reklama
 
 

Jsem gay, přiznal Stropnický. Načasování je podezřelé, voliče to ale neovlivní, říká politolog

19. 10. 2017 15:00
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický si svůj coming-out naplánoval těsně před volby. Na oficiálních stránkách strany potvrdil, že je gay. Podle politologa Kamila Švece je načasování zprávy podezřelé a je možné, že se jedná o předvolební tah. Podle politologa to ale žádný zásadní přísun ani odliv voličů Straně zelených nezpůsobí.

Praha - Předseda zelených Matěj Stropnický den před zahájením voleb veřejně přiznal svou homosexuální orientaci. Stropnický informaci potvrdil serveru Nakluky.cz. "Tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba," vysvětlil v rozhovoru.

Stropnický si myslí, že je to věc, kterou by voliči měli vědět ještě před volbami. "Bulvár přišel s touhle informací a vykreslil mě tam jako sraba, který se k tomu neumí postavit, a to mě naštvalo," vysvětlil šéf zelených deníku Aktuálně.cz s tím, že záležitosti kolem své sexuální orientace už má dávno vyřešené.

"Před deseti lety jsem to řekl svým blízkým a rodině," upřesnil.

Politolog: Načasování je podezřelé

Politolog Kamil Švec nepopírá, že se od Strany zelených může jednat o načasovaný a promyšlený předvolební tah. "Netuším, do jaké míry to může být kampaň, ale to načasování je možná až příliš podezřelé," myslí si politolog a dodává: "Byla by velká náhoda, kdyby se to (coming-out, pozn. red.) rozhodl udělat zcela bez nějakého úmyslu."

Švec si ale nemyslí, že by výrok Stropnického měl nějaký zásadní vliv na úspěch či neúspěch Strany zelených.

Matěj Stropnický: „Vaše životy jsou jenom vaše, takže se nikoho a ničeho nebojte. A pojďte volit Zelený. My se taky ničeho nebojíme a budeme hájit vaše práva jako nikdo druhý.“ 🏳️‍🌈

Zveřejnil(a) Zelení - Strana zelených dne 19. Říjen 2017

"Nemyslím si, že by u jiných politických stran nebo v rámci nerozhodnutých voličů bylo tolik takových, kteří čekali na oznámení Matěje Stropnického, aby si teď řekli 'Tak jo, tak ho budu volit'," řekl a poznamenal, že Strana zelených dlouhodobě upozorňuje na otázky spojené s LGBT komunitou.

Zároveň podle politologa odhalení sexuální orientace šéfa partaje nebude mít vliv ani na odliv voličů zelených. "Kdyby si někdo řekl, že stranu nebude volit na základě toho, že její šéf je gay, tak to zavání homofobním jednáním a takoví lidé se většinou uskupují v jiných politických stranách a hnutích," podotkl Švec.

Matěj Stropnický se loni v srpnu zúčastnil pochodu Prague Pride na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob.

autor: Barbora Němcová | 19. 10. 2017 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama