Nagyová odmítla podmínku, chce se očistit u soudu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
7. 7. 2014 17:10
Manželka expremiéra Nečase podala odpor proti svému trestu v kauze Vojenského zpravodajství. Její krok je formální, s verdiktem soudu už dříve nesouhlasili ani žalobci z Olomouce.
Jana Nagyová u soudu
Jana Nagyová u soudu | Foto: René Volfík/Economia

Praha – Obhájce Jany Nagyové, nyní Nečasové, podal odpor proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který někdejší šéfce kabinetu expremiéra Petra Nečase vyměřil roční podmínku se čtyřletým odkladem a zákaz působení ve státní správě.

Nagyová měla podle obžaloby nezákonně úkolovat Vojenské zpravodajství, které na její přání sledovalo bývalou manželku premiéra Nečase Radku a dvojici vládních úředníků.

"Paní Nečasová není s rozhodnutím soudu spokojena, podali jsme odpor,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz advokát Eduard Bruna. "Myslí si, že neměla být odsouzená,“ dodal.

Nagyová tak dostane možnost hájit se veřejně před soudem. Nynější nepravomocný trest totiž dostala od stolu takzvaným trestním příkazem.

Že se bude konat veřejné hlavní líčení, však bylo jasné ještě před tím, než Nagyové advokát odpor podal. S verdiktem soudu totiž už minulý týden nesouhlasilo ani Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které vyšetřování celé rozvětvené kauzy Nagyová dozoruje.

"Jsme nespokojeni. Po prostudování velmi krátkých rozhodnutí jsme dospěli k tomu, že se budeme bránit," řekl už dříve pro Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Jana Nagyová, nyní Nečasová, je jediným aktérem případu, kterého soudkyně Helena Králová v trestním příkazu potrestala. Důstojníky armádní rozvědky, kteří měli sledování bývalé manželky Petra Nečase pro Nagyovou zajistit, soudkyně vynechala.

Zpravodajce Jana Pohůnka zprostila obžaloby s tím, že jako voják pouze plnil rozkazy nadřízených. A dvojici někdejších ředitelů vojenské tajné služby – Milana Kovandu a Ondreje Páleníka – pak podle Králové může potrestat pouze ministerstvo obrany.

Úřad vedený ministrem Martinem Stropnickým (ANO) však již uvedl, že na Páleníka nedosáhne. To proto, že generál už neslouží v armádě.

 

Právě se děje

Další zprávy