Jsem gay, přiznal Stropnický. Načasování je podezřelé, voliče to ale neovlivní, říká politolog

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 10. 2017 15:00
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický si svůj coming-out naplánoval těsně před volby. Na oficiálních stránkách strany potvrdil, že je gay. Podle politologa Kamila Švece je načasování zprávy podezřelé a je možné, že se jedná o předvolební tah. Podle politologa to ale žádný zásadní přísun ani odliv voličů Straně zelených nezpůsobí.
Matěj Stropnický na pochodu Prague Pride v roce 2016.
Matěj Stropnický na pochodu Prague Pride v roce 2016. | Foto: David Kohout

Praha - Předseda zelených Matěj Stropnický den před zahájením voleb veřejně přiznal svou homosexuální orientaci. Stropnický informaci potvrdil serveru Nakluky.cz. "Tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba," vysvětlil v rozhovoru.

Stropnický si myslí, že je to věc, kterou by voliči měli vědět ještě před volbami. "Bulvár přišel s touhle informací a vykreslil mě tam jako sraba, který se k tomu neumí postavit, a to mě naštvalo," vysvětlil šéf zelených deníku Aktuálně.cz s tím, že záležitosti kolem své sexuální orientace už má dávno vyřešené.

"Před deseti lety jsem to řekl svým blízkým a rodině," upřesnil.

Politolog: Načasování je podezřelé

Politolog Kamil Švec nepopírá, že se od Strany zelených může jednat o načasovaný a promyšlený předvolební tah. "Netuším, do jaké míry to může být kampaň, ale to načasování je možná až příliš podezřelé," myslí si politolog a dodává: "Byla by velká náhoda, kdyby se to (coming-out, pozn. red.) rozhodl udělat zcela bez nějakého úmyslu."

Švec si ale nemyslí, že by výrok Stropnického měl nějaký zásadní vliv na úspěch či neúspěch Strany zelených.

"Nemyslím si, že by u jiných politických stran nebo v rámci nerozhodnutých voličů bylo tolik takových, kteří čekali na oznámení Matěje Stropnického, aby si teď řekli 'Tak jo, tak ho budu volit'," řekl a poznamenal, že Strana zelených dlouhodobě upozorňuje na otázky spojené s LGBT komunitou.

Zároveň podle politologa odhalení sexuální orientace šéfa partaje nebude mít vliv ani na odliv voličů zelených. "Kdyby si někdo řekl, že stranu nebude volit na základě toho, že její šéf je gay, tak to zavání homofobním jednáním a takoví lidé se většinou uskupují v jiných politických stranách a hnutích," podotkl Švec.

Matěj Stropnický se loni v srpnu zúčastnil pochodu Prague Pride na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy