Nevěra v Česku není cizí třetině zadaných. Polovina z nich tvrdí, že šlo o jednorázový "úlet"

ČTK ČTK
17. 5. 2016 13:06
Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že 37 procent zadaných Čechů a Češek bylo v minulosti nevěrných svým partnerům či partnerkám. U poloviny z nich se jednalo o jednorázový "úlet". Zhruba třetina nevěrných si chce mimopartnerský poměr udržet co nejdéle. Čtyři procenta nevěrných Čechů a Češek si udržují několik milenců a milenek současně. Do průzkumu se zapojilo 980 heterosexuálních osob. Podle odbornice ze sexuologického ústavu Laury Janáčkové berou nevěru často jako relaxaci, při níž uvolňují stres a napětí.
Nevěra
Nevěra | Foto: Thinkstock

Praha - Celkem 37 procent zadaných Čechů a Češek je či bylo nevěrných svému protějšku. U víc než poloviny z nich se jednalo o jednorázový "úlet". Třetina nevěrných si chce milenecký poměr udržet co nejdéle. Každý pětadvacátý nevěrník či nevěrnice má současně víc milenek či milenců.

Ukázal to průzkum, který v dubnu provedla agentura STEM/MARK. Zapojilo se do něj 980 heterosexuálních osob mezi 15 a 59 lety. Lékaři varují, že nevěra zvyšuje i riziko šíření viru HIV. Počty nových pacientů jsou nyní rekordní.

Podle Laury Janáčkové ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice lidé berou nevěru často jako relaxaci, při níž uvolňují stres a napětí.

"Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá. To, jak se zdály být dokonalé a úžasné, pak najednou nemají," uvedla Janáčková.

Pozor na HIV, varují lékaři

Šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou. Téměř dvě pětiny by partnerovi či partnerce odpustily při okamžitém ukončení románku. Tři z deseti lidí by svůj protějšek okamžitě opustili.

Sex ve třech a více lidech - jen s osobami opačného pohlaví - vyzkoušelo devět procent lidí. Dalších sedm procent osob šlo do postele s více osobami stejného pohlaví. Muži víc sex své partnerky se ženou tolerují. Za nevěru ho nepovažují dvě pětiny z nich. Naopak nevěru svého partnera s jiným mužem toleruje 13 procent žen.

Pětina lidí se po nevěře bála, že se mohla nakazit nějakou chorobou. Na test ale nešla. Devět procent se nechalo vyšetřit. Téměř tři čtvrtiny se ničeho neobávaly.

V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování infekce v roce 1985. Od října 1985 národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS evidovala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 241 pacientů.

Sedm z deseti dotázaných spoléhá na to, že je jim protějšek věrný. Pětina lidí o věrnosti svého partnera či partnerky někdy pochybuje. Šest procent nevěří, že jsou jediní v životě své ženy či muže. Každý padesátý ví, že je mu partnerka či partner nevěrný.

Žijeme v době, kdy si velká část společnosti myslí, že manželství není důležité, otázka je, jestli nám to pomáhá, říká Marie Nováková. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy