V Praze demonstrovali studenti za Středoevropskou univerzitu v Budapešti. Sešla se stovka lidí

ČTK ČTK
8. 4. 2017 15:48
Kolem sta lidí v Praze demonstrovalo na podporu Středoevropské univerzity v Budapešti. Účastníci shromáždění podepisovali dopis premiérovi Viktoru Orbánovi, ve kterém nesouhlasí s omezováním zahraničních vzdělávacích institucí v Maďarsku. Středoevropskou univerzitu založil americký miliardář George Soros, kritik nynější maďarské vlády.
George Soros.
George Soros. | Foto: Jan Langer

Praha - Na podporu budapešťské Středoevropské univerzity (CEU) v Praze před maďarským velvyslanectvím demonstrovala asi stovka lidí. Vyplývá to z odhadu dohlížejících policistů. Účastníci shromáždění podepisovali dopis premiérovi Viktoru Orbánovi, ve kterém nesouhlasí s omezováním zahraničních vzdělávacích institucí v Maďarsku.

Podle jedné z pořadatelek, studentky Sáry Vidímové, schválil v úterý maďarský parlament zákon, který znemožní pokračování činnosti Středoevropské univerzity na maďarském území.

"Schválená novela vysokoškolského zákona stanovuje nové podmínky pro možné působení zahraniční vysoké školy na území Maďarska, jejichž kombinace znemožní další fungování Středoevropské univerzity v Budapešti. Jakkoli vláda argumentuje politickou neutralitou zákona, jsme přesvědčeni, že se jedná o útok na liberální hodnoty, které daná instituce ztělesňuje," uvedla.

Podpora akademiků

Na podporu univerzity, která původně vznikla v Praze, vystoupil i její bývalý rektor Josef Jařab a další akademici. Na konci zhruba půlhodinového shromáždění vytvořili účastníci společnou fotografii, kterou chtějí také poslat Orbánovi.

"Chceme podpořit kolegyně a kolegy aktuálně protestující v Maďarsku a zároveň upozornit na znepokojivý vývoj v Evropě. Nejedná se totiž o první mocenský zásah do akademických svobod. V nedávné době jsme byli svědky drsných čistek na tureckých univerzitách a pokusů ruské vlády zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradu," dodala Vidímová.

Účastníci shromáždění také vyzvali představitele české vlády, aby využili vztahů, které se zeměmi visegrádské čtyřky mají, a postavili se nejen za české studenty a akademiky, kteří na CEU působí, ale také za akademické svobody, nezávislé bádání a volný přístup ke vzdělání.

Středoevropskou univerzitu v roce 1991 v Praze založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Středoevropská univerzita v Maďarsku působí od roku 1996.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy