Na web unikl další maturitní test, nyní z angličtiny

Domácí Domácí
1. 6. 2011 13:10
CERMAT prý pachatele zná, jde o studenta, který si testy nafotil na mobil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na internet v úterý unikl už druhý jednotný maturitní test, po češtině je to tentokrát angličtina.

Kdo test z anglického jazyka na internet pustil, se už ví, potvrdil Aktuálně.cz mluvčí centra pro přípravu státních maturit (CERMAT) Petr Habáň. Podle něj budou případ nyní řešit právníci.

Oba testy se objevily na internetu krátce poté, co je maturanti napsali. Písemnou zkoušku z češtiny dělali v pondělí a o den později z angličtiny.

Ministerstvo školství ale nechce texty zveřejnit ani po dopsání, jednak kvůli autorským právům CERMATu, jednak proto, že by se některé otázky mohly vyskytnout v maturitních testech v příštích letech.

Jeden z vyfocených maturitních testů z češtiny na svém webu v úterý zveřejnil spolek Eduin. CERMAT požaduje, aby ho ze svých stránek stáhl. Jde prý o porušení autorských práv, šéf centra Pavel Zelený ČTK řekl, že zvažují podání trestního oznámení.

Spolek však test z češtiny stáhnout odmítl . "Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz, a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů," uvedl Tomáš Feřtek z Eduin.

Organizátoři maturit znají i viníka úniku zadání češtinářského testu, za zveřejněním prý stojí jeden z maturantů.

Ministr Josef Dobeš už po prvním úniku oznámil, že rezignovat kvůli tomuto problému nehodlá.

"Hlava na špalek by byla za to, kdyby něco uniklo ještě před státní maturitou, nebo kdybychom nestihli záložní variantu," řekl Dobeš. "Tady nejde o únik dopředu, student to opsal při zkoušce," dodal.

Mobily musí být vypnuté. Ale nepomohlo to

Více o maturitách

  • Písemná část státních maturit potrvá do 7. června.
  • Výsledky se maturanti dozvědí až v polovině měsíce.
  • Naprostá většina studentů si zvolila lehčí verzi zkoušek.
  • Včetně těch, kteří nebyli připuštěni k maturitě, a těch, kteří propadli u ústního zkoušení, se zatím celková neúspěšnost pohybuje kolem 17 procent.

Testy na internet unikly i přesto, že samotné maturity doprovázejí velmi přísná opatření.

"Studentům se před zahájením písemné zkoušky kontrolují mobily, které musí být vypnuté," potvrdil Aktuálně.cz ředitel ústeckého gymnázia Jateční Alfréd Dytrt.

Počet studentů ve třídě je pevně stanovený. Společně se školeným učitelem dohlíží na průběh zkoušky i zadavatel. Podle Dytrta jsou oba rozmístěni tak, aby mohli místnost bez problémů kontrolovat.

"Pokud by někoho chytili, že manipuluje s telefonem, musel by ze zkoušky odejít," doplnil ředitel. Stejný bezpečnostní postup popsal i ředitel učiliště a střední odborné školy v Kopřivnici Jaroslav Ponec.

S takovými otázkami se potýkali maturanti při zkoušce z češtiny:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy