Žalobcům se nelíbí podmínka pro Nagyovou, případ jde k soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 17:26
Janu Nagyovou v pátek soud potrestal v předběžném projednání roční podmínkou se čtyřletým odkladem.
Jana Nagyová.
Jana Nagyová. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Žalobci podali odpor proti rozhodnutí soudu o podmínce Jany Nečasové (dříve Nagyové) v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Podali také stížnost kvůli zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a rozhodnutí soudu o předání případu ohledně šéfů VZ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka ministerstvu obrany. Informovala o tom Česká televize.

"Jsme nespokojeni. Po prostudování velmi krátkých rozhodnutí jsme dospěli k tomu, že se budeme bránit," řekl již dříve Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Ivo Ištvan, které případ dozoruje a nedávno podalo obžalobu, postup zastupitelství nepotvrdil s tím, že podle něj již bylo vše řečeno v pondělí. Odpor a stížnosti bude řešit Městský soud v Praze. Podle Ištvana nemá v trestním řádu určenu lhůtu pro vyřízení.

Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek odsoudil Janu Nagyovou k roční podmínce se čtyřletým odkladem. Dostala také zákaz působit ve státní správě.

Další obvinění v případu zneužití Vojenského zpravodajství zatím odešli od soudu bez trestu.

Případ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka soudci předali k dořešení ministerstvu obrany.  V případě bývalého zpravodajce Jana Pohůnka soud trestní stíhání zastavil.

Trojice zpravodajců byla obžalována z toho, že nechali sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase Radku a dvojici vládních úředníků. To vše na pokyn tehdejší Nečasovy milenky a nyní manželky Jany Nagyové.

Nečasová se zatím k obviněním nevyjadřovala. Expremiér hovořil o politicky motivované kauze. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. Klíčovým bodem procesu tedy bude definice pojmů sledování a kontrasledování.

 

Právě se děje

Další zprávy