Nagyová, Nečas, Rittig a další. Co dělají aktéři razie na Úřadu vlády tři roky poté

Marek Pokorný Radek Nohl Marek Pokorný, Radek Nohl
13. 6. 2016 9:40
Přesně tři roky poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatýkal na Úřadě vlády, stanula v pondělí znovu před soudem tehdejší ředitelka kabinetu (a milenka) premiéra Nečase Jana Nečasová (tehdy Nagyová). Soud se již podruhé začal zabývat tím, zda zneužila vojenskou rozvědku ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. První osvobozující verdikt totiž zrušil odvolací soud. Co vlastně dělají všichni aktéři kauzy, která vedla k pádu vlády?
Bývalí zpravodajci Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník (zleva).
Bývalí zpravodajci Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník (zleva). | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník

Tehdy

Kvůli zneužití vojenské rozvědky stanuli již před soudem (spolu s Janou Nečasovou) tří její šéfové - Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Jana Nečasová (Nagyová) si je podle obžaloby najala, aby sledovali její sokyni v lásce Radku Nečasovou. Mělo jí to pomoci k tomu, aby se Nečas rychleji rozvedl. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová je loni v květnu osvobodila - uvěřila obžalovaným, že to bylo ve skutečnosti kontrasledování, které mělo Radku Nečasovou chránit.

Nyní

Odvolací soud osvobozující verdikt smetl a soudkyně Helena Králová se musí případem znovu zabývat. Podle odvolacího soudu nekriticky uvěřila obhajobě. Obnovený proces začíná právě toto pondělí. Páleník, který pět let zpravodajce řídil, nyní podniká v několika firmách, z nichž jedna na Prostějovsku provozuje dětské zábavné centrum. Pohůnek se živí jako konzultant. Další bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je stále zaměstnancem ministerstva obrany, kvůli kauze je ale postaven mimo službu a pobírá poloviční plat.

 

Právě se děje

Další zprávy