Na Příbramsku havaroval při přistání vrtulník záchranářů. Pilot zavadil o konstrukci

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2018 18:57
Ve Staré Huti nedaleko Dobříše na Příbramsku v sobotu brzy ráno havaroval vrtulník záchranářů. Nikdo se nezranil. Stroj je značně poškozen. "Nehoda se stala při přistání ke zraněnému pacientovi, na palubě byla pouze posádka," řekla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. 
Pilot zavadil vrtulí o kovovou konstrukci na fotbalovém hřišti, kde přistával, a havaroval.
Pilot zavadil vrtulí o kovovou konstrukci na fotbalovém hřišti, kde přistával, a havaroval. | Foto: Policie ČR

"Pilot z dosud nezjištěných příčin zavadil vrtulí o kovovou konstrukci na fotbalovém hřišti, kde přistával, a došlo k poškození vrtulníku," řekla Kropáčová. Vrtulník podle ní pochází ze základny na letišti v pražské Ruzyni. Výše škody bude určena v následujících dnech. "Příčiny havárie jsou předmětem vyšetřování," dodala Kropáčová.

Podle mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové letěl vrtulník k těžce zraněnému muži, kterého srazil vlak. Muž přišel o nohu, měl vážně poraněnou hlavu a byl v hlubokém bezvědomí.

"Byla u něj zahájena intenzivní lékařská péče, byly mu zajištěny dýchací cesty, muž byl připojen k umělé plicní ventilaci a vzhledem k okolnostem byl transportován pozemní cestou do motolské nemocnice," řekla Effenbergerová.

Havarovaný vrtulník je typ Eurocopter EC 135 T2 s registrační značkou OK-BYB. Stroj byl podle dostupných informací vyroben v roce 2004. Má poškozený hlavní rotor, částečně odlomená je také ocasní část. Poškozený vrtulník nahradí záložní stroj. "Bezprostředně po ohledání místa technici demontovali zdravotnické zařízení z vrtulníku a převezli ho k okamžité instalaci do náhradního vrtulníku, který bude nadále letecká záchranná služba využívat," řekla Kropáčová. Odpoledne byl vrak vrtulníku jeřábem naložen na nákladní vozidlo a z místa odvezen pryč.

Policejní vrtulník stejného typu havaroval také v březnu 2011. Při cvičném letu byl stroj poškozen během přistávacího manévru u Slaného na Kladensku. Ani tehdy se nikdo nezranil, vznikla pouze značná škoda.

 

Právě se děje

Další zprávy