Na Hradě jsou nové bezpečnostní rámy. Dlouhé fronty potrvají pár dní či týden, uklidňuje Ovčáček

ČTK ČTK
23. 8. 2016 12:59
Už od začátku srpna při vstupu na Pražský hrad musí každý návštěvník projít bezpečnostní kontrolou. V úterý byly k bočnímu vchodu z Hradčanského náměstí navíc nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Návštěvníci tak čekali v dlouhých řadách. Podle hradního mluvčího se očekává, že se situace během několika dnů zklidní. Nyní Hrad s bezpečnostními rámy zahájil jen zkušební provoz. Zda budou rámy zavedeny i třeba u vstupu z Prašného mostu, nechtěl Ovčáček z bezpečnostních důvodů komentovat.
Fronta před vstupem do Pražského hradu.
Fronta před vstupem do Pražského hradu. | Foto: Jaroslava Tomášková

Praha – U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly v úterý kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Turisté na vstup čekají delší dobu. Fronta kolem 11:00 sahala zhruba do poloviny Hradčanského náměstí. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček očekává, že se situace během několika dnů zklidní.

Bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad se objevily na začátku srpna. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Podle zástupců Pražského hradu kvůli bezpečnosti turistů.

Zejména v prvních dnech se u některých vstupů tvořily dlouhé fronty, situace se postupně uklidnila. Koncem minulého týdne museli turisté čekat delší dobu především dopoledne. Podle Ovčáčka byla maximální čekací doba 27 minut. Kontroly kritizovali třeba zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Poukazovali třeba na jejich údajnou zbytečnost či nedostatečnost, když se novinářům do areálu podařilo pronést malé zbraně.

Ovčáček již minulý týden řekl, že časem budou u vstupů postaveny stříšky proti nepřízni počasí a výhledově i bezpečnostní rámy. Dva byly u bočního vchodu z Hradčanského náměstí umístěny již v úterý. "Je to zkušební provoz a naším cílem je upravit ten tok, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám," řekl. "Samozřejmě, přiznávám, v prvopočátku, když je zaveden nový technický prostředek typu rámu, tak může docházet k většímu zdržení," dodal s tím, že dobu, během níž se fronty budou tvořit, odhaduje na několik dnů či týden.

Opatření se mají podle Ovčáčka postupně zpřesňovat a upravovat. Zda budou rámy zavedeny i třeba u vstupu z Prašného mostu, nechtěl z bezpečnostních důvodů komentovat. V blízké době budou čekat turisty také kontroly v bezpečnostních rámech při vstupu do svatovítské katedrály. Opatření, které Hrad chystá již několik měsíců, umožní podle Ovčáčka plynulejší průchod.

 

Právě se děje

Další zprávy