Zadání maturit uniklo na web, Dobeš odstoupit nehodlá

ČTK Jan Němec Markéta Šrajbrová ČTK, Jan Němec, Markéta Šrajbrová
31. 5. 2011 13:25
Organizátor zkoušek jméno viníka zná, ale nechce jej zveřejnit. Jde o studenta z Jihlavska
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jen několik hodin poté, co ministr školství Josef Dobeš (VV) s vážným výrazem ve tváři tvrdil, že státní písemné maturity jsou zajištěny "jako dokumenty v Pentagonu", uniklo zadání jednotných testů z českého jazyka na internet.

"Všechny indicie vedou k jednomu pachateli, zatím však nebudeme zveřejňovat, o koho se jedná," řekl Aktuálně.cz mluvčí společnosti CERMAT Petr Habáň s tím, že veškeré podklady předali policii a plánují podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Jedná se o studenta z Jihlavska, CERMAT zvažuje trestní oznámení přímo na něj," upřesnil ministr Dobeš, který už dřív prohlásil, že by kvůli neúspěchu státních maturit odstoupil.

"Hlava na špalek by byla za to, kdyby něco uniklo ještě před státní maturitou, nebo kdybychom nestihli záložní variantu," vysvětloval ministr, proč kvůli "úniku" odstupovat nebude. "Tady nejde o únik dopředu, student to opsal při zkoušce," uvedl.

Redakce Aktuálně.cz scany znění maturitních otázek z českého jazyka má k dispozici, později je na svých webových stránkách vyvěsil spolek Eduin.

Projděte si zadání otázek:

Jde o autorská práva

Zveřejněním otázek nedošlo k prolomení zkušebního tajemství, protože se zadání objevilo až po zkoušce. "Jde o to, že my otázky zveřejňovat nechceme kvůli autorským právům," vysvětlil Habáň. Poškozena podle něj byla i práva třetí strany, která společnosti poskytla k využití obrázky.

Podle organizátora maturit navíc únik zadání zkomplikoval možnost použít stejné otázky i v budoucnu. "Zatím je předčasné se k tomuto vyjadřovat, ale zveřejněné otázky se určitě neobjeví v nejbližších letech," dodal mluvčí.

Za únik testu hrozí pachateli až půlmilionová pokuta. Její výši podle Habáně určí soud.

Nízká úroveň testů

Podle spolku Eduin se chce ministerstvo utajováním testů vyhnout kritice.

"Subtilní model s kaskádovitě spadající látkou pod výstřihem měkce kopíruje křivky postavy a podtrhuje její ženskost," stojí například v jedné z úloh. Studenti pak mají zaškrtnout, jestli text popisuje zimní kabát, nabíranou sukni, prošívanou bundu nebo společenské šaty.

"CERMAT se pouze chce vyhnout polemice o didaktické kvalitě testových sad a kritice, která se na něj snesla po zveřejnění testů z maturitní generálky a ukázkových testů publikovaných během jara 2011," myslí si ale Tomáš Feřtek ze spolku Eduin.

"Navíc snaha utajit něco, co jsem dal k dispozici devadesáti tisícům lidí, to je pokus tak zoufale odsouzený k nezdaru," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy