hřib. S Babišem se dál pře o vládní čtvrť

Marek Pokorný Domácí Marek Pokorný, Domácí
Aktualizováno 13. 2. 2019 15:38
Plán Andreje Babiše (ANO) na výstavbu vládní čtvrti v pražských Letňanech narazil na seznam podmínek, které mu předložil primátor Prahy Zdeněk Hřib (piráti). Podle Babiše jsou Hřibovy podmínky nesplnitelné, napsal v dopise. Hřib reaguje, že mu zase vláda nedala seznam, kolik budov chce vyklidit a kolik úředníků má být v plánované čtvrti. A bez toho nelze posoudit, jaký bude mít stěhování vliv na chod a rozvoj města. "K nabídce pana premiéra se budeme schopni vyjádřit teprv poté, co budeme mít tento seznam," napsal Hřib.
Andrej Babiš a Zdeněk Hřib.
Andrej Babiš a Zdeněk Hřib. | Foto: ČTK

Plán na výstavbu vládní čtvrti v Letňanech představil premiér pražským radním před dvěma týdny. Babišovi ale chybí to hlavní - podstatná část pozemků, které jsou ve vlastnictví města. Pražští radní tak vyrukovali s řadou podmínek. 

Od státu chtějí stávající budovy, které dnes slouží Nemocnici Na Bulovce, a také nevyužívaná Karlínská kasárna. Největší položkou na seznamu pražských přání je však silniční okruh. Konkrétně šedesát miliard na dostavbu vnitřního okruhu na východě metropole. Ty má vláda magistrátu poskytnout ze státního rozpočtu.

 "Pokud by stát v plném rozsahu vyhověl všem Vašim požadavkům, znamenalo by to porušení platné právní úpravy. Jistě pochopíte, že to nemohu akceptovat," píše Babiš Hřibovi v dopise, na který jako první upozornil denik.cz.

Podle Babiše jsou nároky přemrštěné. "Výrazně to převyšuje hodnotu pozemků, o které stát projevil zájem v lokalitě Letňan," píše premiér s tím, že například pozemky v Letňanech mají hodnotu 401 milionů korun, kdežto areál karlínských kasáren, do nichž by rád Hřib přestěhoval magistrátní úředníky, 620 milionů korun. Proto nabízí pouze směnu těchto dvou objektů.

"O požadavku na financování vnitřního městského okruhu jsem ochoten jednat," připustil nicméně Babiš, ale upozornil, že stát již hradí vnější dálniční okruh kolem Prahy. 

Hřib: Nechceme, aby to dopadlo jako za Béma

Podle primátora Hřiba se ale o směně zatím nedá smysluplně jednat. Ze strany státu chybějí informace, jaké budovy chce vyklidit a jaké jsou například náklady na jejich údržbu. A také kolika úředníků se má velké stěhování týkat. Přitom již počátkem minulého týdne o seznam těchto budov a další podrobnosti Hřib požádal ředitelku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřinu Arajmu.

"Tento seznam jsme bohužel stále neobdrželi a tím pádem nejsme schopni posoudit dopady stěhovaní úřadů na chod a rozvoj hlavního města," uvedl Hřib.

"Určitě nikdo nechce, aby tato akce dopadla podobně neslavně jako někdejší plán primátora Pavla Béma na sestěhování úředníků magistrátu na jedno místo. Část vyklizených budov dodnes zeje prázdnotou a namísto úspor to je ve výsledku ještě dražší," připomněl Hřib. 

K nabídce pana premiéra se tak bude město schopno vyjádřit teprve poté, až dostane tento seznam. "Nechápu, proč jej ÚZSVM tají. S ohledem na to, že je z něj vypočítaná prezentovaná návratnost celé akce, tak nevidím důvod, proč se s ním nemůžeme my i veřejnost seznámit. Tento postup ze strany státu ve mně vyvolává pochybnost, zdali je celý projekt skutečně detailně připraven a nejde pouze o součást marketingové kampaně," dodal.

Plán stěhování úředníků pro stát připravuje Ústav pro zastupování věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho mluvčí Radek Ležatka uvedl, že informace o budovách, které požaduje primátor, vychází z neveřejného registru a úřad musí prověřit, zda je podle zákona smí zveřejnit. "Předpokládáme, že reakci poskytneme do konce února," uvedl. Pro možnost bezúplatného převodu podle něj platí striktní pravidla dané zákonem a metodikou ministerstva financí, která řada nemovitostí požadovaných Prahou nesplňuje. I když nabídka premiéra neobsahuje primátorem požadovaný seznam budov, nekompletní podle úřadu není.

Babiš varuje, že pokud se vláda a stát nedohodnou, bude muset stát pozemky koupit od soukromníků. "V tom případě by musel přistoupit k dražbám nepotřebného majetku, včetně nemovitostí, o něž projevuje zájem hlavní město Praha," dodal.

Nákres vládní čtvrti v Letňanech, jak si ji představuje pražská koalice.
Nákres vládní čtvrti v Letňanech, jak si ji představuje pražská koalice. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy
 

Právě se děje

před 19 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy