Praha - Tři vlivné ekologické organizace přišly s návrhem, jak zmírnit zdražení elektřiny kvůli solárním elektrárnám a zároveň jim ponechat prostor pro další přiměřený rozvoj.
Klíčovým opatřením je zavedení jednorázové daně, která by narovnala rozdíl mezi příliš vysokou výkupní cenou slunečního proudu a relativně nízkými pořizovacími náklady nových panelů.
Daň by se vztahovala jen na elektrárny uvedené do provozu loni a letos. Konstruovaná by měla být tak, aby se naplnil zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který počítá s patnáctiletou návratností investice do fotovoltaiky.
Pod návrhem jsou podepsaná sdružení Hnutí Duha, Calla a Ekologický právní servis. Možnost zavést speciální daň na fotovoltaiku se objevila i na srpnové poradě ekonomických ministrů, kteří řešili, jak zmírnit zdražení elektřiny kvůli nekontrolovatelnému rozvoji slunečních elektráren. O konkrétních opatřeních ovšem vláda ještě nerozhodla.
Několik korun z kilowatthodiny
Organizace nesdělily konkrétní číslo, jak vysoká by daň měla být. To by nejprve museli vypočítat ekonomové.
"Šlo by ale o pár korun z každé vyrobené kilowatthodiny," odpověděl na otázku Aktuálně.cz Edvard Sequens ze sdružení Calla. Vybrané peníze by měli dostat distributoři elektřiny jako kompenzaci, aby za zbytečně vysokou výkupní cenu neplatili domácnosti a podniky.
"Chceme, aby pokračoval rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů energie a skončilo zlatokopectví," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Podporovat jen střešní panely
Sdružení zároveň požadují, aby Energetický regulační úřad co nejrychleji - a ne až v listopadu jako obvykle - zveřejnil nové výkupní ceny slunečního proudu na příští rok.
Navrhují rovněž upravit zákon o obnovitelných zdrojích tak, aby státní podpora směřovala pouze na solární elektrárny na budovách či skládkách, nikoli na zemědělské půdě.
Ať ČEZ odloží spuštění svých panelů
Hnutí Duha, Calla a Ekologický právní servis také vyzvali státní ČEZ, aby spustil své velké solární parky až příští rok, kdy bude výkupní cena proudu nižší. Tím by mohl výrazně ovlivit cenu elektřiny na příští rok.
"A nestal by se součástí zlatokopectví," řekl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.
Zdražení? O pět procent
Ekologické organizace si zároveň udělali vlastní propočet, o kolik by mohla příští rok zdražit elektřina kvůli solárním elektrárnám.
"Cena elektřiny pro domácnosti může příští rok stoupnout nejvýše o pět procent," tvrdí Edvard Sequens ze sdružení Calla. Dodal, že výpočet vychází z realistického odhadu toho, kolik panelů se stihne do konce roku připojit.
Zatímco ČEZ nebo státní úřady předpokládají, že by to mohlo být více než 1500 megawatt (a podle některých i hodně přes 2000 megawatt), podle ekologických organizací to bude maximálně 1500 megawatt, ale spíš méně.
Podle aktuálních údajů je nyní připojeno do sítě fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu necelých 700 megawatt.