Náměstkyně Kratochvílová zřejmě zůstává dál ve vazbě, soud rozhodl o její stížnosti

Barbora Němcová ČTK Barbora Němcová, ČTK
9. 6. 2017 13:11
Ve čtvrtek dopoledne Pražský městský soud rozhodl v neveřejném zasedání o stížnosti náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové proti vazebnímu stíhání. "Nemůžeme zveřejnit, jak soud rozhodl, dokud rozhodnutí nebude doručeno účastníkům řízení," řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Pokud by byla Kratochvílová okamžitě propuštěna z vazby, soud by to oznámil, z čehož vyplývá, že Kratochvílová zůstává ve vazbě i nadále. Kratochvílová figuruje v dotační kauze na ministerstvu školství a je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Peltu soud propustil z vazby v tomto týdnu.
Simona Kratochvílová.
Simona Kratochvílová. | Foto: Salik Sláma

Praha - Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, která čelí obvinění v kauze sportovních dotací, zřejmě zůstává ve vazbě. Pražský městský soud rozhodl v neveřejném zasedání o její stížnosti proti vazebnímu stíhání a mluvčí soudu Markéta Puci řekla, že výsledek rozhodování zatím sdělit nesmí. Pokud by však dal senát příkaz k okamžitému propuštění, bylo by informaci možné zveřejnit stejně jako v případě spoluobviněného Miroslava Pelty.

"Rozhodnutí musí být nejprve doručeno účastníkům řízení, teprve poté s ním bude možné seznámit veřejnost," řekla Puci.

Kratochvílová je ve vazbě přes měsíc - Obvodní soud pro Prahu 1 ji do věznice poslal 5. května, stejně jako tehdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Peltu. Důvodem pro uvalení vazby byly obavy, že obvinění by na svobodě ovlivňovali svědky a že by pokračovali v trestné činnosti.

Peltu soudci propustili na svobodu ve středu. Městský soud v jeho případě dospěl k závěru, že podmínky pro první z vazebních důvodů vůbec nebyly splněny a druhý důvod už pominul. Stížnost Kratochvílové dnes posuzoval jiný senát než stížnost Pelty.

Stíhání za zneužití pravomoci

Kriminalisté stíhají Kratochvílovou, Peltu a někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obviněna je i FAČR jako právnická osoba.

Pelta byl z vazby propuštěn den poté, co jeho právník zveřejnil, že klient odeslal rezignaci na svou funkci šéfa FAČR. Učinil tak potom, co si asociace na valné hromadě nedokázala zvolit nového předsedu. Před svým zadržením policií byl Pelta na tento post jediným kandidátem, po provalení kauzy dotací však kandidaturu stáhl. FAČR nyní dočasně vedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Kauza kolem Pelty a Kratochvílové se podle informací médií týká mimo jiné dotací v hodnotě 454 milionů korun, které se nerozdělovaly podle zákonných kritérií. Dvojice se na jejich směřování údajně domlouvala nezávisle na jednání expertní komise, a to například v bytě v centru Prahy, který si Pelta pronajímal. Policisté se domnívají, že si zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy