Státu vadí solární elektrárny. Ale státní ČEZ je kupuje

Pavel Baroch
9. 9. 2010 18:45
Jen v Ralsku se buduje pět elektráren o výkonu 57 megawatt
Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstvo průmyslu a další státní instituce kritizují nekontrolovatelný rozmach solárních elektráren. Tvrdí, že kvůli příliš štědrým dotacím příští rok narostou ceny elektřiny až o desítky procent.

Státem vlastněná společnost ČEZ přitom patří k významným investorům, který by chtěl letos vyrábět a prodávat sluneční proud ze zdrojů o celkovém výkonu asi 100 megawatt.

Pro srovnání: Největší česká (a devátá na světě) sluneční elektrárna ve Vepřeku u Mělníka má výkon 35 megawatt.

I tak ovšem ČEZ tvrdí, že se drží hodně při zemi. "Měli jsme připraveny projekty v obrovských nevyužívaných areálech našich uhelných elektráren. Všechny jsme zastavili, abychom nepodporovali solární zlatokopecký boom, který nakonec zaplatíme všichni," řekl Aktuálně.cz mluvčí elektrárenské firmy.

Dodal, že ČEZ například vycouval ze svého plánu na solární park ve své elektrárně ve Chvaleticích.

Nepodporujeme sluneční boom, tvrdí ČEZ

Společnost ČEZ tvrdí, že pouze nakupuje projekty, které už mají všechna povolení a je jen otázkou, kdo je koupí.

"Jelikož jde o jistou investici, vždy soutěžíme i s dalšími zahraničními investory. Jsme přesvědčeni, že pro české občany je lepší, pokud se zisk občanům ze 70 procent vrátí zpět přes vlastnictví v ČEZ než zcela odteče do zahraničí," řekl mluvčí Kříž.

Solární TOP TEN

  • 1. Vepřek u Mělníka: 35,1 MW (FVE CZECH NOVUM)
  • 2. Stříbro: 13,6 MW (Solar Stříbro)
  • 3. Bařice-Velké Těšany u Kroměříže: 7,3 MW (REN Power CZ Solar)
  • 4. Smiřice u Hradce Králové: 6 MW (FVE CZECH)
  • 5. Žabčice u Brna: 5,6 MW (ČEZ Obnovitelné zdroje)
  • 6. Zakřany u Brna: 5,5 MW (PAPENO)
  • 7. Vrbice u Litoměřic: 5 MW (BELLO)
  • 8. České Velenice: 4,6 MW (Viktor Property)
  • 9. Vlkoš u Hodonína: 4,5 MW (TOP CENTRUM)
  • 10. Vranovská Ves u Znojma: 4,5 MW (Green Nature)

Dodal, že podíl ČEZu na trhu s fotovoltaikou bude jen několikaprocentní. Proto nevidí důvod, proč by se ČEZ měl těchto elektráren vzdávat.

"Z předpokládaného malého podílu na tomto trhu je zřejmé, že opatření směrem k jednomu subjektu by domácnostem a firmám nijak výrazně neulevilo, pouze by je vlastnil někdo jiný," tvrdí Kříž.

Jako 80 fotbalových hřišť

Společnost ČEZ chce například ještě letos uvést do provozu rozsáhlý solární park v jihočeském Ševětíně o výkonu bezmála 30 megawatt. Tmavé panely zaberou plochu takřka 60 hektarů, což představuje přibližně 80 fotbalových hřišť.

Firma rovněž investovala do solárních elektráren v Ralsku, kde se na pěti místech staví parky o celkovém výkonu bezmála 57 megawatt.

"Jsou to jednotlivé projekty, které jsou od sebe vzdáleny kilometry," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Sreier.

ČEZ chce více slunce, tvrdí asociace

Česká průmyslová fotovoltaická asociace chování státních úřadů a státního ČEZ kritizuje. Tvrdí, že stát tímto způsobem přispívá k většímu zdražení proudu.

Navíc je přesvědčená o tom, že ČEZ chystá více solárních projektů, takže instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by nakonec mohl být výrazně větší než uváděných 100 megawatt.

"Rozhodně nelze hovořit o pouhém skupování zahraničních projektů za účelem zamezení ,vývozu' zisků z podpory fotovoltaiky do zahraničí," tvrdí František Smolka z představenstva fotovoltaické asociace.

Bursík: Ať ČEZ neprodává za výhodnější cenu

Exministr životního prostředí Martin Bursík navrhnul, aby ČEZ své sluneční elektrárny vyjmul ze systému podpory cen a elektřinu prodával za běžnou cenu.

To ČEZ odmítl. "Pokud někdo zajistí, aby byl zrušen obchodní zákoník, pak to může být k diskuzi. Těžko ale někdo nyní může zvednout ruku, že záměrně poškodí společnost a majetek svých akcionářů," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEU Ladislav Kříž.

"Šlo by o trestný čin. Je to stejné jako ukrást z firmy třeba elektrárnu," dodal Kříž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy