Výbor poslal sto milionů z rozpočtu obrany na opevnění Hradu, poslanci se divili frontám

Domácí Lukáš Prchal Domácí, Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 9. 2016 14:02
Sněmovní rozpočtový výbor schválil přesun 100 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtu Hradu. Jsou určeny na bezpečnostní opatření. Šest ze čtrnácti poslanců výboru sice přesun nepodpořilo, ale návrh přesto prošel.
Fronty při bezpečnostních kontrolách na Hradě.
Fronty při bezpečnostních kontrolách na Hradě. | Foto: ČTK

Praha – Sněmovní rozpočtový výbor ve středu schválil přesun 100 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky. Jsou určeny na bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Aktuálně.cz to potvrdil jeden ze členů výboru František Laudát (TOP 09) s tím, že návrh prošel jen těsnou většinou.

"Šest poslanců ze 14 ten návrh nepodpořilo, ale návrh prošel. Všichni diskutující se ale pozastavovali zejména nad systémem kontroly návštěvníků Hradu," sdělil poslanec.

Pražský hrad v srpnu zavedl kontroly, při kterých návštěvníci musí ukázat svá zavazadla a někteří musí podstoupit i osobní prohlídku.

Před Hradem se kvůli tomu v některých chvílích tvoří dlouhé fronty, organizace kontrol a jejich účinnost se staly terčem kritiky. Prezidentská kancelář připravuje další posílení bezpečnostních opatření.

Má to vůbec smysl? ptali se poslanci

Výbor schvaloval tzv. rozpočtové opatření, tedy přesun peněz ve schváleném státním rozpočtu, kdy podle zákona má právo rozhodovat o přesunech peněz nad stanoveným limitem. "Rozpočtové opatření se týkalo přesunu 100 milionů korun z kapitoly ministerstva obrany do kapitoly Hradu. Je to určeno na bezpečnostní opatření pro Hrad," řekl předseda výboru Václav Votava (ČSSD). I podle něj hlasování předcházela živá diskuse. "Bylo zpochybňováno, jestli to má vůbec smysl," poznamenal Votava. Podle něj ale zástupci Hradu částku obhajovali, peníze půjdou například na kamerové systémy.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček nechtěl hovořit o technických podrobnostech toho, na co Hrad peníze použije. "Budou určeny na zdokonalení, zlepšení a zefektivnění bezpečnostních opatření na Pražském hradě," řekl ČTK. Peníze podle něj Hrad použije na nové technologické vybavení. "Naším cílem samozřejmě je, aby zajištění bezpečí návštěvníků Pražského hradu bylo moderní, efektivní a ve prospěch občanů," dodal.

Letošní rozpočet přidělil prezidentské kanceláři na výdaje 458,6 milionu korun. Pro příští rok by měla mít podle návrhu asi 429 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy