Aktéři kauzy Nagyová tratí miliony, mohou je chtít od státu

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2014 6:58
Policie stále tají, kam uložila 150 milionů a zlato zabavené při loňské razii. Majitelé peněz nebyli obviněni a podle ekonomů jim utíká výnos z úroků. Hrozí tak žaloby o náhradu škody.
Jana Nagyová, bývalá šéfka kabinetu premiéra a dnes jeho manželka.
Jana Nagyová, bývalá šéfka kabinetu premiéra a dnes jeho manželka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česku hrozí, že kvůli loňské razii v kauze Nagyová přijde o miliony korun při soudních přích.

Spory nastanou, pokud policie neprokáže, že více než 100 milionů korun a desítky kilogramů zlata, které při akci zabavila, mají něco společného se zločiny. A pokud je tedy bude muset vracet.

Vyšetřovatelé totiž už přes rok drží peníze i zlato pod zámkem a majitelům odepírají přístup. Vlastníci tak nevědí, jak s cennostmi policie naložila a zda jejich miliony zhodnocuje na bankovních účtech, nebo leží ladem někde v garáži.

Podle tuzemských ekonomů jednotliví majitelé peněz, jejichž jména policie dosud tají, mohou tratit stovky tisíc až miliony korun ročně, protože nemohou s hotovostí či zlatem nakládat. A mohli by proto stát žalovat o ušlý zisk.

U soudů je to pak sázka do loterie: výsledek podobných sporů není nikdy dopředu jasný. Stát tak může uspět, anebo tvrdě za policejní chybu zaplatit.

"U finančních prostředků v hotovosti nebo na účtu lze hovořit o ušlém výnosu, který se podle současných úrokových sazeb pohybuje zhruba mezi půl až dvěma procenty ročně podle částky," řekl deníku Insider ekonom Partners Pavel Kohout.

Není to standardní, řekl advokát

O způsobené škodě za statisíce už nahlas hovoří například advokát Prokop Beneš, který zastupuje podnikatele Luboše Paška. Ten jako jeden z mála přiznal na jedné ze schůzek po loňské razii, že mu policie zabavila 40 milionů a také část zlata. 

"Klient dosud nedostal nic zpátky. A vznikla mu škoda v řádu stovek tisíc korun," řekl Beneš s tím, že Pašek patří k těm, které policie dosud ani nestíhá.

Odborníci na trestní právo upozorňují, že není běžné, aby policie tak dlouho držela majetek těch, kteří jsou zatím pouze podezřelí.

"Není to standardní. Policie má napřed zjistit, kdo je majitelem zlata a majetkových hodnot, aby taková osoba mohla prokázat jejich legální původ a aby mohla uplatnit svá práva," řekl pro Insider advokát Jaroslav Ortman.

Podle něj by měla v tomto případě postupovat policie stejně rychle jako v případě, kdy je obviněný ve vazbě. Tedy bez zbytečného odkladu.

Hodnota zlata za rok vzrostla

Průtahy se podstatně dotýkají hlavně peněz. Ke znehodnocení zlata dojde podle ekonomů jen tehdy, když poškozený prokáže, že ho chtěl investovat právě v době, kdy bylo zabaveno. A to bývá problematické doložit, navíc se cena zlata za poslední rok příliš nezměnila.

Hodnota jednoho kilogramu se zvýšila zhruba o 20 tisíc korun. "Pokud by se poškozenému podařilo doložit, že před rokem touto dobou zamýšlel kilogram zlata investovat výnosněji, činila by vzniklá škoda zřejmě více než dvacet tisíc korun," řekl Lukáš Kovanda, ekonom společnosti Roklen.

Klíčovou otázku, tedy kam zlato a peníze uložili, zatím vyšetřovatelé nezodpověděli. Údajně z bezpečnostních a taktických důvodů.

Není tak úplně jasné, zda se miliony zhodnocují v bance a stát si na případné soudní porážky umí vydělat, anebo zda bankovky leží v trezoru na některém z policejních útvarů. Anebo jinde.

"Máme na uložení financí a zlata standardní mechanismy. Tyto věci nejsou uloženy u policie," řekl Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který případ Nagyová vyšetřuje. Detaily ale Šlachta odmítl uvést.

Peníze zablokovány na účtech

Podle současných i bývalých policistů, s nimiž Insider o tématu hovořil, se zlato zpravidla ukládá do bezpečnostních trezorů.

V případě peněz jsou v zásadě dvě varianty uložení: buď do České národní banky na účty s minimálním úrokem, který zdaleka nepokryje ani inflaci, anebo - pokud policie potřebuje bankovky přímo k trestnímu řízení, třeba k zajištění otisků prstů - je mají vyšetřovatelé během vyšetřování k dispozici na svých útvarech. To je například případ sedmi milionů v krabici v kauze Davida Ratha.

Jenže když se Insider tyto informace snažil ověřit, narazil na dvě protichůdná vyjádření státních institucí. Zatímco policejní prezidium potvrdilo, že má pro podobné účely otevřeny u České národní banky tři účty v různých měnách, Česká národní banka ústy své mluvčí Kateřiny Bartůškové popřela, že si u ní policie peníze nebo zlato ukládá.

"Jde o účet na české koruny, americké dolary a eura. Slouží pro prezidium i všechny útvary s celostátní působností," kontrovala mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

O největší dosud známou částku během loňské razie přišel zmíněný podnikatel Luboš Pašek, který je obchodním partnerem Romana Janouška.

Pašek na jedné ze schůzek po policejní akci prohlásil, že mu zabavili zhruba 40 milionů korun. Jeho advokát pak také uvedl, že mu bylo zabaveno také zlato. Něco málo přes milion korun zadržela policie také Janouškovi a jeho manželce.

"Trafikanti" již peníze dostali

Peněz se tak zatím dočkali jen dva bývalí poslanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří kvůli kauze Nagyová a podezření z korupce přijetím "trafik" dokonce strávili několik týdnů ve vazbě.

V porovnání s celkovým objemem zabavených peněz to jsou sice drobné, nicméně Tluchoř dostal zpět několik tisíc korun a Fuksa 1,7 milionu.

365 tisíc korun se pak vrátilo dalšímu zatčenému - bývalému náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi, který na rozdíl od exposlanců byl z korupce v části "trafikantů" obviněn.

Jaký je váš názor na kauzu Nagyová? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy