Praha - Protikorupční policie se začala znovu zabývat kauzou nákupu českých obrněných transportérů Pandur. Podle jejího mluvčího ji k tomu přiměly články Mladé fronty Dnes.
List zveřejnil informace, ze kterých vyplývá, že nákup obrněnců od rakouseké firmy Steyr mohla provázet korupce.
Informace o zahájení šetření a shromažďování důkazů přišla jen několik hodin poté, co stranické grémium sociálních demokratů opustil ministr vnitra Martin Pecina.
Paroubek byl v době, kdy Česko Pandury nakoupilo, premiérem. Dnes zopakoval, že jeho vláda neměla o korupci žádné indicie.
Paroubek: Ať pomůže Fischer
Šéf ČSSD Jiří Paroubek popřel, že by na stranickém grémiu jednal s Pecinou právě o Pandurech. Téma hovoru ale odmítl sdělit. “Zastavil se tady v Lidovém domě a hovořili jsme o některých věcech. O pandurech na politickém grémiu nepadlo ani slovo,” tvrdí Paroubek.
Speciální vyšetřovací tým si chce ale prosadit stůj co stůj. Odpoledne kvůli tomu jednal i s premiérem Janem Fischerem. "Aby policejní prezident umožnil vytvoření takového týmu," upřesnil Paroubek důvod, proč s Fischerem ve vládní Kramářově vile jednal.
"Podobně i nejvyšší státní zástupkyně může z titulu své funkce vyčlenit speciální skupinu státních zástupců tak, aby tyto dvě skupiny orgánů činných v trestním řízení byly v co nejužší vzájemné kooperaci," zní z Lidového domu.
O co v celé kauze jde?
Reportér Mladé fronty v lednu hovořil s někdejšími manažery Steyru Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem. Ti naznačili, že v pozadí kontraktu na nákup více než 100 obrněnců za 14 miliard korun stáli bývalý premiér a předsedu ČSSD Stanislav Gross, exministr obrany Karel Kühnl a nynější ministr obran Martin Barták.
"Žádám okamžitě o ustavení zvláštního vyšetřovacího týmu, o neprodlené zahájení šetření a okamžité shromáždění důkazů. Požaduji jasné a nezávislé vyšetření kauzy, a to s první zprávou do květnových voleb. Vyšetření této kauzy musí proběhnout v duchu hesla ´padni, komu padni´," změla první reakce šéfa ČSSD.