Na web unikl další maturitní test, nyní z angličtiny

Domácí Domácí
1. 6. 2011 13:10
CERMAT prý pachatele zná, jde o studenta, který si testy nafotil na mobil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na internet v úterý unikl už druhý jednotný maturitní test, po češtině je to tentokrát angličtina.

Kdo test z anglického jazyka na internet pustil, se už ví, potvrdil Aktuálně.cz mluvčí centra pro přípravu státních maturit (CERMAT) Petr Habáň. Podle něj budou případ nyní řešit právníci.

Oba testy se objevily na internetu krátce poté, co je maturanti napsali. Písemnou zkoušku z češtiny dělali v pondělí a o den později z angličtiny.

Ministerstvo školství ale nechce texty zveřejnit ani po dopsání, jednak kvůli autorským právům CERMATu, jednak proto, že by se některé otázky mohly vyskytnout v maturitních testech v příštích letech.

Jeden z vyfocených maturitních testů z češtiny na svém webu v úterý zveřejnil spolek Eduin. CERMAT požaduje, aby ho ze svých stránek stáhl. Jde prý o porušení autorských práv, šéf centra Pavel Zelený ČTK řekl, že zvažují podání trestního oznámení.

Spolek však test z češtiny stáhnout odmítl . "Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz, a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů," uvedl Tomáš Feřtek z Eduin.

Organizátoři maturit znají i viníka úniku zadání češtinářského testu, za zveřejněním prý stojí jeden z maturantů.

Ministr Josef Dobeš už po prvním úniku oznámil, že rezignovat kvůli tomuto problému nehodlá.

"Hlava na špalek by byla za to, kdyby něco uniklo ještě před státní maturitou, nebo kdybychom nestihli záložní variantu," řekl Dobeš. "Tady nejde o únik dopředu, student to opsal při zkoušce," dodal.

Mobily musí být vypnuté. Ale nepomohlo to

Více o maturitách

  • Písemná část státních maturit potrvá do 7. června.
  • Výsledky se maturanti dozvědí až v polovině měsíce.
  • Naprostá většina studentů si zvolila lehčí verzi zkoušek.
  • Včetně těch, kteří nebyli připuštěni k maturitě, a těch, kteří propadli u ústního zkoušení, se zatím celková neúspěšnost pohybuje kolem 17 procent.

Testy na internet unikly i přesto, že samotné maturity doprovázejí velmi přísná opatření.

"Studentům se před zahájením písemné zkoušky kontrolují mobily, které musí být vypnuté," potvrdil Aktuálně.cz ředitel ústeckého gymnázia Jateční Alfréd Dytrt.

Počet studentů ve třídě je pevně stanovený. Společně se školeným učitelem dohlíží na průběh zkoušky i zadavatel. Podle Dytrta jsou oba rozmístěni tak, aby mohli místnost bez problémů kontrolovat.

"Pokud by někoho chytili, že manipuluje s telefonem, musel by ze zkoušky odejít," doplnil ředitel. Stejný bezpečnostní postup popsal i ředitel učiliště a střední odborné školy v Kopřivnici Jaroslav Ponec.

S takovými otázkami se potýkali maturanti při zkoušce z češtiny:

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy