Žalobcům se nelíbí podmínka pro Nagyovou, případ jde k soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 17:26
Janu Nagyovou v pátek soud potrestal v předběžném projednání roční podmínkou se čtyřletým odkladem.
Jana Nagyová.
Jana Nagyová. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Žalobci podali odpor proti rozhodnutí soudu o podmínce Jany Nečasové (dříve Nagyové) v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Podali také stížnost kvůli zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a rozhodnutí soudu o předání případu ohledně šéfů VZ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka ministerstvu obrany. Informovala o tom Česká televize.

"Jsme nespokojeni. Po prostudování velmi krátkých rozhodnutí jsme dospěli k tomu, že se budeme bránit," řekl již dříve Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Ivo Ištvan, které případ dozoruje a nedávno podalo obžalobu, postup zastupitelství nepotvrdil s tím, že podle něj již bylo vše řečeno v pondělí. Odpor a stížnosti bude řešit Městský soud v Praze. Podle Ištvana nemá v trestním řádu určenu lhůtu pro vyřízení.

Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek odsoudil Janu Nagyovou k roční podmínce se čtyřletým odkladem. Dostala také zákaz působit ve státní správě.

Další obvinění v případu zneužití Vojenského zpravodajství zatím odešli od soudu bez trestu.

Případ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka soudci předali k dořešení ministerstvu obrany.  V případě bývalého zpravodajce Jana Pohůnka soud trestní stíhání zastavil.

Trojice zpravodajců byla obžalována z toho, že nechali sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase Radku a dvojici vládních úředníků. To vše na pokyn tehdejší Nečasovy milenky a nyní manželky Jany Nagyové.

Nečasová se zatím k obviněním nevyjadřovala. Expremiér hovořil o politicky motivované kauze. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. Klíčovým bodem procesu tedy bude definice pojmů sledování a kontrasledování.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy