Končím, nemohu spát, napsal hlavní hygienik Vladimír Valenta svým podřízeným

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 1. 2016 23:04
Hlavní hygienik Vladimír Valenta napsal podřízeným, že odchází z ministerstva zdravotnictví. Opouští prý funkci hygienika i ministerského náměstka, k rozhodnutí ho údajně vedly osobní důvody.
Vladimír Valenta
Vladimír Valenta | Foto: DVTV

Praha - Končím, oznámil hlavní hygienik Vladimír Valenta. S odchodem z ministerstva zdravotnictví se svěřil v dopise, který rozeslal mailem svým kolegům z krajských hygienických stanic. Za rozhodnutím prý stojí většinou osobní důvody, při své "pražské misi" například nedokázal pořádně spát. Místo na ministerstvu zdravotnictví se tak rozhodl po třech letech opustit. 

"Po více než třech letech a zralé úvaze jsem se rozhodl pro návrat do Liberce a o funkci hlavního hygienika se již nadále ucházet nebudu," uvedl v dopise podřízeným dosluhující hygienik. Do výběrového řízení, které bylo na tuto funkci vypsáno v souvislosti s přijetím nového služebního zákona v polovině září, už se proto prý Valenta nepřihlásil. 

Jenomže když se redakce Aktuálně.cz na odchod Valenty zeptala, hlavní hygienik informace z dopisu odmítl. "Neodcházím. Děkuji, že nebudete šířit nepravdu," napsal v textové zprávě Valenta.

Podobně reagovala také mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. "Vaše informace není pravdivá," odpověděla na dotaz, jestli hlavní hygienik ve funkci končí.

Vybírá se nový hlavní hygienik

Hlavní hygienik musí projít – stejně jako všichni odborní náměstci na ministerstvu zdravotnictví - výběrovým řízením. Ukládá mu to služební zákon. Mluvčí Štěpánka Čechová už v půlce listopadu řekla, že úřad výběrová řízení na šest odborných náměstků vyhlásil 17. září. Termín pro podání přihlášek do výběrového řízení už vypršel.

Zdravotnický deník ve středu přinesl informaci, že se do soutěže přihlásily pouze tři ženy.

První uchazečkou je podle deníku Eva Gottvaldová, která nyní pracuje pro Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, kde má na starosti veřejné zdraví a farmaceutické produkty. Post hygienika by chtěla zastávat také Jarmila Rážová, která nyní Valentu na ministerstvu zdravotnictví zastupuje. O místo se bude ucházet také Pavla Svrčinová, která se specializuje na hygienu výživy a bezpečnost potravin a která pracovala v krajské hygienické stanici v Ostravě.

Ani tyto informace ale ministerstvo zdravotnictví nepotvrdilo. „Vzhledem k tomu, že výběr kandidátů na hlavního hygienika probíhá ve správním řízení, a s ohledem na povinnost mlčenlivosti nemůže ministerstvo zdravotnictví bez souhlasu kandidátů poskytovat informaci o jejich počtu či totožnosti,“ sdělila nám mluvčí resortu Štěpánka Čechová. 

Valentova předchůdce smetla manipulace se zakázkami

Uchazeč o post hlavního hygienika musí být podle zákona bezúhonný občan České republiky. Vedle dobré znalosti cizího jazyka musí mít lékařské vzdělání a musí být způsobilý seznamovat se s utajovanými informacemi alespoň stupně utajení Důvěrné. Předložit musí také lustrační osvědčení. Dosavadní hlavní hygienik se ale do vývěrového řízení podle svých slov v dopise podřízeným nepřihlásil.

Jakmile výběrové řízení na post hlavního hygienika skončí, vybraného uchazeče do funkce jmenuje vláda.

Sedmapadesátiletý lékař Vladimír Valenta se stal hlavním hygienikem v říjnu 2012. Vláda ho jmenovala na návrh tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Na postu vystřídal svého dlouholetého předchůdce Michaela Víta, kterého policie obvinila pro podezření ze zneužití pravomocí a porušení povinností při správě cizího majetku manipulováním zakázek na poradenství.

Předtím Valenta jedenáct let vedl krajskou hygienu v Libereckém kraji a deset let byl ředitelem okresní hygienické stanice v Liberci. Vyučuje na několika vysokých školách.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy