Nagyová, Nečas, Rittig a další. Co dělají aktéři razie na Úřadu vlády tři roky poté

Marek Pokorný Radek Nohl Marek Pokorný, Radek Nohl
13. 6. 2016 9:40
Přesně tři roky poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatýkal na Úřadě vlády, stanula v pondělí znovu před soudem tehdejší ředitelka kabinetu (a milenka) premiéra Nečase Jana Nečasová (tehdy Nagyová). Soud se již podruhé začal zabývat tím, zda zneužila vojenskou rozvědku ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. První osvobozující verdikt totiž zrušil odvolací soud. Co vlastně dělají všichni aktéři kauzy, která vedla k pádu vlády?
Ivo Rittig u soudu v kauze Oleo Chemical.
Ivo Rittig u soudu v kauze Oleo Chemical. | Foto: ČTK

Ivo Rittig

Tehdy

Podnikatel s vlivem a bydlištěm v Monaku je společně s Janou Nečasovou (Nagyovou) a dalšími dvěma lidmi obžalován za úniky ze zpráv BIS. Ty si od tehdejší ředitelky premiérova kabinetu vyžádal poté, co se dozvěděl, že Nečas dostal od tajné služby zprávy, které zmiňují jeho vliv ve státních podnicích. Kromě kauzy Nagyová se Rittigovo jméno objevuje v řadě dalších případů, v některých je i obviněn. Jde například nevýhodné zakázky pražského dopravního podniku (například známá kauza provize 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky) či tunelování firmy Oleo Chemical.

Nyní

Případ úniků zpráv BIS před dvěma týdny začal projednávat Městský soud v Praze. Soudce Petr Novák si pozval k výslechu i expremiéra Nečase či tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, který byl Rittigův dobrý známý. Nechal také přehrát šest hodin odposlechů z hotelu Ventana, kde Rittig míval své schůzky. Proces bude pokračovat v srpnu, kdy chce soud vynést rozsudek.

 

Právě se děje

Další zprávy