Končím, nemohu spát, napsal hlavní hygienik Vladimír Valenta svým podřízeným

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 1. 2016 23:04
Hlavní hygienik Vladimír Valenta napsal podřízeným, že odchází z ministerstva zdravotnictví. Opouští prý funkci hygienika i ministerského náměstka, k rozhodnutí ho údajně vedly osobní důvody.
Vladimír Valenta
Vladimír Valenta | Foto: DVTV

Praha - Končím, oznámil hlavní hygienik Vladimír Valenta. S odchodem z ministerstva zdravotnictví se svěřil v dopise, který rozeslal mailem svým kolegům z krajských hygienických stanic. Za rozhodnutím prý stojí většinou osobní důvody, při své "pražské misi" například nedokázal pořádně spát. Místo na ministerstvu zdravotnictví se tak rozhodl po třech letech opustit. 

"Po více než třech letech a zralé úvaze jsem se rozhodl pro návrat do Liberce a o funkci hlavního hygienika se již nadále ucházet nebudu," uvedl v dopise podřízeným dosluhující hygienik. Do výběrového řízení, které bylo na tuto funkci vypsáno v souvislosti s přijetím nového služebního zákona v polovině září, už se proto prý Valenta nepřihlásil. 

Jenomže když se redakce Aktuálně.cz na odchod Valenty zeptala, hlavní hygienik informace z dopisu odmítl. "Neodcházím. Děkuji, že nebudete šířit nepravdu," napsal v textové zprávě Valenta.

Podobně reagovala také mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. "Vaše informace není pravdivá," odpověděla na dotaz, jestli hlavní hygienik ve funkci končí.

Vybírá se nový hlavní hygienik

Hlavní hygienik musí projít – stejně jako všichni odborní náměstci na ministerstvu zdravotnictví - výběrovým řízením. Ukládá mu to služební zákon. Mluvčí Štěpánka Čechová už v půlce listopadu řekla, že úřad výběrová řízení na šest odborných náměstků vyhlásil 17. září. Termín pro podání přihlášek do výběrového řízení už vypršel.

Zdravotnický deník ve středu přinesl informaci, že se do soutěže přihlásily pouze tři ženy.

První uchazečkou je podle deníku Eva Gottvaldová, která nyní pracuje pro Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, kde má na starosti veřejné zdraví a farmaceutické produkty. Post hygienika by chtěla zastávat také Jarmila Rážová, která nyní Valentu na ministerstvu zdravotnictví zastupuje. O místo se bude ucházet také Pavla Svrčinová, která se specializuje na hygienu výživy a bezpečnost potravin a která pracovala v krajské hygienické stanici v Ostravě.

Ani tyto informace ale ministerstvo zdravotnictví nepotvrdilo. „Vzhledem k tomu, že výběr kandidátů na hlavního hygienika probíhá ve správním řízení, a s ohledem na povinnost mlčenlivosti nemůže ministerstvo zdravotnictví bez souhlasu kandidátů poskytovat informaci o jejich počtu či totožnosti,“ sdělila nám mluvčí resortu Štěpánka Čechová. 

Valentova předchůdce smetla manipulace se zakázkami

Uchazeč o post hlavního hygienika musí být podle zákona bezúhonný občan České republiky. Vedle dobré znalosti cizího jazyka musí mít lékařské vzdělání a musí být způsobilý seznamovat se s utajovanými informacemi alespoň stupně utajení Důvěrné. Předložit musí také lustrační osvědčení. Dosavadní hlavní hygienik se ale do vývěrového řízení podle svých slov v dopise podřízeným nepřihlásil.

Jakmile výběrové řízení na post hlavního hygienika skončí, vybraného uchazeče do funkce jmenuje vláda.

Sedmapadesátiletý lékař Vladimír Valenta se stal hlavním hygienikem v říjnu 2012. Vláda ho jmenovala na návrh tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Na postu vystřídal svého dlouholetého předchůdce Michaela Víta, kterého policie obvinila pro podezření ze zneužití pravomocí a porušení povinností při správě cizího majetku manipulováním zakázek na poradenství.

Předtím Valenta jedenáct let vedl krajskou hygienu v Libereckém kraji a deset let byl ředitelem okresní hygienické stanice v Liberci. Vyučuje na několika vysokých školách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh nepodpořili podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) státní rozpočet na příští rok, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy