Zelení představili program, slibují minimálně desetitisícový důchod a volební právo od 16 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2017 14:29
Zelení v pátek zahájili v Praze předvolební kampaň představením programu a lídrů jednotlivých krajů. Ve volebním programu slibuje strana vedená Matějem Stropnickým univerzální starobní důchod minimálně 10 tisíc korun, který může být navyšován o zásluhovou složku. Zelení budou usilovat také o zvýšení minimální mzdy na 15 tisíc korun a vyrovnání mezd mužů a žen. Do voleb půjdou s heslem Chceme Česko moderní, zdravější a spravedlivější.
Lídři Zelených pro říjnové parlamentní volby.
Lídři Zelených pro říjnové parlamentní volby. | Foto: ČTK

Praha - Zelení voličům před říjnovými sněmovními volbami nabídnou moderní stát, ochranu přírody i sociální témata. V programu mají například návrh na zavedení univerzálního starobního důchodu ve výši minimálně 10 tisíc korun, ke kterému má být připočítávána zásluhová složka, zvýšení minimální mzdy na 15 tisíc korun či kroky k vyrovnání platů mužů a žen.

Firmám, které prokážou, že platí oběma pohlavím stejně, navrhují snížení daňového základu. Strana také přichází se slibem posunutí volebního práva na věk od 16 let. Kampaň zahájila v Praze představením programu a lídrů.

Do voleb zelení půjdou s heslem Chceme Česko moderní, zdravější a spravedlivější. Chtějí například změnit současnou praxi exekucí, zaměřit se na nájemné bydlení. Seniorům nabídnou takzvané zpětné hypotéky, tedy možnost odprodeje jejich bytů do veřejného vlastnictví se záruku dožití v bytě.

V oblasti ochrany přírody budou zelení prosazovat antifosilní zákon, který stanoví jasné tempo snižování emisí. Slibují zrušení rozhodnutí současné vlády o prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, zvýšení poplatků z těžby na minimálně deset procent a zavedení mýtného pro nákladní auta na všech silnicích.

V programu odmítli budování protipovodňových přehrad, chtějí, aby se v krajině obnovily mokřady, lužní lesy, nivy či malé vodní nádrže. "Obnovíme také výkon veřejného vlastnictví a správy vodohospodářské infrastruktury s tím, že zákonem stanovíme povinnost obcí spravovat ji bez dalšího pronajímání soukromým společnostem," uvedli zelení v programu.

Podpora zdravých potravin, boj proti daňovým rájům

V oblasti rozvoje jaderné energetiky chtějí garantovat, že se na něm nebudou podílet veřejné zdroje. Slibují, že připraví komplexní zákonnou ochranu půdy. Počítají také s podporou ekologického zemědělství a zdravých potravin.

Moderní stát, jak si ho představují, znamená podle zelených vysoké investice do vzdělání, ale také podporu vzniku a rozvoje podniků, které přinášejí inovativní produkty a služby. Zaměřit se chtějí na důkladný výběr daní z příjmů od všech podnikatelských subjektů s důrazem na velké nadnárodní společnosti a boj proti daňovým rájům.

V Praze povede zelené do voleb předseda Matěj Stropnický, lídrem Středočeského kraje se stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. V Libereckém kraji za zelené bude usilovat o vstup do sněmovny bývalá státní zástupkyně Věra Nováková, známá v souvislosti se stíháním Martina Konvičky. Zastupitelka Prahy 2 a překladatelka Monika Horáková povede kandidátku Pardubického kraje.

Developeři se bojí neznámého, stavět zelená města není jenom hezké, ale v budoucnu bude řada lidí kvůli klimatu migrovat, říká Ashok Bhalotra | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy