Maďarský parlament schválil omezení zahraničních škol. Podle kritiků "trestá" Sorosovu univerzitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2017 21:54
Maďarský parlament v úterý schválil novelu zákona, která omezuje působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Kritici namítají, že norma je namířena především proti Středoevropské univerzitě (CEU), kterou založil americký miliardář George Soros. Proti novele už v neděli demonstrovaly tisíce maďarských a zahraničních studentů, profesorů a dalších lidí. Otevřený dopis zaslali maďarskému premiérovi Orbánovi také představitelé českých institucí.
Premiér Viktor Orbán (vpředu) při projednávání novely zákona v parlamentu.
Premiér Viktor Orbán (vpředu) při projednávání novely zákona v parlamentu. | Foto: Reuters

Budapešť/Praha - Maďarský parlament v úterý schválil kontroverzní novelu zákona, která omezuje působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi.

Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU), kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Tisíce demonstrantů v úterý večer na obranu CEU vytvořily kolem školy lidský řetěz.

Pro novelu zvedlo ruku 123 poslanců, proti jich bylo 38 a stejný počet zákonodárců se hlasování zdržel. Hlasování krátce přerušil nezávislý poslanec spuštěním sirény na protest proti zákonu, uvedla agentura Reuters.

K protestu u budovy CEU vyzývala facebooková skupina Svobodu pro vzdělávání, napsala agentura DPA. Řečníci na akci podle agentury APA požádali prezidenta Jánose Ádera, aby změny zákona vetoval. Proti novele už v neděli demonstrovaly tisíce maďarských a zahraničních studentů, profesorů a dalších lidí.

Rektor CEU Michael Ignatieff řekl, že škola se obrátí na Ádera s prosbou, aby novou legislativu přehodnotil. Podle CEU je v rozporu s maďarskou ústavou, uvedla agentura AP.

Maďarské ministerstvo zahraničí si na středu předvolalo zástupce velvyslanectví USA a Německa. Novelu totiž kritizovalo americké ministerstvo zahraničí i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle resortu ale změny směřují pouze k tomu, aby všechny univerzity dodržovaly platná pravidla.

Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU tedy Spojené státy - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

Orbán v pondělí ujistil, že je ochoten jednat se Spojenými státy o budoucnosti CEU, která má čas do února příštího roku, aby se nové úpravě přizpůsobila.

Orbán: Středoevropská univerzita porušovala předpisy

Maďarský premiér je otevřeným kritikem liberálních občanských organizací, které založil Soros. Opakovaně také Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Minulý pátek Orbán prohlásil, že CEU, na které nyní studuje kolem 1400 studentů, porušovala předpisy při udělování diplomů. Univerzita to odmítá.

Podporu CEU vyjádřili maďarští vědci a výukové organizace a také více než 500 předních mezinárodních akademických pracovníků, včetně 17 laureátů Nobelovy ceny.

Výhrady k nové legislativě vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí.

Babiš nabízí univerzitě Invalidovnu

Proti novele, "která má znemožnit působení zahraničních akademiků a vědců v Maďarsku a která bude mít za faktický zánik nejlepší maďarské univerzity, Středoevropské univerzity v Budapešti", se v otevřeném dopise adresovaném Orbánovi vyslovili zástupci českých vzdělávacích a kulturních institucí.

"Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí," stojí v dopise. Jsou pod ním podepsáni například děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Ministr financí Andrej Babiš v úterý prohlásil, že CEU zkusí navrhnout přesun do Prahy, jako možné vhodné sídlo označil Invalidovnu.

Podobnou nabídku v úterý vyslovila i vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová. "Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně," řekla politička ze strany Zelených v rozhovoru, který v úterý zveřejnil rakouský deník Kurier. Její spolupracovníci už prý jsou s CEU v kontaktu.

Středoevropská univerzita byla v roce 1991 založena v Praze, v Maďarsku působí od roku 1996.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy