Nagyová, Nečas, Rittig a další. Co dělají aktéři razie na Úřadu vlády tři roky poté

Marek Pokorný Radek Nohl Marek Pokorný, Radek Nohl
13. 6. 2016 9:40
Přesně tři roky poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatýkal na Úřadě vlády, stanula v pondělí znovu před soudem tehdejší ředitelka kabinetu (a milenka) premiéra Nečase Jana Nečasová (tehdy Nagyová). Soud se již podruhé začal zabývat tím, zda zneužila vojenskou rozvědku ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. První osvobozující verdikt totiž zrušil odvolací soud. Co vlastně dělají všichni aktéři kauzy, která vedla k pádu vlády?
Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr (zády), Petr Tluchoř a Ivan Fuksa.
Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr (zády), Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. | Foto: Ludvík Hradilek

Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa

Tehdy

Vyšetřování uplácení trojice exposlanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy trafikami ve státních firmách trvalo jen pár týdnů. Podle žalobců je  uplatil lukrativní místy ve státních firmách premiér Petr Nečas, kterého k tomu navedli jeho současná manželka Jana Nečasová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Dobře honorovaná místa jim slíbili za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a nechají projít balík daňových změn. Jenže ještě když byli ve vazbě, Nejvyšší soud řekl, že se na ně vztahuje tzv. indemnita, tedy imunita na jednání ve Sněmovně.

Nyní

Všichni tři poslanci se nakonec dočkali omluvy a statisícového odškodného za neoprávněné stíhání. Ústavní soud nicméně následně označil verdikt Nejvyššího soudu za chybný - jednání trojice poslanců totiž nesouviselo s výkonem funkce zákonodárce, a imunita se na něj tak nevztahovala. Na Nečase, jeho novou ženu Janu ani Bočka se ale imunita nevztahovala od počátku a státní zástupce na ně během pár dní chce podat obžalobu. Její součástí bude i to, že Nečasová nezaplatila daň za luxusní dary, které dostávala.

 

Právě se děje

Další zprávy